Menu Zavřít

Spousta ropy - jen ve větších hloubkách

16. 9. 2006
Autor: Euro.cz

Objevení zásob v Mexickém zálivu znamená, že nabídka nedosáhla vrcholu

MM25_AI

Chvíli - zřejmě dlouhou - nemusíte věnovat pozornost všem těm katastrofickým řečem o zenitu ropy. Teorie zenitu neboli zlomu ropy (peak oil) se proměnila v konvenční názor, že celosvětová nabídka ropy se ocitá na vrcholu a nedokáže uspokojit globální poptávku, jež se strmě zvyšuje s rozvíjejícími se ekonomikami Číny a Indie. Odhalení ložiska hluboko pod Mexickým zálivem, které 5. září ohlásily společnosti Chevron, Devon Energy a norský Statoil, by však mělo na celá desetiletí tento hrůzostrašný scénář odstranit.
Jedno obrovské naleziště ropy, byť by se vyrovnalo objevení velkého ložiska v Prudhoe Bay na Aljašce v roce 1968 a zvýšilo by zásoby USA až o padesát procent, zcela určitě nevyvolá změnu na napjatých světových energetických trzích a nepomůže ani Spojeným státům k větší energetické nezávislosti, až se za čtyři nebo pět roků těžba ropy a plynu rozběhne naplno.
Schopnost objevovat a těžit ropu v extrémních hloubkách, teplotách a tlacích, kterou prokázal tým společnosti Chevron, ale skutečně může rovnováhu nabídky a poptávky dlouhodobě zvrátit. Propukne totiž nové šílenství a začne se vrtat v těch hloubkách Mexického zálivu, kde se už provedlo asi deset slibných průzkumných vrtů.
Do hry mohou vstoupit i ty části světa, jež v minulosti nepřicházely v úvahu. Andrew Latham, viceprezident energetické poradenské firmy Wood Mackenzie ze skotského Edinburghu, říká, že v Severním moři u britského pobřeží, v deltě Nilu u egyptského pobřeží a možná i v přímořské části Brazílie by měla být ložiska ropy velmi hluboko pod dnem oceánu, ze kterých by se dnes mohla těžit. Další analytici tvrdí, že hlubinná ložiska by mohla být i v západní Africe. V těchto oblastech se už ropa těžila, ne však z takových hloubek.
Rekordní ropný vrt společnosti Chevron pojmenovaný Jack 2 se nachází 280 kilometrů od pobřeží Louisiany a je více než osm kilometrů hluboký, přičemž oceán je tam hlouboký téměř jeden kilometr. Moderní trojrozměrné seismické zařízení umožnilo týmu zjistit, kde má vrtat, a ten proto vyhrál sázku o více než 100 milionů dolarů, že z tak hlubokého vrtu poteče ropa. Vrt provedlo jedno ze třinácti moderních mořských zařízení - Cajun Express -, jež společnost Transocean uvedla na trh od roku 1998 a jež mohou vrtat až do hloubky deseti kilometrů, tedy zhruba dvakrát hlouběji, než dokázala předcházející generace těchto zařízení. Během dřívějších vrtů byly v Mexickém zálivu odhaleny slibné zásoby v délce 500 kilometrů a šířce 130 kilometrů a průzkum společnosti Chevron zjistil denní průtokovou rychlost přes 6000 barelů ropy s malým obsahem síry (1 barel = 159 litrů - poznámka překladatele). Tento objev potvrdil, že oblast je komerčně využitelná, a posílil naději, že by se na tomto místě mohlo vytěžit až patnáct miliard barelů ropy.
Průkopnictví není levné. Cena oceli a kvalifikované práce se rapidně zvýšila a totéž platí o pronájmu nejmodernějších zařízení. Například společnost BP bude platit od konce letošního roku denně 520 tisíc dolarů za zařízení, které ji dnes stojí 190 tisíc dolarů denně. Důvodem je, že těchto technicky dokonalých zařízení, v nichž pracuje 200 lidí a jsou vysoká patnáct metrů, je nedostatek a že vrtné práce nabírají na obrátkách. Energetičtí odborníci se i přesto domnívají, že těžba ropy z ultrahlubokých vrtů může být rentabilní, jestliže cena za barel ropy, jež je dnes 67 dolarů, neklesne pod 40 až 45 dolarů. Matthew R. Simmons, předseda energetické investiční banky stejného názvu a jeden z předních zastánců teorie zenitu ropy, má jasno: „Jeden vrt vám neřekne téměř nic.“ Poukazuje na to, že vrty jsou „neuvěřitelně drahé“ a často nesplní očekávání: „Dějiny tohoto odvětví jsou plné zklamání.“
V důsledku vysokých cen ropy a nové technologie převládlo v tomto odvětví přesvědčení, že se dodávky ropy budou zvyšovat. Má zájem na tom, aby se ropa a plyn těžily z těžkého dehtového písku a břidlicových polí, a omlazuje starší pole pomocí lepších těžebních metod. Poradenská společnost Cambridge Energy Research Associates (CERA) předpovídá, že do roku 2015 by se výroba kapalin z ropy a zemního plynu mohla zvýšit až o 25 procent. Robert W. Esser, ředitel CERA, tvrdí: „Myslíme si, že teorie zenitu ropy je nesmyslná.“

Copyrighted 2006 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

  • Našli jste v článku chybu?