Menu Zavřít

Spor Trump versus TikTok pokračuje, čínská společnost zažalovala americkou vládu

26. 8. 2020
Autor: Profimedia.cz

Sociální síť TikTok, jejímž zakladatelem je čínská společnost ByteDance, zažalovala americkou vládu. Společnost tvrdí exekutivní příkaz amerického prezidenta, podle kterého by měla být sociální síť příští měsíc v USA zakázána, se neopírá o reálné hrozby a porušuje první dodatek americké ústavy o svobodě projevu a tisku. Situaci TikToku by mohlo vyřešit, pokud by ho koupila některá z amerických firem. Zájem má Microsoft a Oracle.

Spor mezi Čínou a Spojenými státy v posledních měsících graduje a projevuje se mimo jiné i právě ve snaze amerického prezidenta zakázat v současné době nejrychleji rostoucí sociální síť světa. Původně chtěl Donald Trump vydat příkaz k okamžitému zákazu, avšak posléze dal TikToku 45 dní na to, aby byly jeho problematické prvky vyřešeny. Zákaz se opírá hlavně o tvrzení, že osobní údaje milionů Američanů mohou být zneužity.

Vedení společnosti ByteDance, mateřské firmy TikToku, se dlouhodobě snaží o to, aby kolem jejich aktivit nevznikaly podobné pochybnosti. V minulosti proto došlo de facto k rozdělení TikToku. Za provoz sociální sítě v jednotlivých zemích tak není zodpovědné vedení z Číny, ale lokální pobočky. Tímto krokem mělo zejména dojit k oddělení dat zahraničních uživatelů od těch čínských. Do vedení amerického TikToku byl najat bývalý šéf streamovací platformy Disney+ Kevin Mayer. Právě tento krok měl zajistit, aby se americko-čínské soupeření nepromítlo i do činnosti komunikační aplikace.

Dnes už je však jasné, že preventivní opatření nezabrala a TikToku reálně hrozí konec dobývání amerického trhu. Pro tuto sociální síť by to byl další velký problém, jelikož už v minulosti přišla o svůj největší trh, když kvůli zhoršujícím se vztahům s Čínou indická vláda zakázala několik desítek čínských aplikací, včetně TikToku i populárního WeChatu.

Jednou z hybných motivací může být i setkání Donalda Trumpa se zakladatelem sociální sítě Facebook Markem Zuckerbergem. Americká CNBC přinesla informaci, že během večere na konci loňského roku Zuckerberg amerického prezidenta varoval, že čínské technologické firmy mohou být reálným ohrožením pro americké hodnoty a nadvládu Spojených států v technologickém odvětví. Nicméně tyto spekulace odmítá Trumpův hospodářský poradce Peter Navara i samotný Facebook.

TikToku se nechce nečinně přihlížet a čekat, až ho pohltí některá z amerických korporací, jako právě Microsoft nebo Oracle. Proto tento týden zástupci společnost podali na americkou administrativu žalobu. „Administrativa ignorovala naše rozsáhle snahy prováděné v dobré víře s cílem rozptýlit jejich obavy. Silně nesouhlasíme názorem vlády, že jsme národní hrozbou,“ uvedla společnost v tiskovém prohlášení.

Vedení TikToku také upozorňuje na fakt, že Trump svým příkazem ignoruje práci Rady pro zahraniční investice ve Spojených státech, která prověřovala akvizici aplikace Musica.ly mateřskou společností ByteDance. Podle tiskového prohlášení společnost vždy se správními orgány spolupracovala. Sociální síť zároveň konstatuje, že zákazem by ve Spojených státech mohlo přijít o práci přibližně deset tisíc lidí, kteří jsou na byznys právě s touto sociální sítí navázání – nejde zdaleka jen o kmenové zaměstnance, ale i influencery nebo marketingové specialisty.

bitcoin_skoleni

TikTok v současné době používá asi 100 milionů Američanů, po celém světě má zhruba 800 milionů uživatelů.

  • Našli jste v článku chybu?