Menu Zavřít

Stále aktuální poučení: Pozor na podmíněné zakázky

9. 2. 2004
Autor: Euro.cz

PROFIT PO DESETI LETECH.... Některé problémy zřejmě trápí v současnosti menší a střední podnikatele stejně nebo podobně jako před deseti lety. Patří mezi ně i dobře sepsané smlouvy a riziko, že druhá strana přistupuje k zakázce již předem s postranními, nečestnými úmysly.

PROFIT PO DESETI LETECH….

Některé problémy zřejmě trápí v současnosti menší a střední podnikatele stejně nebo podobně jako před deseti lety. Patří mezi ně i dobře sepsané smlouvy a riziko, že druhá strana přistupuje k zakázce již předem s postranními, nečestnými úmysly. Naznačuje to i příspěvek Radovana Dujky z Nového Hrozenkova, zveřejněný v Profitu č. 7/1994 v rubrice na chybách se člověk učí. Posuďte sami: Patříme k soukromé stavební firmě. Při současné krizi si zakázky moc vybírat nemůžeme. Proto nás potěšilo, když nám jeden investor nabídl zakázky hned dvě. Jedna z nich byla zisková, druhá naopak. Zadání té výhodné zakázky totiž podmínil tím, že přijmeme a zrealizujeme nejprve zakázku, která nám žádný zisk nepřinese. Sepsali jsme smlouvu a pustili se do díla. Ztrátovou zakázku jsme provedli, co nejdříve bylo možné, s vidinou dalšího, lepšího sousta před sebou. Ale chyba lávky. Smlouva nesmlouva, náš milý investor poté zadal výhodnou zakázku jiné firmě. Lze namítnout: Využij smlouvy, žaluj a budeš odškodněn. Teoreticky ano, ale pro toho, kdo denně řeší více či méně závažné provozní problémy, je běhání po soudech tím nejméně žádoucím zaneprázdněním. Navíc, se zřetelem k dlouhým projednávacím lhůtám a nutnosti nahradit ztráty rychle, i takřka bezpředmětné. Poučení:

FIN25

* Nenechat si vnutit nevýhodnou zakázku, na kterou je vázáno zadání lépe honorované akce.

* Trvá-li investor na provedení takové ztrátové (pro dodavatele) stavby, přijmout její realizaci teprve potom, až zkalkuluji náklady včetně přiměřeného zisku.

  • Našli jste v článku chybu?