Nárůst objemu zboží pořízeného nasplátky bude v prvních letošních měsících kopírovat vývoj tržebobchodníků, a bude tedy mírně růst.
Shodly se na tom společnostifinancující splátkové prodeje. Novoroční slevy, s nimž v minulýchdnech přišli obchodníci, nemají na růst splátkových prodejů velkývliv. Nejvíce lidé po Vánocích na splátky nakupují pračky,
televizory a ledničky, méně pak DVD přehrávače či videokamery. Objem úvěrů poskytnutých prostřednictvím splátkového prodejekopíruje do značné míry tržby obchodníků, řekl ČTK ředitel GECapital Multiservis Jiří Pathy. „Pro první čtvrtletí roku čekámepokračování růstového trendu objemu poskytnutých úvěrů. Protistejnému období loni tak letos předpokládáme růst objemu úvěrů zesplátkového prodeje o zhruba 15 procent,“ dodal.
„Meziroční růst díky slevám neočekáváme, protože sleva zlevnízboží, ale nezvýší objem peněz na nákup. Pouze se za stejnou sumukoupí více zboží,“ vysvětlila manažerka reklamy CCB FinanceBronislava Hošková. Nyní registruje zvýšený zájem o hotovostnípůjčky. Ty řeší krátkodobý nedostatek hotovosti k úhradě plateb,jež nelze uskutečnit pomocí spotřebitelského úvěru. „Zejména pakpo Vánocích, kdy lidé investovali do nákupu dárků,“ podotkla.
„Stabilní nárůst objemu poskytnuté jistiny zaznamenávámeběhem celého roku, nicméně nejsilnějším obdobím je posledníčtvrtletí,“ uvedla manažerka firmy Home Credit Andrea Dobšíková.
Hlavním sortimentem, který je v průběhu celého roku financován nasplátky, je elektronika. Podobně tomu podle ní bude pravděpodobněi v lednu. „Největší zájem je o poskytnutí úvěrů na nákup černé abílé techniky,“ souhlasila vedoucí komunikace Cetelem ČR IrenaLoukotová.
Největší zájem je na počátku roku podle Pathyho tradičně otelevizory, pračky a ledničky. „V menší míře než v období Vánocnakupují spotřebitelé DVD přehrávače, hi-fi přístroje čivideokamery,“ podotkl.
Hlavní sezona splátkového prodeje bývá právě před Vánocemi,avšak největší firmy v oboru zvýšily objemy obchodu o desítkyprocent již v prvních třech čtvrtletích minulého roku. Předpřekotným zadlužováním domácností varovaly v minulosti napříkladodbory či ČNB.