„Uděláme vše proto, abychom se ujistili, že plynovod [Nord Stream 2] neohrozí Evropu,“ řekl Mike Pompeo před zahraničím výborem Senátu. Američané už nástroj sankcí pro zkomplikování výstavby využili v prosinci minulého roku, když se kvůli schváleným sankcím z projektu stáhla švýcarská společnost Allseas, která se měla podílet na dokončení plynovodu v Baltských vodách. Roli Švýcarů měla převzít speciální ruská loď Akademik Čerskij, její dopravení na místo výstavby a koronavirová krize však celý projekt o šest měsíců zdržely.
Od té doby američtí politici hrozí dalšími sankcemi, tentokrát mnohem šířeji zaměřenými. Už během června se možnost rozšířených sankcí objevila v americkém Senátu, kde měla podporu z obou hlavních stran – Republikánu a Demokratů. Nové postihy by se mohly dotknout i pojišťovacích firem nebo konkrétních přístavů, zkrátka každého subjektu, který se na projektu nového plynovodu z Ruska účastní.
Američané argumentují, že v případě zvýšení závislosti evropských států na plynu z ruských zdrojů budou mít Rusové možnost evropských odběratelům vyhrožovat skrze dodávky energie. Navíc by zhotovením nového plynovodu došlo k poškození Ukrajiny, neboť právě přes její území v současné době proudí část plynových dodávek do Evropy. Ukrajina by tak přišla o finanční příjem z tranzitních poplatků a z části by se snížila i její strategická důležitost.
„Chceme zajistit Evropě stabilní a bezpečné energetické dodávky, které nemohou být zastaveny kdykoliv, kdy se Rusku zamane,“ zopakoval před senátním výborem americký postoj Pompeo. Americký šéf diplomacie také dodal, že už jsou v kontaktu s některými firmami, které by mohly být novými sankcemi zasažené, pokud nepřestanou pokračovat v angažovanosti v projektu výstavby plynovodu z Ruska.
Během zasedání senátního výboru se ke kritice přidal i texaský senátor Ted Cruz, který v nedávné době problém „hluboce“ diskutoval s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Podle republikánského senátora je Trump frustrován postojem německé vlády k celému projektu. Angela Merkelová a její vládní kolegové totiž v minulosti již několikrát výstavbu plynovodu podpořili a naopak odmítají americké výtky.
Nejnověji vyšlo najevo, že trio amerických republikánských senátorů - Ted Cruz, Tom Cotton a Ron Johnson - osobně kontaktovali přístav v německém městě Sassnitz a upozornili je na možné sankční postihy za asistování při výstavbě. To se nelíbí německému ministrovi zahraničí Heiko Massovi, své znepokojení z aktivit senátorů už stihl sdělit jeho americkému protějšku.
Podle některých kritiků nejde Američanům o ochranu
energetické bezpečnosti zemí Evropské unie, ale pouze o obchodní zájmy. Producenti
zemního plynu by totiž rádi dodávali větší dodávky právě do evropských zemí ve
zkapalněné formě, a proto američtí vládní představitelé tak vytrvale bojují s výstavbou.
Například zmíněný Texas, který zastupuje i právě senátor Ted Cruz, by z potenciálního
vyššího objemu obchodu profitoval, neboť právě tam se zemní plyn těží.
Plynovod měl být plně funkční už v polovině letošního
roku, avšak kvůli nastalým komplikacím je v současné chvíli hotov zhruba z 90
procent. Celý projekt by měl vyjít na 11 miliard dolarů.