Menu Zavřít

Spása nejen pro City

1. 2. 2008
Autor: Euro.cz

Suverénní fondy se zajímají o trh s realitami a zachraňují ho před dopady krize

Jsou spásou pro londýnský trh s komerčními nemovitostmi, nakupují v Americe a chtějí stavět v Rusku. Možná že v nebližší době utratí peníze i v Praze. Řeč je o suverénních fondech, které vkládají miliardové sumy do realit. Důvodem je nejen to, že považují oblast nemovitostí za relativně bezpečnou investici, lákadlem jsou pro ně také příznivé ceny komerčních objektů, které klesají v důsledku hypoteční a úvěrové krize. Analytici očekávají, že v letošním roce se částky, jež investují suverénní fondy do nemovitostí, budou dále zvyšovat.
Suverénní fondy spravují vládní peníze. Především jde o státy vyvážející ropu nebo o země, které získaly značné finanční prostředky pro investování díky vysokým obchodním přebytkům. Až doposud byly suverénní fondy zmiňovány nejčastěji s investicemi do bankovních domů, které utrpěly ztráty kvůli nákupům cenných papírů spojených s rizikovými hypotékami v USA. V poslední době se ale stále častěji objevují zprávy o aktivitách fondů v oblasti nemovitostí.

MM25_AI

Singapurci u Moskvy.

Singapurský suverénní fond GIC, který vlastní tamní vláda, získal čtvrtinový podíl v projektu nového městečka Mytišči, jež má vyrůst nedaleko Moskvy. Možnost stavět v Rusku stála Singapurce 223 milionů dolarů. Jde o první ruskou investici fondu, a zároveň projekt představuje změnu v jeho strategii. Až doposud se totiž zaměřoval na spolehlivé investice v rozvinutých zemích. GIC vlastní například podíl v britských obchodních centrech včetně nákupního komplexu Metrocentre v Gatesheadu.
V nedávné době GIC zvýšil podíl ve společnosti British Land, což je druhá největší realitní firma ve Velké Británii. Singapurci jsou nyní čtvrtým největším podílníkem po penzijním fondu ABP, firmě Legal & General a investiční skupině Capital Group. GIC navíc drží devítiprocentní majetkovou účast ve švýcarské bance UBS. Ekonomové odhadují, že fond GIC má k dispozici 100 až 330 miliard dolarů. Dle objemu kapitálu je tak druhým největším na světě za suverénním fondem z Abú Zabí. Majoritním vlastníkem developerského projektu Mytišči je společnost PIK Group, která je kótovaná na londýnské burze. PIK Group chce se singapurským investorem postavit městečko, které bude zahrnovat na padesát mrakodrapů, třináct komerčních objektů, pět základních škol, sedm mateřských školek, dvě zdravotní střediska a zhruba 17.470 parkovacích míst. Projekt by měl být dokončen v roce 2013 a nabídne bydlení přibližně pro 50 tisíc obyvatel.
Singapurský GIC je největším suverénním fondem, který se zaměřuje na reality. Nikoliv však jediným. Fond Istithmar, jehož kapitál se odhaduje na osm miliard dolarů a který je ve vlastnictví vládnoucích rodin ze států Perského zálivu, získal před dvěma lety luxusní Knickerbocker Hotel na newyorském Times Square. Katarský suverénní fond se podílí na developerském projektu přestavby bývalých kasáren v londýnské Chelsea na rezidence.

Spasitelé před krizí.

Ekonomové předpovídají, že suverénní fondy budou své aktivity v oblasti nemovitostí zvyšovat. To se týká hlavně západní Evropy a Spojených států, kde se ceny komerčních realit zastavily, případně klesají. Britští analytici dokonce považují suverénní fondy za investory, díky nimž dokáže londýnský trh s komerčními nemovitostmi předejít podobné krizi, která propukla na počátku 90. let. V první polovině loňského roku byly v Londýně uzavřeny realitní transakce v objemu 6,6 miliardy liber, ve druhém pololetí se ale tento ukazatel zastavil jen na částce 2,8 miliardy liber. V posledních třech měsících loňského roku, kdy se již rozšířila úvěrová a hypoteční krize do Evropy, utratili investoři za londýnské nemovitosti pouhých 712 milionů liber. Výhodou suverénních fondů je, že disponují značnými sumami hotovosti, a nemusejí se tedy spoléhat na bankovní úvěry. Zajistit v současné době v Londýně peníze na nákup realit je značným problémem. Z 92 bank, které v britské metropoli tradičně poskytovaly půjčky na realitní transakce, pouze sedm je ochotno tuto službu nabízet i letos. „Nyní existuje naděje pro vlastníky nemovitostí a developery. Na trhu jsou investoři připraveni nakupovat v City. Mezi nimi figurují suverénní fondy ze Středního a Dálného východu,“ konstatoval časopis Property Week. Kupce lákají hlavně klesající ceny nemovitostí. „Když dnes nabízíte něco o pětinu levněji než před šesti měsíci, je samozřejmé, že to bude vypadat zajímavěji,“ uvedl pro Property Week Nick Tyrrell, šéf analýz v JP Morgan. Zástupci mezinárodních realitních společností v Česku potvrzují, že se mezi zájemci o investice do objektů v Česku objevují i kupci z exotických oblastí, jako je Střední východ. Ty největší suverénní fondy ale české reality zatím neobjevily. Nicméně zdroj týdeníku EURO potvrdil, že ve výběrovém řízení na parcely v blízkosti centra Prahy se do užšího výběru dostal jeden z evropských suverénních fondů. S ohledem na probíhající tendr ale nechtěl zveřejnit jeho jméno.

  • Našli jste v článku chybu?