Menu Zavřít

Stará, natoč gramofon!

3. 7. 2006
Autor: Euro.cz

Bývalý šéf Benziny David Thoma otevřel Muzeum hracích strojů

„Dělal jsem pokusy s membránou opatřenou ostrým hrotem, který jsem nastavil proti rychle se pohybujícímu voskovanému papíru,“ čteme v deníku Thomase Alvy Edisona u data 18. července 1877. „Zvukové kmity se zřetelně vyryly a není pochyb, že budu schopen konzervovat lidský hlas zcela dobře a po libovolně dlouhé době jej opět reprodukovat.“ V prosinci téhož roku podle Edisonova nákresu vyrobil jeho konstruktér John Kruesi první funkční fonograf. Traduje se, že prvními slovy, která fonograf vyřkl, byl úryvek z dětské básničky Marry had a little lamb… Marie měla jehňátko, jeho vlna byla hebká a sněhobílá.
Návrat do dílen mistrů záznamu zvuku nabízí od července stálá expozice soukromých sbírek historických automatických hudebních strojů, mechanických gramofonů a fonografů, kterou otevřel bývalý generální ředitel Benziny David Thoma. „Kdysi jsem koupil starý flašinet a nechal ho opravit,“ popisuje začátek sběratelské vášně David Thoma. „Po dvou letech hledání se nám pro více než stovku exponátů podařilo získat prostory od Metropolitní kapituly.“
Za jeden z nejvzácnějších kousků považuje David Thoma orchestrion od významného českého výrobce hracích skříní Jana Klepetáře, vyrobený okolo roku 1910. Hrací skříň obsahuje více nástrojů poháněných pomocí pianové mechaniky a hudba je zaznamenána na dřevěných válcích s ocelovými hřebíčky, o pohon se stará těžké závaží. Ve čtyřech místnostech dělají Klepetáři i dalším orchestrionům společnost různé polyfony a intony – hřebíčkové stroje vydávající zvuky pomocí záznamů na plechových děrovaných deskách, papírových deskách či pomocí hřebenových strojků -, flašinety a kolovrátky i fonografy a gramofony. Jak těžké bylo z těchto strojů vykouzlit zvučné melodie, můžete posoudit sami.
Stejně jako první fonografy potřebovaly odbornou a zaškolenou obsluhu, dnes se jejich rekonstrukci a zprovozňování věnuje několik specialistů. „Je jich ale čím dál méně,“ říká David Thoma. „Myslím si však, že dříve nebudeme, my než tyhle strojky přestanou hrát.“

bitcoin_skoleni

Muzeum hracích strojů Hradčanské nám. 12/60, Praha 1
Otevřeno: po-ne 9-18 hodin
Vstupné: dospělí 100 Kč, děti 50 Kč, skupinové individuální

(popiska diktafon)
Edisonův dictaphone. Strojek vyrobený v roce 1890 nahrával zvuk na voskový váleček.

  • Našli jste v článku chybu?