Menu Zavřít

Spurt na konci pelotonu

5. 2. 2004
Autor: Euro.cz

Stát nechce riskovat, firmu prodá i za nízkou cenu

Ústecká Spolchemie je na prodej. Stoprocentní dcera státní České konsolidační agentury (ČKA), Česká finanční, to překvapivě oznámila 28. ledna, kdy vypsala veřejnou soutěž. Nabízí v ní majoritní podíl, 53,7 procenta akcií. Zájemci se o něj mohou hlásit do 27. února.

Rezignace na maximum.

Šibeniční termín nemusí být na závadu, pokud ústecká chemička získá stabilního privátního vlastníka. Stát tentokrát vytvořil pro případné zájemce mimořádně výhodné podmínky. Cenu nabízených akcií srazí nedořešený spor o jejich vlastnictví a Fond národního majetku, který drží další dvanáctiprocentní balík, se k prodeji nepřipojil. Ministerstvo financí pověřené dohledem nad ČKA i FNM tak zjevně v případě Spolchemie rezignovalo na snahu o dosažení maximálního možného výnosu. Společná nabídka téměř 66 procent akcií by mohla být mnohem atraktivnější, zejména pro investora s dlouhodobými plány. Spolchemie má německý model řízení a stanovy, podle nichž i při hlasování o zásadních změnách stačí kvalifikovaná dvoutřetinová většina. Fond národního majetku uvádí, že nemá na akciích Spolchemie žádný strategický zájem a že je časem také prodá. Ke společnému prodeji s Českou finanční nedostal posvěcení údajně proto, že by taková nabídka byla riskantní, neboť vyšší podíl představuje vyšší cenu. „Z vyjádření, které mám k dispozici, vyplývá, že by dvoutřetinový podíl byl příliš drahý a mohlo by se stát, že se pro něj nenajde kupec,“ potvrdila mluvčí FNM Petra Krainová.
Dobře informovaný zdroj však vidí za samostatným postupem ČKA nespokojenost dozorčí rady s dosavadní spoluprácí s FNM při prodeji ČKD. Poslanci sedící v dozorčí radě agentury jsou údajně tak nespokojeni, že již nechtějí žádné další společné prodeje Fond se nemusí obávat, že by mu zůstaly v ruce zcela bezcenné akcie. Komise pro cenné papíry pro týdeník EURO potvrdila, že nový vlastník Spolchemie bude muset vyhlásit povinný odkup. FNM ho nepochybně využije, i když dostane méně, protože hodnota akcií se bude odvíjet od kupní ceny za nabízených čtyřiapadesát procent.

MM25_AI

Rychle pryč.

Transparentní soutěž ve svižném tempu je jistě chvályhodný počin. Česká konsolidační agentura však připouští, že její vyhodnocení nebude tak jednoduché. Tendr obsahuje dvě základní kritéria: kromě ceny za celý nabízený balík se bude posuzovat i návrh řešení sporu mezi Českou finanční a nástupcem Foresbanky, společností Fores. „U části podílu – 39 procent akcií – není jednoznačně dořešeno vlastnictví. Po novém nabyvateli akcií proto požadujeme, aby předložil řešení, které povede ke konečnému a nevratnému vypořádání tohoto problému,“ vysvětluje mluvčí ČKA Jiří Pekárek.
Česká finanční je nyní trochu na štíru s časem. Do konce roku se počítá s jejím vyprázdněním, takže do té doby by se měla zbavit všech akcií, které do ní přešly ve druhé polovině 90. let při stabilizačních programech bankovního sektoru. Spor o vlastnictví, který se týká 39 procent akcií Spolchemie, zatím nemá východisko a zdá se, že do budoucna by se mohl ještě zkomplikovat. Firma Fores, jež si vlastnictví nárokuje a mohla by se přes prostředníka pokusit získat státní podíl ve Spolchemii, má v poslední době vazby na finančníka Pavla Tykače. Pro toho jsou však dveře v ČKA uzavřeny. Tykač je spojován se společností EC Group, která nejprve vyhrála soutěž na prodej balíku pohledávek a pak vysoudila, že může některé vrátit a získat zpět téměř čtyři sta milionů z kupní ceny.

Nejisté vyhlídky.

Primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič doufá, že Česká finanční bude k výběru přistupovat odpovědně. „Věřím, že prodej akcií bude směřovat k vlastníkovi, který bude skutečně strategickým partnerem. Takovému investorovi bych dal přednost například před finančními skupinami,“ říká.
Chemička není v severočeské metropoli příliš oblíbená. Její umístění v centru města vadí urbanistům, ekologům i obyvatelům. Továrna v areálu skladuje chlór a za riziko se považují i kulovité zásobníky třaskavého propylénu na Ovčím vrchu. Požadavky zrušení či vymístění Spolchemie naposledy kulminovaly po rozsáhlém požáru v listopadu 2002, který zničil základní jednotku - provoz na výrobu pryskyřic. Radnice měla loni v prosinci hlasovat o definitivním vystěhování továrny z města, ale nakonec tento záměr vzdala. Částečně ji přesvědčila studie bezpečnostních a ekologických rizik, kterou si nechala vypracovat od brněnské Kovoprojekty, a prohlášení chemičky, že připravuje projekty na zvýšení bezpečnosti. Spolchemie, která zaměstnává přes jedenáct tisíc lidí, prošla v minulých letech konsolidačním programem. Její vedení se domnívá, že může být pro investora zajímavá. „Je stabilizovanou společností, která z vlastních zdrojů zlepšuje bezpečnost provozů a masivně investuje do zvýšení kapacity výroby,“ uvádí se v prohlášení firmy. Konsolidace ve výsledcích: Rok 1999 2002 2001 2002 2003*
Tržby (mld. Kč) 2,73 3,12 3,14 2,42 2,21
Zisk/Ztráta (mil. Kč) 20,76 -155 160,1 256,8 6,6
Počet zaměstnanců 1830 1515 1373 1233 1112

  • Našli jste v článku chybu?