Dle většiny manažerů se Marie Benešová nemýlí
Souhlasíte s bývalou nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou, že v České republice existuje „zákulisní justiční mafie“?
- Ano 60,5 %
- Ne 13,2 %
- Nevím 26,3 %
Loni v prosinci bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová v souvislosti s kauzou předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka v Českém rozhlase prohlásila, že šest vysokých představitelů justice (Renata Vesecká, Karel Černovský, Libor Grygárek, Petr Coufal, Arif Salichov a Pavel Kučera) tvoří „zákulisní justiční mafii“. Tato šestice a exministr spravedlnosti Pavel Němec na ni kvůli tomu podali žalobu na ochranu osobnosti. Souhlasí s ní však 60,5 procenta manažerů.
S výhradami i respondent: „Justiční mafie vznikala od doby, kdy se ,vlády‘ ujali bývalí předsedové ČSSD Vladimír Špidla a následně Stanislav Gross. K dokonalosti ji dovedl bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec.“
Další k tomu dodává: „A pomohla ji vytvořit právě Marie Benešová.“
Jednoznačně kladná je pak odpověď: „Důkazů, byť nepřímých, je mnoho. Pro mne je to jedno z největších zklamání po listopadu 1989. Dokážu se smířit s tím, že zloději kradou. A dokonce i s tím, že se politici nechávají korumpovat. Vadí mi však zkorumpovaní soudci, podjatí novináři a policisté, kteří kradou. Pokud člověk, který má chránit ostatní, k čemuž získal určitá privilegia, jež však zneužívá, pak je to jeho dvojnásobné morální selhání. Problém však není pouze morální. Jde i o přímé ekonomické důsledky. A troufám si odhadnout, že nás připravují o několik procent HDP ročně.“
S otázkou si pak neví rady respondent: „Upřímně řečeno, doufám, že otázka směřuje k selhání jednotlivců, a nikoli k obecnému stavu našeho soudnictví.“
A tomuto manažerovi nevyhovuje ani jedna z nabízených odpovědí: „Podíváme-li se, jak u nás všechno funguje - byznys se dělá jedině prostřednictvím politiky, korupce je na denním pořádku, arogance moci více než patrná, policie těžce dýchá, ovlivňování všemožného nestandardními postupy se pozvolna stává normou, nad čímž se už téměř nikdo nepozastavuje -, pak proč by měla být justice výjimkou? Jsem však velmi vzdálen tomu dát za pravdu politikovi z jedné strany politického spektra, který svým, i když dost možná pravdě se blížícím výrokem útočí na svého konkurenta. Až totiž vyhraje se svou stranou volby, budou se on a jeho spolustraníci chovat obdobně - budování moci má svá (tedy jejich) pravidla. Na tuhle otázku se nehodí ani jedna ze tří nabízených možností. Jedinou odpovědí je zmar.“
Nabízené možnosti však stačí respondentovi, který poskytuje tuto kladnou odpověď: „Zcela souhlasím s Marií Benešovou a jejím tvrzením, že v české justici existuje mnoho problémů a že většina z nich je způsobena samotnými zástupci justice, ať už současnými nebo předchozími. Popřípadě lidmi, kteří se kolem justice a jednotlivých případů vyskytují. Tuto skupinu lidí bych však nenazval ,justiční mafií‘. Mafie totiž měla ve své původní podobě a filozofii mnoho pozitivních a ušlechtilých cílů a hodnot, což se o uvedené skupině tvrdit nedá. Spíše bych zvolil název ,organizovaná banda‘, která si dala za úkol ovlivňovat soudní řízení a rozhodnutí soudů, chránit pochybné politické cíle a zájmy a také lidi (politiky, veřejné činitele a ostatní), kteří je reprezentují. A nechce dopustit, aby se korektně a pravdivě vyšetřilo a objasnilo to, co by mohlo poškodit její zájmy. Tato ,banda‘ pracuje napříč politickým spektrem - bez ohledu nejen na jakoukoli příslušnost, ale i na jednotlivé role a funkce, které mají jednotliví účastníci vykonávat. Jak jinak je možné interpretovat schůzky nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké s bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem a dalšími lidmi? A to navzdory jejich tvrzení, že šlo o neformální přátelský rozhovor u kávy bez vztahu k nějakému konkrétnímu a aktuálnímu procesu. Ve funkcích, které stát a legislativa těmto lidem svěřily, zkrátka nelze o různých věcech jen neformálně a přátelsky diskutovat. A to je dle mne základní problém velké části naší justice (a nejen jí). Lidé v ní činní nejsou schopní ,dohlédnout‘ konce svého jednání a jeho dopadu na jim svěřenou oblast. Chybí jim dostatečná odborná kvalifikace. Především jim však chybí základní ,lidské‘ parametry, aby takovou činnost mohli a směli vykonávat.“
Odpovídalo 129 manažerů