Menu Zavřít

Špatné zprávy z Balkánu

25. 2. 2013
Autor: Euro.cz

Energetika Nejdřív ztráta licence v Albánii, teď problémy v Bulharsku. Firmě ČEZ se v posledních měsících na Balkáně nedaří. V mnoha bulharských městech pokračovaly minulý týden demonstrace proti vysokým cenám elektřiny. Jejich ústředním motivem byly vysoké ceny, které si ČEZ účtuje za elektřinu. Situaci neuklidnila ani demise vlády Bojka Borisova. Největší protesty se navíc dle informací bulharských médií měly uskutečnit o víkendu, po uzávěrce tohoto čísla týdeníku Euro.

Demonstracemi výčet špatných zpráv z Bulharska pro ČEZ nekončí. Tamní energetický regulátor zahájil s elektrárenskou firmou správní řízení, které může v krajním případě skončit odebráním licence bulharské dceřiné společnosti CEZ Razpredelenie. Úřad dle dostupných informací vyčítá ČEZ mimo jiné pochybení při zadávání veřejných zakázek a nesrovnalosti ve fakturách, které společnost posílala svým klientům.

Česká polostátní firma výtky odmítá.

„Nyní jsme od bulharského regulátora obdrželi přibližně dvacet připomínek, které však nepotvrzují žádné zásadní pochybení ze strany ČEZ, a proto nemohou zavdat příčinu k odebrání licencí,“ uvedl Tomáš Pleskač, ředitel divize distribuce a zahraničích aktivit ČEZ. Společnost upozorňuje, že situace je zpolitizovaná kvůli blížícím se parlamentním volbám.

MM25_AI

Česká vláda o vývoji informovala členy Evropské komise. S bulharskou diplomatkou o situaci jednal ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ale jeho snahu neocenil. „Přijal, myslím, třetí tajemnici na velvyslanectví. Může si pozvat, koho chce. Já jsem radši mluvil s ministrem zahraničí, mám raději efektivní práci,“ citoval Schwarzenberga deník Právo.

ČEZ tvrdí, že bulharská akvizice je stále na plánované návratnosti. Celkem již jeho tamní firmy vyplatily na dividendách takřka pět miliard korun. ČEZ vlastní významnější energetická aktiva v sedmi zemích, ta přitom tvoří pětinu z celkového objemu investic společnosti.

  • Našli jste v článku chybu?