Menu Zavřít

STÁLÁ VÁŽNÁ HROZBA

3. 10. 2001
Autor: Euro.cz

Budoucí zdravý ekonomický růst je ohrožen

Po několika příznivějších letech přesáhl v loňském roce deficit obchodní bilance České republiky hranici 100 miliard korun. Téměř polovinu schodku tvořila ropa a ropné výrobky. Jednou z příčin takového vývoje byla vysoká cena ropy na světových trzích.
Vývoj dovozu ropy do České republiky je znázorněn v grafu 1. V letech 1994 až 1998 (s výjimkou roku 1997) dovozy ropy rostly. V roce 1998 se do Česka dovezlo 74,6 milionu barelů ropy. Od tohoto okamžiku import ropy klesal, v posledním roce milenia činil 67,9 milionu barelů.

Vysoký dovoz.
Podíváme–li se na dovoz ropy z teritoriálního hlediska, zjistíme, že nejvíce ropy se do Česka dováží ze zemí s přechodovou ekonomikou. V celní statistice je tento blok států označen číslem 3. Podíl tohoto regionu je stále dominantní a po celé sledované období (1994 až 2001) se pohyboval okolo
80 procent. Nejvíce ropy (64,1 milionu barelů) se z této oblasti dovezlo v roce 1996, od kterého se podíl zemí s přechodovou ekonomikou postupně snižuje. Tento vývoj je zapříčiněn snahou o diverzifikaci dodavatelů ropy, která se odrazila ve vybudování ropovodu IKL. Majoritním dodavatelem ropy zůstává Rusko, i přestože se jeho dodávky postupně snižují na úkor zemí z bývalého Sovětského svazu a Evropské unie.
Import ropy z Evropské unie je stále významnější. Za celé sledované období činily dovozy ropy a ropných výrobků ze států unie v průměru dvanáct procent z celkových dovozů. Ropa z unie je dražší o několik dolarů na barel v porovnání s ropou z Ruska, rozdíl je zapříčiněn druhem ropy a vyššími přepravními náklady. Dovozy ze zbývajících regionů jsou zcela zanedbatelné.

Nízký vývoz.
Česká republika nepatří mezi významné exportéry ropy a ropných výrobků. Největšími odběrateli ropných produktů z Česka jsou Německo, Rakousko, Polsko, Slovensko a Maďarsko. Stejně jako na dovozu, tak i na vývozu mají největší podíl Evropská unie a země s přechodovou ekonomikou. Vývoj exportu ropných produktů je zachycen v grafu č. 2, z něhož je patrné, že podíl zemí s tranzitivní ekonomikou se na celkových vývozech snižuje na úkor zemí Evropské unie. Za pozitivní můžeme označit nárůst exportu do zemí s vyspělou tržní ekonomikou (skupina 1).

Vliv na deficit.
Abychom mohli analyzovat vliv dovozu ropy na schodek domácí obchodní bilance, musíme se nejdříve zaměřit na vývoj cen ropy na světových trzích. Jako cenového reprezentanta jsem vybral severomořskou ropu Brent. Až do roku 1997 byl vývoj cen ropy stabilní, pak začaly klesat. Příčina propadu spočívala v poklesu poptávky po ropě, mimo jiné i vzhledem k oslabování ekonomiky asijských států. Ceny ropy se pod vlivem světových událostí prudce snížily, až koncem roku 1998 dosáhly historicky nejnižší úrovně osm USD/bbl.
Ceny na této úrovni způsobily vysoké schodky ve veřejných financích zemí produkujících ropu. Ty s tímto vývojem nebyly spokojeny a hledaly možnosti, jak nepříznivému vývoji zabránit. Země sdružené v kartelu zemí vyvážejících ropu (OPEC), ovládající 40 procent světové nabídky ropy, snížily od března 1999 těžbu ropy o devět procent. Toto opatření spolu s přispěním nečlenských zemí vyhnalo cenu ropy za jediný rok na více než dvojnásobek. Tato situace byla již pro spotřebitelské země natolik neúnosná, že v čele s USA požadovaly na kartelu OPEC razantní zvýšení těžby, a tak se těžební limity v průběhu minulého roku čtyřikrát zvýšily. Několikanásobné zvýšení těžby však cenu ropy nesrazilo. Ta se po celý rok až na malé výjimky pohybovala okolo hranice 30 dolarů. Teprve začátkem prosince minulého roku začala cena ropy klesat a propadla se až o osm dolarů za barel.
Bouřlivý vývoj na světových trzích se odrazil i do dovozních cen tuzemských odběratelů. Jak vyplývá z grafu, úroveň dovozních cen je odvislá od regionu, ze kterého je k nám ropa dovážena. Jak jsem zmínil výše, ruská ropa je vzhledem k horší kvalitě levnější než ropa Brent. Průměrná cena ropy dovážené do České republiky je cenově srovnatelná s cenou ropy typu Brent, průměrný cenový rozdíl činí 0,17 centu/barel ve prospěch severomořské ropy. Ruská ropa je levnější o tři USD/bbl v porovnání s ropou Brent a o 2,8 USD/bbl vůči průměrné ceně dovozu. Velice podstatným prvkem, který ovlivňuje dovozní ceny, je kurs koruny vůči americkému dolaru. Oslabování koruny, jehož jsme byli svědky v minulém roce, ropu prodražuje, a tím vytváří tlak na zhoršování deficitu obchodní bilance.

Obchodní bilance.
Průběh deficitu v obchodu s ropou v porovnání s celkovým schodkem obchodní bilance v České republice je znázorněn v tabulce. Deficit v obchodování s ropou dosáhl v roce 1994 výše 23,4 miliardy korun, což představovalo 59,13 procenta z celkového deficitu, který byl nejnižší v celém sledovaném období. V nadcházejících letech došlo k výraznému nárůstu schodku obchodní bilance a rozdíl mezi dovozem a vývozem ropy v těchto letech rovněž narůstal. Schodek v obchodování s ropou v roce 1998 činil 26,9 miliardy korun, což představovalo 34,24 procenta z celkového deficitu, i přestože byl dovoz ropy nejvyšší od roku 1994. Pokračující recese a nízká spotřeba v prvním pololetí roku 1999 vyústily v jeden z nejnižších deficitů v celém sledovaném období, když schodek činil 64,4 miliardy korun. Výsledek by mohl být mnohem lepší, kdyby na trhu s ropou nedošlo k prudkému cenovému růstu. V minulém roce domácí ekonomika vystoupila z recese. Tento vývoj se odrazil ve výsledku obchodní bilance, která skončila schodkem ve výši 126,8 miliardy korun. Hodnota loňského deficitu se velmi přiblížila kritickým hodnotám z let 1996 a 1997. Podíváme–li se však na jeho strukturu, zjistíme, že schodek způsobený dovozem ropy činil 61,4 miliardy korun, tedy 48,4 procenta z celkového deficitu.
V prvním letošním čtvrtletí se do Česka dovezlo 17,5 milionu barelů ropy, což je o téměř milion barelů více než ve srovnatelném období loni. Deficit obchodní bilance dosáhl výše 30,1 miliardy korun, z čehož ropa představovala 14,8 miliardy.

FIN25

Nebezpečí trvá.
Jak první měsíce letošního roku naznačují, je vývoj na světových trzích stabilní, kartel OPEC v reakci na pokles poptávky již dvakrát snížil těžební limity, čímž se snaží udržet cenu ropy ve stanoveném cenovém pásmu. Pokud by se kartelu podařilo udržet cenu okolo jím požadované hranice 25 USD/bbl, mělo by to pozitivní dopad i na vývoj obchodní bilance. Počítáme že se v tomto roce dovoz a vývoz ropy bude rovnat dovozům a vývozům z minulého roku, potom při výše popsaném cenovém vývoji a stabilním kursu koruny vůči dolaru, by se schodek zapříčiněný dovozem ropy měl pohybovat okolo 57 miliard korun. Zvyšující se ceny ropy mají velmi negativní dopad na vnější rovnováhu země. Rostoucí deficit obchodní bilance způsobený ropou představuje velmi vážnou hrozbu pro zdravý ekonomický růst Česka v následujících letech.

  • Našli jste v článku chybu?