Umělá inteligence je dnes jedním z nejsledovanějších témat a snad každý na ni má nějaký názor. V rozhovoru pro CBS News se na její dopad zaměřil i generální ředitel společnosti Google Sundar Pichai, který tvrdí, že tento nástroj ovlivní každý produkt v každém byznysu na celém světě. Firmy podle něj nemají na výběr, jestli budou AI využívat, či nikoliv. Jen by se měly novému trendu co nejrychleji přizpůsobit a využít ho ve svůj prospěch.
Bojíte se toho, že vás v práci během příštích pěti let nahradí umělá inteligence?
Pichai dále varoval před riziky, která umělá inteligence přináší v souvislosti s nedostatečným testováním, nebo dokonce dezinformacemi. Připojil k tomu i své zkušenosti s chatbotem Google Bard a další příklady z praxe, čímž poněkud znepokojil část veřejnosti i odborníků. Vzápětí ale nastínil možnosti řešení těchto problémů. Jedním z nich by například mohlo být provádění regulovaných testů za účasti expertů z různých oborů.
Pokrok jako výsledek konkurenčního tlaku
Nových produktů s umělou inteligencí v posledních měsících výrazně přibývá. Zdaleka je ale nevyvíjejí pouze technologičtí giganti jako Microsoft, Google, Meta nebo Alibaba. Konkurence je obrovská, přičemž čím dál častěji s AI pracují i malé startupy. A právě tento konkurenční boj je podle Pichaie hnacím motorem rozvoje umělé inteligence – třebaže připravenost společnosti mnohdy pokulhává.
„Umělé inteligenci se musíme jako společnost přizpůsobit. Jde o technologii, která může narušit i práci vysokoškolsky vzdělaných lidí, včetně spisovatelů, účetních, architektů a trochu ironicky i softwarových inženýrů,“ řekl Pichai ve zmíněném interview.
Obavy z rychlého vývoje a snaha o regulaci
Zástupci Googlu nejsou jediní, kdo v posledních týdnech poukázali na možná nebezpečí spojená s AI. Podobné obavy vyjádřili i další experti jako Elon Musk nebo Steve Wozniak a i oni jsou přesvědčeni, že je potřeba současné experimentální testování nějakým způsobem usměrnit, případně legislativně upravit. Jen tak se podle nich mohou lidé vyrovnat tempu, jakým postupuje vývoj technologií.
Pichai kromě toho dále upozorňuje, že s používáním umělé inteligence je spjata i řada morálních a sociálních aspektů. „Proto si myslím, že k jejímu vývoji jsou zapotřebí nejen inženýři, ale také odborníci na sociální vědy, etici, filozofové a tak dále,“ nechal se slyšet s tím, že jedině tak prý firmy využijí svůj potenciál na maximum, aniž by byly vystaveny nepřiměřeným rizikům.