Ke konci loňského roku vystoupal objem spotřebitelských úvěrů na rekordních 238,1 miliardy korun. Ukazují to data České národní banky (ČNB). Zatímco třeba zájem o úvěry z kreditních karet stagnuje, úvěry na spotřebu nebyly nikdy vyšší. Loni touto dobou měly banky rozpůjčováno o dvacet miliard méně.
Mimořádně silná byla z hlediska objemu nově poskytnutých úvěrů druhá polovina roku. „Jedním z důvodů mohla být snaha některých klientů a poskytovatelů využít spotřební úvěry jako zdroj dofinancování během vlny předzásobení hypotečními úvěry před nástupem zpřísněných limitů ČNB v říjnu 2018. Následující dva měsíce pak byly naopak slabší, proto se poslední dva měsíce roku 2019 jeví v mezi ročním srovnání jako mimořádně silné,“ poznamenal ekonom České spořitelny Michal Skořepa. Narážel tím na trend, kdy si lidé stále častěji pomáhají ke koupi nemovitosti vedle úvěru ze stavebního spoření také právě spotřební půjčkou.
Svižný růst ekonomiky doprovázený vysokým růstem mezd v kombinaci s nízkou nezaměstnaností přináší také vedlejší efekty. „Kdo by si myslel, že s růstem mezd se sníží potřeba lidí brát si spotřebitelské úvěry, tak by se šeredně spletl. Tím, že lidé mají vyšší mzdy, mohou si nabrat více spotřebitelských úvěrů,“ vysvětlil hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
K vysoké poptávce po spotřebitelských úvěrech podle něj dopomáhají i nízké úrokové sazby. Ty se ještě před třemi lety pohybovaly okolo dvanácti procent, dnes jsou okolo pěti. Zájem spotřebitelů o půjčky se přitom zvyšuje od roku 2015. Jde i o důsledek zostřujícího se konkurenčního boje, který přišel s nástupem nových hráčů jako Air Bank či Equa bank. Podle odhadů bude zájem o tyto úvěry letos dále růst. „Obecně je v Česku ve srovnání se situací v západní Evropě prostor pro svižný růst spotřebních úvěrů,“ dodal Skořepa.