Menu Zavřít

Turów trápí i Němce. Špinavá elektrárna zamoří kromě Česka také Sasko

19. 2. 2020
Autor: Hynek Glos, Euro

Hnědouhelný důl Turów, k jehož rozšíření daly souhlas polské úřady, netrápí v příhraničí jen Čechy, ale i Němce. Důl zásobuje uhlím i stejnojmennou elektrárnu, která patří k nejšpinavějším v Evropě. Její instalovaný výkon je 1,5 GW. Skupina PGE ji chce používat minimálně do roku 2044.

Rozšíření těžby fosilního paliva, od kterého se v Německu ustupuje, děsí obyvatele přilehlých českých i saských obcí. Obávají se o znečištění spodní vody, ale i zvýšení emisí skleníkových plynů, prachu a větší míry hluku. Těžba hnědého uhlí má jít do hloubky až 330 metrů pod úrovní terénu.

Elektrárna a hnědouhelný důl leží ve výběžku mezi německou Žitavou a českým Frýdlantem, proto vyvolává tolik odporu v České republice, ale i ve spolkové zemi Sasko. Těžba uhlí by se měla přiblížit k české hranici až na sto metrů.

Uhelná elektrárna Turów patří k nejšpinavějším elektrárnám Evropy, upozornil web Politico. Navíc k současným šesti blokům má během tohoto roku přibýt i další blok o výkonu 450 MW. Celkem bude mít elektrárna instalovaný výkon přes 1,9 GW.


Uhelná elektrárna Datteln bude také hodně špinavá. Emise neklesnou

Krásná a nová. Jedna z nejmodernějších uhelných elektráren světa, chlubí se společnost Uniper

Liberecký kraj si stěžuje u Evropské komise, že je ohrožena nejen pitná voda pro 30 tisíc obyvatel, ale i vysychání celého regionu.

„Poškození zdrojů pitné vody po desítkách let provozu dolu Turów se už projevilo. A prodloužení těžby může problém dále zhoršit,“ kritizuje polské kroky hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Problém je v tom, že polská strana nechce s přeshraničními odpůrci rozšiřování elektrárny i dolu jednat. Proto kraj spustil i petiční akci stopturow.cz. Ta je určena pro Evropský parlament.

Provozovatel dolu i elektrárny společnost PGE naopak tvrdí, že o plánech na rozšíření sousední země ví 25 let. Největší obavy o dostupnost vody mají v obci Uhelná. Podnikatel Milan Starec z této obce potvrdil, že nedostatek vody už nyní místní velmi trápí. Lidé často musí čerpat užitkovou vodu z místního potoka.

Obavy rostou i v Žitavě

Kroky Poláků se nelíbí ani starostovi lužické Žitavy. „Podle našeho názoru nebyla provedena dostatečná posouzení dopadů na životní prostředí,“ řekl starosta města Thomas Zenker. I když se snaží podpořit české sousedy, nechce naštvat ani ty polské. Všechny tři strany by podle něj měly najít kompromisní řešení.

Postup polských úřadů ale kritizují i ochránci životního prostředí. Aktivista Kuba Gogolewski tvrdí, že polské úřady povolení pro rozšíření těžby falšují. Doufá, že PGE bude muset za několik let hnědouhelný důl zavřít, až stoupne cena emisních povolenek a těžba se přestane vyplácet. Polská vláda tvrdí, že země potřebuje delší dobu na to, aby snižovala podíl uhlí na svém energetickém mixu, který je nyní okolo 80 procent.

Dále čtěte:


berou Česku vodu. Zával v Turówě situaci zhorší


odrážejí českou kritiku: O rozšíření dolu Turów víte 25 let


a uhlí jako udržitelné technologie. Země EU zlomily odpor Německa
a Rakouska

bitcoin školení listopad 24

  • Našli jste v článku chybu?