Menu Zavřít

Spojka Gazela

24. 5. 2007
Autor: Euro.cz

RWE Transgas Net postaví v Česku nový plynovod za patnáct miliard

Česká republika bude mít zajištěné bezpečné a spolehlivé dodávky zemního plynu z východu i v případě, kdyby byl od roku 2011 zahájen provoz plynovodu Nord Stream, jehož trasa povede pod Baltským mořem z Ruska do Německa. RWE Transgas Net hodlá postavit nový plynovod (zhruba za 15 miliard korun), který umožní tranzit ruského plynu z plynovodu Nord Stream do Česka, ale i dál do Bavorska.
Trasa plynovodu by vedla z německého Olbernhau (u Hory Svaté Kateřiny) do Waidhausu (u Rozvadova). Nord Stream, jemuž se také říká Baltic Sea Pipeline, se staví zejména proto, aby ruský plynárenský gigant Gazprom měl k dispozici další významnou přepravní trasu do střední a západní Evropy.
Nový plynovod na území ČR bude postaven jednak proto, aby RWE Transgas zabezpečil spolehlivé dodávky pro tuzemský trh i Evropu, ale rovněž aby nadále zabezpečoval tranzit plynu do západní Evropy, což znamená značnou část jeho příjmů. Málokdy se hovoří o tom, že RWE Transgas kromě loňského prodloužení dodavatelského kontraktu s Gazpromem do roku 2035 (původní by skončil už v roce 2013), který pro toto období zajišťuje českým domácnostem a průmyslu zhruba 200 miliard kubíků zemního plynu (devět miliard ročně), uzavřela s Rusy i významnou tranzitní smlouvu. Ta do roku 2035 předpokládá přepravu asi 800 miliard kubíků plynu z Ruska přes území ČR do západní Evropy. RWE Transgas tím zajistil dlouhodobou účast České republiky na strategické přepravě zemního plynu v Evropě. Avšak dlouhodobý kontrakt s Gazpromem dle informací týdeníku EURO nehovoří o tom, jakou trasou RWE ruský plyn přes české území přepraví. A zde začíná příběh nového plynovodu.

Pokračující spolupráce.

„Uzavření této smlouvy je naším důležitým příspěvkem k zajištění bezpečnosti a spolehlivosti dodávek do České republiky,“ prohlásil loni v prosinci tehdejší šéf RWE Transgas Ulrich Jobs. Dodal, že dohoda s Gazpromem tvoří také základ pro pokračování tranzitní spolupráce po dokončení projektu plynovodu Nord Stream. Podstatu toho, co ono „pokračování tranzitní spolupráce“ znamená, se dozvídáme až nyní – půl roku po podepsání smlouvy s Rusy. Stará smlouva mezi RWE Transgas a Gazpromem o přepravě ruského plynu směrem na západ přes české území by vypršela v roce 2020. Veškerý plyn by se do této doby přepravoval tradiční tranzitní soustavou Lanžhot-Waidhaus a Lanžhot-Hora Svaté Kateřiny. Prodloužení smlouvy na dalších patnáct let bylo pro RWE Transgas takřka životně důležité, neboť více než polovinu jeho obratu činí příjmy z lukrativních tranzitních poplatků.
A nejde o malé peníze. Nesmíme zapomínat, že významná trasa evropského zásobování zemním plynem z Ruska vede právě přes naše území. Prodloužení smlouvy znamená, že jedna třetina dodávek ruského plynu pro západní Evropu bude transportována právě českou cestou. Nový plynovod bude mnohem kratší než stávající, proto je pravděpodobné, že příjem společnosti RWE Transgas z tranzitních poplatků může být nižší. Avšak i v tomto případě platí, že méně je mnohem více než nic, navíc zůstává zachována strategicky významná pozice České republiky.

bitcoin_skoleni

Nová situace na trhu.

Při jednáních o novém tranzitním kontraktu manažeři RWE rychle a správně pochopili zcela novou situaci na trhu, jež vznikla poté, co se Rusové loni rozhodli postavit plynovod Nord Stream. Společnost RWE hledala řešení, které by bylo pro Gazprom natolik atraktivní, že smlouvu prodlouží, přestože by po zprovoznění plynovodu Nord Stream význam trasy z Lanžhotu k česko-německým hranicím pro přepravu plynu před Českou republiku poklesl.
Kdyby Rusové řekli, že tranzitní smlouvu neprodlouží, ČR by byla po roce 2020 mimo hru a RWE Transgas by každý rok přišel o miliardové příjmy z přepravy plynu. Je zřejmé, že na tuto variantu by vyjednavači RWE nemohli přistoupit. Při složitém dohadování s Gazpromem zřejmě padl i návrh Rusů, že tranzitní smlouvu prodlouží pouze pod podmínkou, že RWE Transgas najde možnost, jak dostat plyn z plynovodu Nord Stream přes české území do Bavorska. Anebo i dále do Evropy. Proto se našlo řešení, které pravděpodobně vyhovuje oběma partnerům. Jmenuje se projekt Gazela, což je pracovním názvem pro nový plynovod mezi Horou Svaté Kateřiny a Waidhausem. Stavbu nového plynovodu dle Hospodářských novin plánuje RWE Transgas Net, který má licenci na přepravu plynu přes naše území.

Významná Gazela.

Projekt Gazela je pro Rusy výhodný, protože dostanou plyn z Nord Streamu do jižního Německa a dále na západ. RWE má zase v kapse o patnáct let delší tranzitní smlouvu na ruský plyn a bude mít k dispozici moderní – a strategicky důležitý – plynovod. „RWE Transgas posílil v oblasti energetiky integrační vazby ČR v rámci Evropské unie, přitom přispívá k rozvoji dlouhodobých vztahů s Ruskem,“ řekl týdeníku EURO místopředseda představenstva RWE Transgas Filip Thon. Podle něj však projekt Gazela může hrát významnou roli i při další diverzifikaci zdrojů zemního plynu pro Českou republiku i Evropu. „Spojka mezi Horou Svaté Kateřiny a Waidhausem umožní mimo jiné nabídnout i uvolněnou kapacitu stávajícího plynovodu z Lanžhotu na slovenských hranicích do Německa. Uvolněné kapacity mohou být využity pro transport z terminálu Adria LNG či plánovaného plynovodu Nabucco, který by měl zásobovat i země EU ze středoasijských nalezišť,“ tvrdí Thon. RWE Transgas se podílí na projektu výstavby terminálu LNG pro zkapalněný plyn v Chorvatsku na ostrově Krk. Předpokládaná kapacita terminálu, který by mohl zahájit provoz do roku 2011, bude přibližně deset miliard kubíků ročně. Postavení plynovodu Nabucco, jenž patří mezi čtyři největší energetické projekty Evropské unie, však má vážné ekonomické a politické problémy (více EURO 17/2007). Nabucco, který by vedl ze střední Asie přes Turecko až k Vídni, nemá totiž silného partnera z řad evropských energetických gigantů – konsorcium o výhodách projektu marně přesvědčovalo francouzský Total; Evropská banka pro obnovu a rozvoj nyní doporučuje zkusit štěstí u Gaz de France. A mezinárodní energetická skupina RWE se dle Thona uchází – vedle dalších zájemců – o vstup do konsorcia na výstavbu plynovodu Nabucco.

  • Našli jste v článku chybu?