Menu Zavřít

Spojenectví pro velké zakázky

26. 2. 2007
Autor: Euro.cz

ČESKO - POLSKÉ SDRUŽENÍ BAUECO Český podnikatel Jaroslav Raszyk se spojil se dvěma polskými firmami. Jedině tak se mu daří uspět ve velkých výběrových řízeních. Jen za loňský rok se obrat sdružení zvýšil o 20 procent. Českém Těšíně se dělá byznys s Poláky často. Vybízí k tomu především blízkost obou příhraničních trhů.

ČESKO - POLSKÉ SDRUŽENÍ BAUECO Český podnikatel Jaroslav Raszyk se spojil se dvěma polskými firmami. Jedině tak se mu daří uspět ve velkých výběrových řízeních. Jen za loňský rok se obrat sdružení zvýšil o 20 procent.

Českém Těšíně se dělá byznys s Poláky často. Vybízí k tomu především blízkost obou příhraničních trhů. V pohraničním městě, které bylo v roce 1918 V rozděleno na dvě území: Český Těšín a polský Cieszyn. Část obyvatel se hlásí k polské národnosti nebo mají mezi Poláky příbuzné. Zvláště smíšené rodinné firmy získaly mezi místními dobrý zvuk.

Společnost Baueco, kterou založil těšínský podnikatel Jaroslav Raszyk, sdružuje polské rodinné podniky na výrobu oken a dveří. Vlastní firmu vybudoval právě na úzkých vztazích s Poláky. Podotýká, že k obchodní kultuře sousedů totiž neodmyslitelně patří propojit obchod se soukromím. Podle jeho slov se se svými obchodními partnery setkává na různých rodinných oslavách.

TRADICE JE ZÁKLAD ÚSPĚCHU Když Jaroslav Raszyk hledal dodavatele oken a dveří, našel je za řekou Olší v Polsku. „Po vyhodnocení nabídek výrobců jak z Česka, tak i Německa a Rakouska, mi nemohl žádný z nich poskytnout tak pružné obchodní podmínky jako Poláci,“ přibližuje počátky podnikání Raszyk.

Podle něj však firmy v Polsku rychle vznikají a zanikají, je proto těžké vybrat mezi nimi stabilní a seriózní obchodní partnery. „Zajímavých nabídek z Polska jsem měl několik. Vzhledem k tomu, že ve stavebnictví garantuji odběrateli dlouhodobé záruky, třeba i deset let, mým dalším kritériem bylo dlouhodobé působení firmy. Měl jsem štěstí, že se mi podařilo najít důvěryhodné společníky s letitou historii,“ říká Raszyk.

Na Polácích si cení zapálení pro nové nápady a také snahu najít již na prvním setkání rychlou cestu ke vzájemnému obchodu.

ZAČALO TO VSTUPEM DO UNIE

Krátce po vstupu obou zemí do Evropské unie se stal iniciátorem vzniku sdružení polských výrobců oken a dveří Baueco, kde má na starosti vývoj a strategii plánování. „Napadla mne tehdy myšlenka spojit se s výrobci materiálově rozdílných oken a dveří, a tím odolávat konkurenčnímu tlaku na českém trhu,“ vzpomíná.

Baueco nyní sdružuje dva rodinné podniky. Manželé Bronislav s Izabelou Konderlovi se přidružili v roce 2004 se svou společností Aldo, jež vyrábí okna a dveře z PVC a hliníku. Působí na polském trhu 12 let a původně vznikla jako dceřiná společnost německé společnosti expandující v Polsku. Postupem času se však Konderlovi osamostatnili. Exportují do Německa a přes sdružení také do Česka.

MM25_AI

Rodinná firma Miroslava Milewského je ve sdružení rovněž od roku 2004. Je druhým největším výrobcem dřevěných oken v Polsku. Milewski výrobu převzal po dědovi, který s ní začal v roce 1906. Specializuje se na rekonstrukce oken historických památek.

Díky společnému kapitálovému zapojení tří společností nabízí sdružení Baueco jak akceptovatelné ceny, tak zároveň obstojí ve tvrdých platebních podmínkách při poptávkovém a výběrovém řízení. „Odběratelé v Česku neposkytují zálohy na dílo a platí šedesát až devadesát dnů po předání zakázky. Pokud realizujeme pár zakázek souběžně, jsme ve sdružení finančně připraveni, abychom to ustáli. Jako samostatné malé firmy by nás to položilo,“ říká Raszyk. Obrat Baueca v roce 2006 díky společným obchodům vzrostl o 20 procent, celkový obrat činil 225 milionu korun. Z toho 89 milionu tvořily zakázky v Česku.

  • Našli jste v článku chybu?