Na katedře trestního práva počítají s tím, že by mohl aspoň suplovat
Na počátku byla „palasovská“ otázka: Co s vyhořelým palivem? Originální odpověď našli na Vysoké škole Karlovy Vary. Jméno expremiéra Stanislava Grosse (jehož nazval vyhořelým palivem bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas na sjezdu ČSSD v roce 2005) totiž figuruje na seznamu pedagogů tamní katedry trestního práva, kriminalistiky a forenzních auditů. Co však překvapivé nasměrování kariéry bývalého politika, právního koncipienta a čerstvého multimilionáře vlastně znamená, není příliš jasné.
Deník Právo před týdnem zjistil, že Gross na škole učí. Podle informací Mladé Fronty Dnes se ale expremiér nestal učitelem, nýbrž jen posluchačem některých přednášek s cílem zkvalitnit si vzdělání. Skutečnost je ale ještě podivnější. Pracovnice katedry sdělila týdeníku EURO, že Gross jako člen katedry sice v nynějším zimním semestru nevedl žádnou přednášku ani seminář a nepočítá se s ním ani v rozvrhu pro letní semestr, mohl by však v případě potřeby suplovat za odborné asistentky Markétu Brunovou a Kristýnu Outlou. „Pověřit by ho tím musel vedoucí oddělení trestního práva katedry docent Jan Chmelík,“ uvedla. Brunová je přitom příbuznou zástupce vedoucího katedry Eduarda Bruny, v jehož pražské advokátní kanceláři je Gross zaměstnán jako koncipient.
Pozoruhodná však není jen „spící“ suplentsko-studentská praxe bývalého premiéra a exministra vnitra, ale celá Vysoká škola Karlovy Vary (pobočku rozjíždí i v Praze). V instituci s právní formou obecně prospěšné společnosti vedle sebe působí řada právnických i policejních es rozmanité minulosti včetně současného ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Rektorem je profesor Josef Mečl, před rokem 1989 tajemník západočeského výboru KSČ a děkan pražské právnické fakulty, držitel Řádu práce z roku 1973 a polistopadový předseda poslaneckého klubu KSČM ve federálním parlamentu. Prorektor pro studijní záležitosti a Grossův nadřízený Eduard Bruna je mimo jiné advokátem Jiřího Čunka, kriminalistiku na jeho katedře učí náměstek šéfa protikorupční policie Zdeněk Tomica. Zmíněný docent Chmelík je zase zástupcem šéfa republikové kriminální policie.
Škola má na 1200 studentů, podmínkou přijetí je zaplacení ročního školného ve výši 30 tisíc korun, což se ale „pedagoga“ Grosse netýkalo. Platí zde zásada, že semináře se vypisují podle poptávky studentů - kdyby projevili zájem zrovna o Grosse, mohl by prý expremiér také učit. Mezi studenty bývají i policisté doplňující si vzdělání. Při pohledu zvenčí by se mohlo zdát, že Vysoká škola Karlovy Vary je i ideálním učilištěm pro české i cizojazyčné majitele četných karlovarských kasin, protože se zde vyučují obory management a produkty herního průmyslu, herní průmysl v ekonomice, statistické metody v herním průmyslu, herní právo, soudní judikatura v oblasti sázek a her, veřejná správa v oblasti sázek a her nebo aplikovaná psychologie pro oblast sázek a her. Předsedou správní rady školy je podnikatel ve zdravotnictví Petr Kádner.