Potvrzení Vladimíra Špidly v čele ČSSD povede:
- ke stabilizaci politické scény 39,4 %
- k předčasným volbám 19,2 %
- k posílení pozice ODS 24,1 %
- k rozdělení ČSSD 17,3 %
Veřejnost i manažeři si po sjezdu sociální demokracie oddechli. Téměř čtyřicet procent účastníků Manažerského barometru se domnívá, že potvrzení Vladimíra Špidly v čele ČSSD, přispěje ke stabilizaci politické scény. Z dlouhodobého hlediska to ale pro většinu dotazovaných nic neznamená. První ohlas varuje: „Ale jen dočasně, než se Špidlovi odpůrci zmobilizují a než najdou zase nějaký pořádný bič typu zpackané prezidentské volby.“
Jeden z ředitelů se rozhodl situaci analyzovat: „O stabilizaci politické scény v současné době nelze mluvit, když vedení strany zůstalo ve stejném složení. To již mělo příležitost prokázat, co umí, respektive neumí. O předčasné volby v současné národohospodářské situaci nemá zájem ani koalice, ani opozice. Není však vyloučeno, že se o to postará právě koalice při řešení reformy veřejných financí, a tedy v souvislosti s rozpočtem na rok 2004. O rozdělení ČSSD se sice v médiích spekuluje, ale to vyplývá z neznalosti situace v této straně. V ČSSD existuje pouze velmi pečlivě propracovaná spolupráce ministra Grosse se skupinou jeho spolupracovníků, kteří si obratnou politikou ve straně zajistili podstatný vliv (jak na stranický aparát, tak na stranické finance a poslanecký klub). Jiná významná organizovaná (to slovo podtrhuji) skupina v ČSSD není. Krize v ČSSD, která stále existuje a prohlubuje se (její kořeny jsou ve způsobu uplatňování vnitrostranické demokracie vedením strany), se promítne do stále více upadajícího vlivu sociální demokracie a zmenšující se její členské základny, což vyvrcholí fatálním neúspěchem ve volbách v roce 2006. Tak proč předčasné volby? Nastalá situace zcela jistě pomáhá k posílení pozice ODS, která má na své straně i prezidenta. Ale, a to se stále nedoceňuje, dochází především k posilování pozice KSČM, která tak převezme současné a nyní nespokojené voliče ČSSD. Navíc na rozdíl od ČSSD má na to i intelektuální zázemí, štábní kulturu a výkonný stranický aparát.“
Přes sedmnáct procent respondentů zastává názor, že skutečnost, že premiér Špidla zůstal v předsednickém křesle, povede k rozdělení strany. Jeden z nich tvrdí: “Jasně to ukázalo hlasování na sjezdu ČSSD a poměr hlasů mezi Špidlou a Rusnokem. Špidla je nezkušený politik, který dělá dětské chyby. Ctí sice myšlenky a cíle své strany, ale prostředky, kterými jich chce dosáhnout, jsou amatérské. To samozřejmě může vést k posílení pozice ODS, která ale zatím pod novým vedením trochu spí.“
Skoro každý týden se v Manažerském barometru objeví alespoň jeden ředitel, kterému jsou nabízené alternativy „malé“ a chce je zkombinovat. Poslední reakce je tentokrát naprosto vyčerpávající: „Nabízím odpovědi 1) + 2) + 3) + kéž by 4). Vím, že je vám taková odpověď k ničemu, ale mám pocit, že ve své otázce zaměňujete důsledky za příčiny… Neptejme se, jaký důsledek mělo zvolení Vladimíry Špidly, ale jaké jsou příčiny toho, že byl Vladimír Špidla znovu zvolen.
1) Špidla byl zvolen, aby se dočasně stabilizovala politická situace, protože „bude hůř“.
2) Pro ODS je vhodné ještě chvíli počkat, než dojde k předčasným volbám, protože nestojí o moc ve chvíli, kdy je: složitá mezinárodně-politická situace, nutná komplexní reforma financování státu a vysoká nezaměstnanost (která ještě dále poroste). Pro potenciální nové vedení ČSSD platí totéž.
Že k předčasným volbám dojde, je pravděpodobné. To, co je potřeba udělat, současnou koalici spolehlivě rozloží, protože nebude schopná se dohodnout ani pod vidinou udržení se v korytech.
3) Ač je to možná paradoxní, mám pocit, že pro nové vedení ČSSD je lepší začínat po volebním neúspěchu v opozici. Dnes už je vysoce pravděpodobné, že třikrát po sobě se ČSSD volby vyhrát nepodaří. Pro Grosse a spol. je z hlediska dlouhodobé perspektivy výhodnější nastoupit, když bude ČSSD na úplném dně. Cokoliv totiž udělají, situaci jenom zlepší. Už jenom sama změna ve vedení ČSSD zvýší volební preference o pár bodíků.
4) Rozdělení ČSSD je asi nepravděpodobné, ale nějak si nedokážu představit, že Rusnok a Škromach mohou být dlouhodobě členy jedné politické strany. Ale je to hezká představa: levicová část ČSSD ke komunistům (názorově by se asi bez potíží shodli a komunistická strana by se alespoň částečně reformovala) a zbytek vytvoří sociální demokracii blairovského typu.“
Odpovídalo 104 manažerů