Menu Zavřít

Špatná inovace

3. 6. 2002
Autor: Euro.cz

Enron

bitcoin_skoleni

PRAHA (myd) – Poradce amerického Kongresu pro vyšetřování kauzy Enron, profesor Roman L. Weil, při své nedávné návštěvě Prahy uvedl, že úvahy o zásadních změnách v účetních standardech v souvislosti s pádem Enronu považuje za bezpředmětné. Soudí, že Enron dlouhodobě porušoval již existující pravidla, a proto není důvod tvořit nějaká nová. Správná aplikace současných zásad a principů účtování by totiž neumožnila problematické transakce skrývat tak, jak to Enron ve skutečnosti dělal. Weil říká, že Enron se stal obětí své vlastní inovace – termínového trhu s elektřinou. Když začala podobně přemýšlet i konkurence, bylo potřeba vymyslet něco lepšího. Ne trh jen provozovat, ale zkusit na něm i něco vydělat. „Tady začal konec Enronu,“ upřesnil Weil.
Enron totiž zkolaboval na následky obrovských ztrát, které byly ukryty v nepřehledné síti subjektů SPV (special purpose vehicle), pomocí kterých se obchody prováděly. Na dotaz týdeníku EURO, zda bude někdo z Enronu potrestán, Weil odpověděl, že šéf Enronu Kenneth Lay to nejspíše nebude: „Řekne prostě: To bylo účetnictví, a tomu já nerozumím.“ Krátký čas ve vězení však nejspíše stráví David Dunkin ze společnosti Andersen, který měl audit Enronu na starosti.
„Dlouho jsem si myslel, že Arthur Andersen měl prostě jen smůlu, ale nyní se domnívám, že je spíše obětí své vlastní struktury. Přílišná nezávislost jednotlivých poboček vedla k absenci nezávislé supervize z centra, které by se na mnoho věcí určitě dívalo jinak než auditoři v Houstonu,“ říká Weil.

  • Našli jste v článku chybu?