Recese se vrací. O tom se s menší či větší intenzitou mluví a píše od léta. Tehdy se původní strmé křivky růstu ekonomik i jednotlivých odvětví začaly znovu postupně zarovnávat. Jenže při podrobnější analýze ekonomové ukazují, že na tom ekonomika není zas tak špatně.
Foto: Profimedia.cz
Alespoň ne ta reálná, kde se vyrábí, prodává, poskytují služby. Ani nepříliš optimistická data z léta nesignalizovala návrat recese. Pouze se snížila vysoká tempa růstu z první fáze ekonomického oživení. Ekonomika se tak v podstatě vrátila k normálu. Jenže racionální úsudky nejsou tím, co by v posledních letech ovládalo trhy. Obavy z dalšího ekonomického poklesu vyvolaly obavy investorů, které se přelily do oblasti státních dluhopisů. Hysterická reakce překvapila i ostřílené finanční experty, kteří již mají leccos za sebou.
Dluhopisy na padesátiletých i ještě horších minimech podle nich nejsou reálným odrazem současného stavu. Investoři se začali bát, že vlády vyspělých zemí nejsou schopné dlouhodobě dostát svým závazkům.
Jenže poté, co státy během poslední krize zachraňovaly investorům jejich stamiliony a miliardy, od záruk pro banky přes šrotovné až po vyplácení dávek armádě nezaměstnaných, není většina zemí v kondici, v níž by mohla při snižování dluhů předvádět dramatické veletoče. A hrozí tak, že se hysterie mezi investory změní v paniku, která opět udusí reálnou ekonomiku. Podle ekonomů jsou na současnou situaci potřebné dva léky. Vedle snižování dluhů veřejných rozpočtů je to rovněž silnější regulace finančních trhů. Ovšem o tom, že by slabé a zadlužené vlády našly v dohledné době sílu k regulaci systému, který vydělává miliardy, ať je krize nebo ekonomika utěšeně roste, můžeme s úspěchem pochybovat.