Menu Zavřít

Špidlův mozkový trust

27. 11. 2002
Autor: Euro.cz

Strategičtí našeptávači: Potůček, Hiršl, Ungerman, Fassmann…

Půldruhého roku trvalo, než se veřejnost mohla dozvědět, kdo za peníze daňových poplatníků radí premiérovi Miloši Zemanovi. Současný předseda vlády Vladimír Špidla se o rok polepšil. „Dříve to opravdu nešlo. Čekali jsme, až bude poradenský tým kompletní,“ omlouvá se Jarmila Škvrnová, ředitelka odboru poradců premiéra nad jmenným seznamem, který redakci týdeníku EURO v minulých dnech na vyžádání poskytl tiskový odbor Úřadu vlády ČR (viz box). Až čas může ale ukázat, zda vyšší ochota informovat odráží i vyšší odborné i lidské kvality sboru.

Poradci bez vizitek

Již členění Špidlova týmu naznačuje, že postavení jednotlivých rádců a šíře kooperace s premiérem jsou různé. Ředitelka Škvrnová uvádí, že role externích konzultantů je především v připomínkování odborných materiálů, do čistě interních záležitostí zasvěcováni nebudou a ani nedostanou oficiální vizitky Úřadu vlády. „Pokud se připravují některé věci, které se týkají například hospodářské politiky, chceme, aby se k nim sociální partneři měli možnost vyjádřit,“ komentuje šéfporadkyně účast lidí z řad odborových a zaměstnavatelských svazů. Mezi delegovanými najdeme kromě jiných třeba bývalého generálního ředitele Jihočeských papíren Josefa Zbořila, exministra dopravy a spojů Petra Moose a někdejšího šéfa společnosti ČEZ Petra Karase.

To je překvapení

.
Nižší intenzita kontaktů se zřejmě týká i většiny poradců ze skupiny ostatní. V té nalezneme bývalou ministryni, dnes šéfku dopravné komise ČSSD Květoslavu Kořínkovou, exministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra, dále gerontoložku Ivu Holmerovou, ředitele ostravské Regionální zaměstnanecké agentury Zdeňka Karáska, rektora ostravské Vysoké školy podnikání Josefa Jüngera a rektora Vysoké školy finanční a správní Vladimíra Čecháka (soukromá škola s pobočkami v Mostě, Kladně a Praze).
„To, že jsem už uveden na nějakém seznamu poradců je pro mě úplná novinka, ale přiznávám, že jsem s ředitelkou Škvrnovou určitou spolupráci navázal,“ uvádí bývalý ministr pro místní rozvoj Jaromír Císař, který nyní v Bratislavě šéfuje Stálému sekretariátu Rady Celní unie ČR a Slovenska. Nezapomene ujistit, že spolupráci s Úřadem vlády nemá nijak honorovánu. Poněkud překvapena je i ředitelka mosteckého Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí Helena Veverková: „Bylo mi sice naznačeno, že bych se měla stát členkou toho širšího poradenského týmu, ale oficiálně mi zatím nic sděleno nebylo,“ řekla minulé úterý týdeníku EURO.

Sobotní rozjímání.

Klíčovou roli mezi Špidlovými spolupracovníky hrají nepochybně lidé z interního a externího servisního týmu. „Internisté“ mají především za úkol poskytovat servis, vytvářet zázemí, zajišťovat provázanost a komunikaci. Intelektuální potenciál pro strategická rozhodnutí čerpá Špidla od externistů, kteří se u něj pravidelně scházejí nad nejrůznějšími tématy. Ředitelka Škvrnová popisuje poslední schůzku s premiérem, který proběhla v sobotu 16. listopadu mezi sedmnáctou a devatenáctou hodinou a týkala se problematiky reformy veřejných financí. „Byl k tomu připraven materiál, na němž se podílela paní Vintrová, pánové Fassmann, Ungerman a Hiršl. Ten byl namnožen a s premiérem s o něm diskutovalo. Přítomen byl i ministr financí Bohuslav Sobotka. Kromě zmíněných odborníků jsem se toho jednání zúčastnila ještě já a pan Kremlík. Organizaci měla na starosti paní Antošová, která všechno vykomunikovala “ poodhaluje, jak to na úřadu.

Kdo je kdo.

Personální složení servisního týmu může nejlépe naznačit, jakým prostředím je nynější premiér ovlivňován a jakému názorovému proudu nejvíce naslouchá. Týdeník EURO se i proto ke jménům poradců snažil zjistit další informace. U několika jmen nakonec musel požádal o poskytnutí základních dat Úřad vlády. Mezi externisty jsou až na výjimky lidé, s nimiž Vladimír Špidla úzce spolupracoval i ve funkci ministra práce a sociálních věcí. Martin Potůček je vysokoškolský učitel, sociolog, profesor v oboru veřejná a sociální politika. Působí na pražské Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy jako ředitel Institutu sociologických studií a vedoucí Centra pro sociální a ekonomické strategie. ČSSD s ním stále počítá jako s jedním z kandidátů na prezidenta republiky (navrhl jej právě premiér). Miroslav Hiršl je šéfem pracovní a sociální komise ČSSD, jinak je to odborářský specialista na důchodovou problematiku. K ruce má Špidla tři externí makroekonomy - Jaroslava Ungermana, Martina Fassmanna a Miloše Picka. Ungerman před listopadem 1989 působil ve Státní plánovací komisi a učil na Národohospodářské fakultě pražské VŠE, po revoluci pak přešel do komerčního sektoru. Byl například manažerem v Pragobance a IPB (EURO 46/2002). Nyní šéfuje Komplexu ekonomických komisí ČSSD. Fassmann je Ungermanovým žákem z VŠE. Taktéž pracoval ve Státní plánovací komisi a poté na federálním ministerstvu hospodářství. Dnes je vedoucím oddělení makroekonomických analýz a prognóz Českomoravské komory odborových svazů. S odborářskou centrálou úzce spolupracoval i Miloš Pick (jako analytik). Je v důchodu, ale dále zůstává předsedou makroekonomické komise ČSSD. Jana Šilhanová je ředitelkou odboru mezinárodních vztahů ministerstva zdravotnictví, předtím radila resortu sociálních věcí (tehdejšímu ministru Špidlovi). Milada Bartošová kromě práce pro premiéra vykonává funkci tajemnice sociální komise ČSSD. Ivo Baštýř je ředitelem Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. Z jednoho „hnízda“ pocházejí Zdeněk Linhart a Vít Samek. První je ředitelem Bankovního fondu penzijního nadlepšení, druhý tamtéž zástupcem ředitele. K Vítu Samkovi lze ve starších novinových článcích zjistit, že působil v ČSOB. Jako Špidlův ministerský poradce se podílel na přípravě vládního dokumentu Hlavní principy zaměstnaneckého penzijního připojištění. Vlastislav Šmolcnop je dlouholetým pracovníkem ministerstva práce a sociálních věcí. Martin Kovář je znám jako zlatý paralympionik ze Sydney (světový rekord v plavání) a rovněž jako Špidlův poradce z ministerstva. Jan Bláha je exposlanec za ČSSD, který v ČSSD řídí komisi pro problematiku bydlení. Snad pouze u něho je možno říci, že je ve Špidlově týmu nováčkem.
Část externích poradců pracuje pro premiéra na základě dohody o pracovní činnosti (například Potůček, Bartošová, Pick), jiní, jako Linhart a Samek, bez nároku na odměnu.

Servismeni denně k ruce.

Pro lidi z vnitřního servisního týmu jde o hlavní pracovní činnost. Mezi interními spolupracovníky najdeme Vladimíra Kremlíka, který dříve působil na Fondu národního majetku a zájmy státu hájil v některých polostátních, především energetických firmách. „Působím tady ale jako právník, odborník přes hospodářské právo,“ řekl týdeníku EURO. Jak dříve informoval časopis Týden má Kremlík zkušenosti i z poradcování u bývalého místopředsedy Senátu za ČSSD Jaroslava Musiala či z asistování u Pavla Rychetského. Helena Antošová rok před nástupem na Úřad vlády pracovala na ministerstvu práce a sociálních věcí (pracovní úrazové pojištění, doprovodné sociální programy při restrukturalizaci ocelářství). Předtím byla členkou vedení Institutu výchovy a vzdělávání ministerstva zemědělství. Ludmila Statečná je někdejší novinářka (působila v Lidové demokracii a Svobodném slově). Růžena Vintrová je ekonomka, která s vládním kabinetem spolupracovala již dříve jako členka Rady vlády ČR pro sociální a ekonomickou strategii. Podle dostupných informací před listopadem 1989 působila v Ekonomickém ústavu ČSAV a poté v Prognostickém ústavu. V minulých dnech (13. listopadu) na sebe v Hospodářských novinách upozornila statí Je ekonomika zralá k přijetí eura? V článku odpovídá, že zralá bude teprve kolem let 2008 až 2010.
Jiří Vraný je z prostředí ČSSD znám jako předseda komise politických analýz. Tadeáš Kokotek dlouhá léta působil coby ředitel odboru trhu práce Ministerstva práce a sociálních věcí. Vraný a Kokotek spolu působili v dozorčí radě Revitalizační agentury. Ivan Jestřáb donedávna řediteloval asijskému odboru na ministerstvu zahraničí a byl také velvyslancem v Indii. Skupinu Špidlových nejbližších poradců, kteří mu poskytují každodenní servisní služby, uzavírá Jan Brandejs, který donedávna pracoval na tiskovém odboru ministerstva průmyslu a obchodu. V Úřadu vlády se nyní mimo jiné podílí na úpravě premiérových projevů.

Na resorty nejsou kapacity.

Porovnáme-li poradce z éry Miloše Zemana s těmi nynějšími, jsou rozdíly viditelné. „Špidlovci“, jak se zdá, se orientují především na sociální otázky, jsou daleko více spjati s odborovou centrálou, je cítit jejich větší provázanost na Mostecko, Ostravsko. Z ekonomů mezi nimi působí téměř výhradně odborníci na makroekonomiku. Dřívější resortní členění (zvláštní poradci na průmysl, zemědělství, dopravu a telekomunikace, finance a privatizaci) chybí. „Naše kapacita takto vymezené resortní členění nedovoluje. Ekonomickým věcem se převážně věnují pánové Ungerman, Fassmann, Kremlík a částečně i Baštýř. Obracíme se ale i na konzultanty zaměstnavatelských svazů, příslušné ministry a odborníky z dalších institucí,“ vysvětluje nové pojetí ředitelka Škvrnová.

Vyšehradská čtyřka.

Při zjišťování informací o nynějších poradcích nelze pominout jedno drobné ekonomické pojítko: Vyšehrad. Hned čtyři poradci, včetně ředitelky Škvrnové, působili v minulosti v orgánech „vyšehradských společností“. Zdeněk Linhart a Vít Samek byli od roku 1993 do roku 1999 vedeni jako členové představenstva Všeobecné sociální pojišťovny Vyšehrad (předsedou představenstva ve stejné době byl Antonín Koláček, nynější šéf Appian Group pro střední a východní Evropu a Mostecké uhelné, o němž se hovoří jako o manažerovi, kterému současný premiér nejvíce naslouchá). V představenstvu pojišťovny Vyšehrad je v internetovém obchodním rejstříku dodnes vedena šéfporadkyně Škvrnová. Všeobecná sociální pojišťovna, dnes už nefunkční, působila jako správce několika penzijních fondů. Mimo jiné Penzijního fondu Vyšehrad, který zkrachoval a nyní je v likvidaci. V jeho dozorčí radě je uvedeno další jméno figurující mezi poradci – Ivo Baštýř (od roku 1998 jako místopředseda, od roku 2000 jako předseda rady). Fond i pojišťovna mají podle rejstříku stále vedeno své sídlo na pražské adrese V jámě 1.
Vzhledem k tomu, že Penzijní fond Vyšehrad byl jedním z těch, v němž několik tisíc lidí přišlo o vložené peníze a cítí se být okradeni, nelze vůbec vyloučit, že by uvedené informace mohly posloužit jako munice proti novému poradenskému sboru. „Ty údaje z obchodního rejstříku ale už dávno neplatí. Já osobně jsem do pojišťovny Vyšehrad přišla jako součást krizového managementu v době, kdy docházelo k zániku správy penzijních fondů. Nelze zapomínat, že pojišťovna Vyšehrad fondům pouze spravovala databázi účastníků penzijního připojištění, portfolio si fondy spravovaly samy,“ komentuje týdeníkem EURO zjištěné informace ředitelka Škvrnová. Faktem zůstává, že pojišťovna byla dlouho uváděna jako zakladatelka a spoluvlastnice fondu (založen v roce 1994, pod nucenou zprávu se dostal v lednu 2000). V roce 1997 se v tisku psalo, že 97 procent akcií fondu Vyšehrad drží akciová společnost G.E.N. (původně patřící odborovým svazům, od nich jí odkoupil Cimex Holding) a tři procenta pojišťovně Vyšehrad.

Neviditelný himalájský šerpa.

Ředitelka Škvrnová je Špidlovou bývalou náměstkyní z ministerstva (nastoupila v květnu 2001, když odešel Jiří Rusnok na ministerstvo financí). Před listopadem 1989 pracovala v oblasti sociální politiky a pracovního práva na ředitelství Ostravsko-karvinských dolů. Později byla například ředitelkou Hornického penzijního fondu a Zemského penzijního fondu. Vykonávala také funkci viceprezidentky Asociace penzijních fondů. Členkou ČSSD je od letošního roku.
Svou nynější práci bere jako dočasnou, spojenou právě jen s působením Vladimíra Špidly v čele vlády. „Nedávno jsem četla v manažerském tisku Corporate Governance nádherné přirovnání, které se perfektně hodí na tuto profesi: Poradce lze přirovnat k himalájskému šerpovi, který zná hory, rozumí jejich vrcholům, umí žít v tvrdých podmínkách, slouží vůdcům, kteří dobudou vrchol, je věrným průvodcem na cestě, nese nejtěžší náklad a nikdo se to nedozví. Poradce musí být loajální, ochotný sloužit při plném pracovním nasazení a sdílet své znalosti,“ vykresluje představy o své nynější profesi.
Srovnávat svůj pohled s prací předchozího Zemanova poradenského týmu vedeného Miroslavem Šloufem ale Škvrnová nedokáže. „Nikdy jsem se s panem Šloufem ani osobně nesetkala, nic tu po něm nezůstalo. Nechtěla bych, aby se to opakovalo. V dohledné době by měla začít fungovat databáze informací, do níž by měli mít možnost nahlížet všichni poradci a premiér. Chci, aby tu zůstala i po našem odchodu, aby kontinuita zůstala zachována.“

Premiéra „Špidli Boys“ Prvně zveřejněný seznam Špidlových poradců je rozčleněn do několika skupin podle toho, zda jsou dotyční odborníci na Úřadu vlády přímo zaměstnáni, či sem jako externisté jen pravidelně docházejí. Někteří lidé se mezi poradce dostali na přání samotného premiéra a jeho nejbližších spolupracovníků (servisní týmy), jiní zase na přání a doporučení odborářů a podnikatelských svazů (externí konzultanti).

EXTERNÍ SERVISNÍ TÝM:
„Jeho členy jsou premiérovi spolupracovníci, kteří schopnosti a předpoklady pro tuto práci prokázali již v minulém období,“ uvedla v písemné odpovědi vládní mluvčí Anna Stárková. Prof. PhDr. Martin Potůček,CSc Doc. Ing. Miroslav Hiršl
Ing. Jaroslav Ungerman,CSc Ing. Martin Fassmann
Ing. Miloš Pick
Mgr. Jana Šilhanová
Milada Bartošová
Ing. Ivo Baštýř
JUDr. Zdeněk Linhart
JUDr. Vlastislav Šmolcnop
Mgr. PhD. Martin Kovář
JUDr. Vít Samek
Jan Bláha

INTERNÍ SERVISNÍ TÝM:
Členové byli vybráni ředitelkou odboru poradců JUDr. Jarmilou Škvrnovou. Pracuje ve složení: Mgr. Vladimír Kremlík
PhDr. Helena Antošová
PhDr. Ludmila Statečná
Ing. Růžena Vintrová, DrSc
Ing. Jiří Vraný, CSc
Ing. Tadeáš Kokotek
Mgr. Ivan Jestřáb
Jan Brandejs Asistentkou interního servisního týmu je Šárka Polochová. „Při sestavování tohoto týmu kladla ředitelka Škvrnová důraz na erudici, spolehlivost a schopnost týmové práce. Plní funkci premiérova odborného servisu. Každý jeho člen disponuje potřebnými znalostmi a zkušenostmi a organizačními schopnostmi. Při své práci nezůstává osamocen, ale spolupracuje s dalšími zkušenými odborníky,“ říká mluvčí Anna Stárková. Interní servisní tým má za úkol monitorovat aktuální hospodářské a sociální otázky, iniciovat činnost poradců a vytvářet pro ni podmínky. „Se znalostí problematiky kompletuje jejich stanoviska, návrhy a připomínky a připravuje z nich konečné podkladové materiály. Připravuje rovněž setkání premiéra s poradci přizvanými k řešení vybraných odborných otázek a problémů. Jeho členové se rovněž účastní práce mezirezortních komisí, porad a rovněž řady cest premiéra. Tato součinnost přináší výsledky, které premiérovi usnadňují práci,“ dodává Stárková.

EXTERNÍ KONZULTANTI
Jde o odborníky, kteří sice mají statut premiérových poradců, ale narozdíl od první skupiny byli vybráni zvenčí, delegováni sociálními partnery.

Na doporučení Českomoravské konfederace odborových svazů se poradci stali: JUDr. Marcela Kubínková
PhDr. Vladimír Pelc
Prof. MUDr. Miroslav Cikrt
Mgr. Ing. Vít Berka
Ing. Bedřich Willmann

Na doporučení Svazu průmyslu a dopravy ČR:
Doc. JUDr. Milan Galvas, CSc
Ing. Karel Šperlink, CSc Ing. Boris Dlouhý, CSc
Ing. Josef Zbořil
Prof. Ing. Petr Moos, CSc
Ing. Petr Karas, CSc

Na doporučení Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR:
Jan Wiesner
Mgr. Petr Prchal

Na doporučení Odborového svazu pracovníků vědy a výzkumu: Ing. Michael Smola, MBA.

OSTATNÍ PORADCI:
Jako konzultanti s odborem poradců spolupracují rovněž dva vládní zmocněnci pro oblast Moravskoslezského kraje a severozápadních Čech:

Prof. Ing. Vítězslav Zamarský, CSc
Vlastimil Aubrecht

bitcoin školení listopad 24

A dále pak:
Prof. Ing. Jaromír Císař, CSc.
Ing. Květoslava Kořínková, CSc.
MUDr. Iva Holmerová
Mgr. Zdeněk Karásek
Ing. Helena Veverková
Doc. PhDr. Josef Jünger, CSc.
Doc. Ing. Miroslav Grégr, CSc.
Prof. PhDr. Vladimír Čechák, CSc.

„Všem uvedeným expertům dává neformální autoritu vynikající odborná erudice a mnohaletá zkušenost, kterou mohou při této poradenské činnosti zúročit,“ prohlašuje mluvčí Anna Stárková. Jak dodává, na jednáních meziresortních komisí, konzultacích a odborných poradách jejich řady ještě doplňují příslušní náměstci ministrů a odborní pracovníci ministerstev.

  • Našli jste v článku chybu?