Menu Zavřít

Spor Babiš vyhrál, ale estébáci jsou mu stále nablízku

29. 6. 2014
Autor: čtk

Vicepremiér a ministr financí Andrej ­Babiš je neprávem vedený jako bývalý agent Státní bezpečnosti. Babiš svoji vědomou spolupráci s StB vždycky popíral, ale lidé z ní jsou nadále blízko po jeho boku. Ve svém životopise popisuje styky s příslušníky ekonomické kontrarozvědky jako několik nepříjemných schůzek kvůli dodávkám syrských fosfátů do přerovské chemičky. Pak Státní bezpečnost z jeho příběhu jakoby mizí.

Jenže Babišův vztah k lidem z předlistopadových represivních složek se zdaleka neomezil jen na 80. léta minulého století. Přinejmenším od roku 1996 se proměnil na otevřenou spolupráci při podnikatelské expanzi Agrofertu. Na klíčových postech koncernu pracovalo či dodnes působí několik osob z bývalé StB, respektive ideologického aparátu KSČ. U těchto lidí, kterým se týdeník Euro věnuje ve zvláštních profilech, se navíc dají vydedukovat vazby na sovětské tajné služby.

Jedním z nejbližších Babišových kolegů je už více než 17 let právník Libor Široký, v současnosti předseda dozorčí rady Agrofertu. Před listopadem 1989 sloužil v kontrarozvědce StB a podílel se na potlačování tehdejších protikomunistických aktivit. Odbor, v němž pracoval, průběžně kooperoval se složkami sovětské KGB.

Bývalí agenti se objevují v Agrofertu i ANO

Několik důležitých postav z Agrofertu prošlo komunistickou rozvědkou. Asi nejznámější je lobbistka a předsedkyně pražské regionální organizace hnutí ANO Radmila Kleslová, která se krátce před sametovou revolucí školila na tajnou špionáž v zahraničí. Mnohem delší a hlubší zkušenost s prací v rozvědce měl dlouholetý člen vedení Babišových firem Jozef Kubů. A podle zjištění týdeníku Euro majiteli Agrofertu pomáhali také další bývalí rozvědčíci, například konzultant Pavol Dobiaš.

Vedoucí právník Agrofertu Alexej Bílek, bez jehož podpisu se v holdingu neučiní žádné zásadní rozhodnutí, zase před sametovou revolucí pracoval na Vysoké škole politické ÚV KSČ, která vychovávala komunistické kádry. Jako člen představenstva Agrofertu si už neuvádí titul RSDr. Po roce 1989 se Bílek podílel na budování ekonomického zázemí KSČM a působil ve společnostech spojených s neprůhledným ruským kapitálem.

Proč Andrej Babiš sáhl po těchto lidech? Jaké zkušenosti a přínos mohli mít pro jeho podnikání? Těžko uvěřit, že by o jejich minulosti nevěděl. S notnou dávkou fantazie lze tvrdit, že pracovní přitažlivost mezi Babišem a bývalými příslušníky komunistické tajné policie mohla být vlastně náhodná. Pokud ano, byla by to náhoda velmi zajímavá. Čtenář si každopádně zaslouží podrobnější informace. Nalezne je v pondělním vydání týdeníku Euro.


Čtěte také:

Babiš není oprávněně evidován jako agent StB, rozhodl soud

Záznamy o Babišově spolupráci s StB jsou věrohodné, řekli u soudu historici

Babiš s StB nespolupracoval, archivy lžou, tvrdí svědek

Babiš spolupracoval s StB, potvrzuje i český archiv

Slovenský ústav předložil další spis, v němž prý figuruje Babiš

Soud v Bratislavě: Babiš vědomým agentem StB nebyl, vypověděl svědek

MM25_AI

Babiš podle objevených listin donášel StB na své kolegy

  • Našli jste v článku chybu?