Menu Zavřít

Splátky eráru snižují penále

24. 11. 2003
Autor: Euro.cz

STÁVÁ SE, ŽE PLÁTCE NEZAPLATÍ POJISTNÉ NA SOCIÁLNÍ ZABEZPEČENÍ A PŘÍSPĚVEK NA STÁTNÍ POLITIKU ZAMĚSTNANOSTI VE STANOVENÉ LHŮTĚ, ČI ZAPLATÍ NIŽŠÍ ČÁSTKU, NEŽ MĚL. PAK NÁSLEDUJÍ SANKCE.

Když firma dluží pojistné na sociální zabezpečení, je výhodné projevit dobrou vůli a dohodnout se na způsobu placení

V takovém případě je povinen platit penále, které činí 0,1 % dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém některá z těchto skutečností trvala. Pokud má plátce pojistného zájem dlužnou částku uhradit, avšak k jednorázové úhradě nemá dostatek finančních prostředků, může požádat o povolení platit dlužné pojistné a penále ve splátkách.

ROZHODOVÁNÍ ÚŘADU

O povolení placení dlužného pojistného a penále ve splátkách rozhoduje vždy příslušná okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ). Podmínkou povolení splátek je písemná žádost plátce pojistného. Placení dlužného pojistného a penále ve splátkách však nelze povolit tehdy, pokud byl podán vůči plátci pojistného návrh na jeho zrušení a likvidaci nebo na prohlášení konkurzního řízení či vyrovnacího řízení. Právní předpis stanoví, že placení dlužného pojistného ve splátkách OSSZ může (avšak nemusí) povolit - je tedy pouze věcí její úvahy, zda tak učiní, či nikoli. Pokud OSSZ splátkový režim povolí, stanoví ve svém rozhodnutí den splatnosti a výši jednotlivých splátek dluhu. Den splatnosti první splátky dluhu stanoví tak, aby připadl na období kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, v němž vydala rozhodnutí o povolení splátek; ostatní splátky dluhu jsou splatné měsíčně, a to ve stanovených termínech.

VÝHODNÁ PROCENTA

Proč by vlastně měl plátce, který dluží pojistné, žádat o možnost jeho úhrady ve splátkách? Je to pro něj výhodné. Pokud OSSZ povolila placení dlužného pojistného ve splátkách, penále z takového dluhu je pouze poloviční: činí jen 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den, kdy dluh na pojistném trvá, a to ode dne splatnosti první splátky dluhu. Jednotlivé splátky dluhu se platí jednou částkou, a to odděleně od plateb běžného pojistného. Plátce pojistného je povinen označit každou splátku dluhu způsobem určeným v povolení; nebude-li tato splátka takto označena, nepovažuje se za splátku dluhu. OSSZ může (avšak opět nemusí) za stanovených podmínek splátkový režim také zrušit. Může tak učinit ve dvou případech:

* pokud plátce pojistného, kterému byl povolen splátkový režim, nezaplatil včas nebo ve správné výši buď některou splátku dluhu nebo (běžné) pojistné splatné v období po splatnosti první splátky dluhu, nebo

* pokud plátce pojistného vstoupil do likvidace, bylo prohlášeno konkurzní řízení či vyrovnací řízení na jeho majetek anebo nabylo právní moci usnesení soudu, jímž byl zamítnut návrh na prohlášení konkurzního řízení pro nedostatek majetku plátce pojistného.

Z hlediska procesního platí, že o povolení a o zrušení možnosti platit dlužné pojistné ve splátkách rozhoduje OSSZ podle správního řádu. Od obecného režimu daného správním řádem jsou stanoveny pouze tři odchylky:

* rozhodnutí o povolení placení dlužného pojistného a penále ve splátkách je vykonatelné bez ohledu na právní moc dnem, který je v něm stanoven jako den splatnosti první splátky dluhu,

* odvolání proti rozhodnutí o zrušení povolení splátek dlužného pojistného a penále nemá odkladný účinek,

* rozhodnutí o povolení splátek pojistného a penále jsou vyloučena ze soudního přezkumu; soud tedy nemůže přezkoumávat rozhodnutí, jímž OSSZ např. nepovolila placení dlužného pojistného ve splátkách, může však přezkoumávat rozhodnutí, jímž byl splátkový režim zrušen.

TŘI ZÁKLADNÍ ZÁSADY

1. Rozhodnutí o povolení placení dlužného pojistného ve splátkách je věcí úvahy OSSZ; totéž platí při zrušení splátkového režimu ze stanovených důvodů.

MM25_AI

2. Pokud byl splátkový režim zrušen, protože plátce řádně neplatil splátky dluhu nebo pojistné, je povinen zpětně doplatit penále.

3. Soudnímu přezkumu podléhají jen rozhodnutí o zrušení splátkového režimu.

  • Našli jste v článku chybu?