Menu Zavřít

Společnost Bezrealitky loni prodala nemovitosti za 32 miliard, letos musí reagovat na očekávaný propad na trhu

14. 3. 2022
Autor: Bezrealitky
  • Obrat portálu Bezrealitky loni stoupl o pětinu na 60 milionů korun, zisk se pak zvýšil o 25 procent. Na serveru se za rok prodalo celkem 5500 nemovitostí z celého Česka a uzavřelo 44 008 nájemních smluv

  • Dvě třetiny inzerátů se týkají bydlení v Praze, desetina nabídek je z Brna. Lidé mají nejčastěji zájem o byty v dispozici 2+1 nebo 3+1

  • Situace na trhu s nemovitostmi se sice začátkem roku ustálila, ale vlivem inflace se opět stává nejistou. Realitní portál bude pravděpodobně muset reagovat na propad prodejů zavedením nových služeb a digitalizací


Co se týče nemovitostí, loňský rok vyhrál každý, kdo už dávno bydlí ve vlastním. Za předpokladu, že se samozřejmě neplánuje stěhovat. Protože by se mu s nadsázkou mohlo stát, že nebude mít kam – domů i bytů je málo, a tak se čtvereční metry v nich bezmála vyvažují zlatem. V Praze konkrétně asi 88 gramy drahého kovu – přesně za tolik by se totiž, obrazně řečeno, dal vyměnit jeden metr čtvereční bytu. Aktuálně za něj totiž v metropoli zájemce zaplatí 126 tisíc korun.

Vysoká cena odrazuje lidi toužící po vlastním bydlení i samotné investory. Portálu Bezrealitky.cz se však i v takto náročné době podařilo dosáhnout růstu. Češi přes něj zprostředkovali 50 tisíc realitních transakcí, další stovky pak zajistily Bezrealitky po vlastní ose v rámci svých produktů Komfort a Expres.

TIP: Jak na odhad ceny nemovitosti online a zdarma?

V průběhu roku 2021 se na serveru pronajalo 44 008 nemovitostí z celého Česka a prodalo skoro 5500 domů a bytů v celkové hodnotě takřka 32 miliard korun. Obrat společnosti Hendrika Meyera stoupl o pětinu na 60 milionů a zisk se zvýšil o 25 procent, i přestože nabídka nemovitostí byla nejstřídmější za posledních několik let.

Bez vytrvalosti to nejde. Důležitou roli ale hraje i štěstí, říká makléř prodávající vily za stovky milionů korun
Přečtěte si také:

Bez vytrvalosti to nejde. Důležitou roli ale hraje i štěstí, říká makléř prodávající vily za stovky milionů korun

„Loňský rok byl složitý pro celý realitní trh. Rostoucí ceny nemovitostí výrazným způsobem omezily počet domácností, které jsou schopné zajistit si financování nákupu domu nebo bytu. V celé řadě lokalit zároveň chybí zcela běžná nabídka. Jinými slovy – loni bylo nemovitostí určených pro běžné bydlení, nikoli jen investici, v nabídce nejméně za poslední roky,“ zmiňuje Meyer. „Naštěstí se nám podařilo na nové podmínky adaptovat. Spustili jsme nové produkty a navázali strategickou spolupráci s partnery v rámci nově vzniklé realitní skupiny European Housing Services.“

Cesta do města

Dvě třetiny celé nabídky na portálu představovaly inzeráty z Prahy, desetina nájemní nabídky přicházela z Brna a Jihomoravského kraje a osmi procenty se na celkovém čísle podílel kraj Středočeský. Počet nabízených nemovitostí v hlavním městě výrazně stoupl – vloni tvořil jen necelou polovinu inzerátů. Nárůst na šest až osm procent zaznamenaly Jihomoravský, Ústecký a Moravskoslezský kraj, naopak Střední Čechy se drží na stálé hodnotě 16 procent. Průměrná cena prodaného domu se loni pohybovala kolem 7,2 milionu korun, u bytu okolo 5,4 milionu.

Nejvíce lidí pak chce žít v obydlí o dvou až třech pokojích, jelikož byty v této dispozici daly dohromady 58 procent transakcí. Čtvrtina kupujících se rozšoupla a pořídila byt větší, zbytek se naopak spokojil s garsonkou.

Jak název portálu napovídá, zakladatelům této služby jde především o to, aby dali lidem možnost prodat či koupit nemovitosti svépomocí a ušetřit tak provizi realitní kanceláři, kterou by za zprostředkování transakce jinak museli zaplatit. Bez asistence makléřů se na webu Bezrealitky povedlo uskutečnit naprostou většinu obchodů. Celkem tedy služba lidem ušetřila asi 1,2 miliardy na prodejních provizích a dalších 800 milionů na provizích z nájmu. Asistenci a kompletní zajištění prodeje v podobě služby Bezrealitky Komfort využilo 175 klientů. Právě tato služba spolu s možností Bezrealitky Expres, která zajišťuje odkup nemovitosti portálem s platbou do tří dnů, nejvíce vytáhly růst firmy v době s omezenou nabídkou.

Neříká se problém, ale příležitost

V rozvoji chce firma logicky pokračovat i letos – Meyer vidí ve změnách probíhajících na realitním trhu zásadní příležitost. Služba se v závislosti na náladě české společnosti chystá projít změnami designu. Dále chce společnost restrukturalizovat a posílit interní tým.

Potřeby Čechů kupujících nemovitost se totiž zásadně mění v kontextu zdražení hypoték a zpomalujícího růstu cen domů a bytů. Mladí lidé na jedné straně bojují s financemi, aby si mohli dovolit úvěr, a investoři na straně druhé důkladněji promýšlí každou koupi, aby nešlápli vedle a neuvázali si na nohu dům, který se nezhodnotí. To Bezrealitky vede k plánovanému pokračování úpravy služeb a změně struktury jejich poskytování.

České ženy na hypotéku šetří o dva a půl roku déle než muži. Nová pravidla pro poskytování úvěrů jim cestu k vlastnímu bydlení neusnadní
Přečtěte si také:

České ženy na hypotéku šetří o dva a půl roku déle než muži. Nová pravidla pro poskytování úvěrů jim cestu k vlastnímu bydlení neusnadní

Kromě prodejů stoupá cena i v případě nájmů. Majitelé bytů totiž musí navyšovat nájemné nejen o inflaci, ale i o vyšší ceny energií. Dražší jsou rovněž služby, například svoz odpadu v Praze v poslední době podražil na dvojnásobek. To může k ceně průměrného nájmu, což je dnes 279 korun za metr (tedy o pět procent víc než před rokem), přičíst podle odhadu ministerstva financí v roce nadcházejícím dalších 1400 korun. Na ceny nájmů zároveň více tlačí majitelé bytů, kteří je koupili nedávno, a sami tak splácí dražší hypotéku než lidé vlastnící byty od doby, kdy půjčky byly ještě relativně dostupné.

Stále fungujeme jako startup

Utahování na realitním trhu, tedy zdražování nájmů a hypoték zároveň, znamená, že koupě nemovitosti již není tak jistým zdrojem zbohatnutí, jako tomu bylo dříve. Proto se spekulanti a investoři do jejich skupování už tolik nehrnou. Stejně tak lidé hodlající si vzít hypotéku – ti čekají, až ČNB opět sníží centrální úrokovou sazbu pod současná 4,5 procenta. To by se mělo stát, až se umoudří inflace. Investiční byty s hodnotou jednoho metru výrazně přesahující 112 tisíc korun se podle zástupců EHS do veřejné nabídky dostávají stále řidčeji. Z pronajímání bytu se také postupně stává méně a méně výnosná činnost.

„Tak jako každá realitní služba se budeme muset vyrovnat s předpokládanými propady v prodejích. Musíme být připraveni na to, že drahé hypotéky mohou přivést celou generaci zájemců do nájmů, a dát jim co nejlepší službu pro jejich zajištění. V případě prodejů pak chceme přijít s novými modely financování, které by se na trhu mohly stát standardem,“ podotýká Meyer. „Začleněním do EHS jsme získali stabilitu a důležité partnery, nepřišli jsme však o svou startupovou flexibilitu,“ dodává.

Tu budou potřebovat. Očekává se totiž, že s kartami na realitním trhu letos zamíchá jak inflace živená rusko-ukrajinským konfliktem, tak nedostatek materiálu a v neposlední řadě i návrat ukrajinských zedníků do vlasti a tím vyvolaná možná personální krize.

MM25_AI

 

  • Našli jste v článku chybu?