Menu Zavřít

Spin-off: recept na růstový hormon

6. 3. 2003
Autor: Euro.cz

Evropští výrobci léčiv prodávají některé aktivity, investiční fondy je nakupují

Venture kapitálová skupina Warburg Pincus International vloni investovala 59 milionů USD do nové biotechnologické společnosti ProSkelia. Poměrně odvážná sázka, když jde o novou firmu a navíc v průmyslovém odvětví, v němž jsou běžné spíše nezdary. Ale Warburg si nedělá starosti: ProSkelia, která se specializuje na výzkum choroby kostí, není žádnou začínající firmou. Vznikla z kompletní divize francouzsko-německé farmaceutické společnosti Aventis.

ProSkelia patří k rostoucí řadě evropských biotechnologických firem - nových společností, které vznikly odštěpením (spin-off) od nadnárodních výrobců léčiv. Na rozdíl od mnoha dalších evropských biotechnologických společností, které se v posledních letech zakládaly, začínala ProSkelia s více než jen dobrým nápadem a několika málo vědci. Společnosti typu spin-off jsou ihned po převzetí plně provozuschopné - mají zkušený management, velmi dobře vybavené laboratoře a zásoby léčiv.

Fondy rizikového kapitálu, které v minulých dvou letech utrpěly velké ztráty po kolapsu cen biotechnologických akcií, se teď staví do fronty, aby mohly biotechnologie financovat. Ředitel společnosti Warburg Pincus, Nicholas J. Lowcock, říká: „Ve farmaceutickém průmyslu, který je pod obrovským tlakem kvůli zvyšování zisků, se bude počet odštěpných firem zvyšovat.“ Za pět let v Evropě vzniklo asi dvanáct firem typu spin-off.

Proč se velké farmaceutické společnosti zbavují potenciálně slibných podniků? Po nedávné záplavě megafúzí tlačí akcionáři evropské výrobce, aby prodali nadbytečná majetek a aktiva, která jsou mimo hlavní směr jejich podnikání. Firmy se navíc ve výzkumu a vývoji zaměřují na léčebné oblasti se skvělým prodejním potenciálem, a proto odkládají i slibné, ale méně lukrativní výzkumné projekty. Zklamaní vědci pak přesvědčují vedení, aby prodalo majetek investičním fondům, a často si ponechávají minoritní podíl.

Odsunuté biotechnologie nabízejí bohatou odměnu spekulativním investičním fondům, které oplývají miliardami dolarů. Skupina MPM Capital LP, která má kanceláře v Bostonu, San Francisku a Mnichově, nedávno dala dohromady biotechnologický fond disponující 900 miliony USD. Jde o dosud venture kapitálový fond, který se v této oblasti podařilo shromáždit. Pro rozsáhlé investice MPM nabízejí firmy oddělené od velkých farmaceutických společností méně rizikový způsob, jak uvést velké obnosy do pohybu. To potvrzuje i celkový objem kapitálu ve výši 1,3 miliardy USD, jenž byl loni investován do evropských firem z oblasti biotechnologií. „Na společnostech typu spin-off mohou investoři vydělat třikrát až pětkrát více než investovali,“ upozorňuje hlavní partner MPM Capital Michael Steinmetz. Je to podstatně méně než dvacetinásobek, kterého lze někdy dosáhnout u nových firem začínajících od nuly, ale je to také mnohem jistější, dodává. U zcela nových firem se investorům vracejí vložené peníze zhruba v šedesáti procentech případů. U odštěpných společností, které jsou o něco dál než na začátku, jde o 90 procent.

Steinmetz má za sebou několik akvizic typu spin-off, které jsou dnes jedny z nejúspěšnějších. Před příchodem do MPM vedl americkou část americkou část výzkumu a vývoje nových léků švýcarské společnosti Roche. Když tento výrobce začal omezovat výzkumné aktivity jen na několik hlavních terapeutických oblastí, kontaktoval Steinmetze, který tehdy již byl v MPM, jeho přítel, vedoucí milánského centra pro výzkum zánětlivých onemocnění Francesco Sinigaglia. Společně se obrátili na generálního ředitele Roche Group Franze B. Humera a za rok došlo k odštěpení firmy BioXell, do které skupina MPM a dvě další venture společnosti vložily 22 milionů USD. Roche si ponechal sedmnáctiprocentní podíl. BioXell v současné době vyvíjí sedm nadějných léků. Steinmetz se podílel také na vstupu venture kapitálu do stockholmského centra pro poruchy metabolismu společnosti Pharmacia. V nyní již nezávislé firmě Biovitrum si Pharmacia podržela 19procentní podíl.

Další etapou vývoje těchto spin-off firem může být emise veřejně obchodovatelných akcií. Pokud bude úspěšná, oživí nová řada biotechnologických společností nemocné odvětví a zajistí mu alespoň část potřebné důvěry investorů.

MM25_AI

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Stanislava Kellnerová, www.LangPal.com

  • Našli jste v článku chybu?