Ovlivní podle vašeho názoru výsledek německých voleb vývoj na české politické scéně?
- Ano 36,3 %
- Ne 58,4 %
- Nevím, nemám názor 5,3 %
Těsné vítězství Angely Merkelové a jejích křesťanských demokratů v předčasných volbách v Německu znamenalo jednoznačný triumf dosud vládnoucí SPD. Strana kancléře Gerharda Schrödera dokázala zvrátit katastrofické preference a přesvědčit občany, že na rázné reformy pravice ještě nedozrál čas. Jak výstižně uvedl jeden z účastníků Manažerského barometru, „němečtí voliči dali přednost špatné jistotě před potenciálně lepší nejistotou“. Mohou volby v sousedním státě ovlivnit také tuzemskou politickou scénu? Ačkoliv nadpoloviční většina respondentů pravidelné ankety týdeníku EURO se domnívá, že nikoli, své myšlenky nerozvedli. Naopak více než třetina dotazovaných manažerů namítala, že nepřímé důsledky na českou politiku německé volby mít budou. A to především ekonomické a psychologické.
Někteří ředitelé považovali za závažnější právě ekonomické dopady situace vzniklé po německých volbách. „Mezi Německem a Českou republikou neexistuje politický efekt spojených nádob. Dopad však bude mít okamžité oslabení kurzu eura jako reakce na výsledek voleb, pokud bude mít dlouhodobější charakter. Slibem nezarmoutíš, to je zřejmě heslo politiků v celé Evropě. Proto možná není ani tak důležité, kdo vyhrál volby, jako spíše to, jak na vítězství té které politické strany či politika reagují trhy, nejdříve finanční a následně komoditní,“ uvedl jeden z odpovídajících. Další ředitel naproti tomu soudí, že výsledek z Německa se promítne v Česku konkrétněji: „Volby budou mít vliv spíše na naši ekonomiku, a možná v důsledku toho nepřímo na naši politiku. Těžko si lze představit, že by velká koalice v Německu mohla zemi vést dynamicky dopředu. Spíše to bude přešlapování, a to může mít negativní vliv na náš export.“
Výrazně více manažerů se postavilo za názor, že úspěch německých sociálních demokratů pozvedne sebevědomí těch českých. Ukázalo se totiž, že slova „den vychvaluj až navečer, ženu až bude po smrti, meč po bitvě, led až když po něm přejdeš řeku“ nejsou pouhým klišé. „Je to poučení pro všechny zúčastněné, zejména pro opozici, aby neprohospodařila získaný náskok,“ tvrdí jeden z ředitelů. Podobně reagoval i jeho kolega: „Nepochybně se to dotkne obou našich hlavních politických stran. Česká sociální demokracie ve výsledku německých voleb jistě uvidí zářnou perspektivu uspět i ve zdánlivě ztraceném boji. A ODS by se měla zamyslet nad tím, proč favorit nakonec vyhrál s hodně odřenými zády.“ Další respondent pokládá těsnou prohru SPD za zjevnou výhodu pro ČSSD, která bude moci dále těžit z politických chyb občanských demokratů: „Vzniklá patová situace, podobná naší politické scéně, je horší než cokoliv jiného. Po zhlédnutí německého volebního výsledku ČSSD narostou křídla, neboť kancléři Schröderovi se podařilo zvrátit prohranou válku tím, že zvítězil v souboji osobností. V tom spatřuji určitou analogii s českou politikou, kde to vypadá, že v ODS je už nějakou dobu neobsazeno místo předsedy a několika místopředsedů. Tím, že ODS naprosto dementně odmítla ponechat Grosse v křesle premiéra výměnou za většinový volební systém, si zhoršila své vyhlídky. Pominu-li skutečnost, jak pozitivní dopady by měl z dlouhodobého hlediska většinový volební systém na českou politiku, pak tím ODS vůbec nic nezískala. Jen umožnila výměnu Grosse, který byl nejlepším volebním argumentem ODS a dokázal změnit volební preference v její prospěch, za obratného demagoga Paroubka.“
Jiný manažer se domnívá, že čeští sociální demokraté budou zároveň chtít přetavit německý výsledek v body pro sebe: „ČSSD a premiér Paroubek se budou snažit interpretovat výsledky voleb ve svůj prospěch a ukázat, že ani v okolních zemích není politika reforem podporována. Obávám se, že by se mu to mohlo do jisté míry povést. A potom je možné, že nás čeká z hlediska reforem ustrašená kampaň, ve které bude ODS vyčítána její modrá šance zveřejněná dlouho dopředu, a z tohoto pohledu již tedy částečně vyčpělá. To by samo o sobě nemuselo být tak špatné, kdyby ODS dokázala prodat tezi změny, která se po osmi letech vlády ČSSD nabízí. Nejsem si však jistý, jestli je toho ODS v čele s Topolánkem schopná.“
Další z ředitelů rovněž míní, že největší hrozbu představuje německý výsledek voleb pro uskutečňování potřebných reforem v Česku: „Německý příklad pravděpodobně povzbudí i české voliče k tomu, aby se nechali ukolébat současným ekonomickým vývojem a aby si začali říkat, že Čína je příliš daleko, Slovensko příliš malé a vůbec, proč dělat změny, vždyť současná hospodářská konjunktura nám určitě vydrží navždy. Profit z toho bude mít ČSSD, která se podobně jako SDP chová jako Haškova Strana mírného pokroku v mezích zákona, což mnoha lidem v této zemi vyhovuje. Kromě toho stačí, aby se KSČM přejmenovala na LSČM (Levicová strana Čech a Moravy) a máme tu rázem silný levicový blok, který by možná i dokázal vyhrát příští volby.“
Odpovídalo 113 manažerů