Menu Zavřít

StarkaDance

16. 11. 2006
Autor: Euro.cz

Politici potřebují klid, „orlický gang“ je vytlačován z veřejného života

Možná že jen policisté nepochopili rozkaz. Možná že dostali za úkol zatknout Jaroslava Starku pod Svatou horou, kam příbramský podnikatel rád chodí, a nějaký bezvěrec v uniformě si nejznámější české poutní místo popletl s kaplí a restaurací Malá Svatá Hora u rychlostní silnice R 4. Jinak si nelze vysvětlit, proč bylo nutné kvůli zatčení jednoho „mafiána“ zcela ochromit dopravu na trase Strakonice-Praha. Je pravda, že v televizi to působí efektněji, než kdyby Starku jen tak odvedli z jeho kanceláře na stadionu FK Marila, kde denně vysedával. Stejně přitažlivě jako záběry Starky ležícího na zemi s hlavou přišlápnutou k asfaltu se jevil i téměř přímý přenos ze šťáry v jeho domě. Jen škoda, že nás muži zákona nenechali nahlédnout jinam než do garáže. Každého diváka by určitě zajímalo, jakou mají Starkovi koupelnu, ložnici, WC…

Prolomili mlčení?

Je to opravdu Starka, obávaný boss příbramského regionu, kdo stojí za záhadným zmizením Lamberta Krejčíře, otce uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře? Monstrozní policejní tanečky, při nichž byl kromě jiných zatčen i další z kmotrů podsvětí Vlastimil Spěvák, by mohly naznačovat, že usvědčující důkazy již existují. K rozpletení případu zatím chybělo to nejpodstatnější - ostatky Krejčíře seniora. Údajně bylo mrtvé tělo rozpuštěno v kyselině. Mělo se tak stát poté, co otec Krejčíř během únosu na následky infarktu zemřel. Pokud to Starka se Spěvákem skutečně udělali, musí se policie opírat o autentická svědectví lidí, kteří byli u toho? Začali skutečně „zpívat“? Není pochyb o tom, že na sebe vědí mnohé a kdyby všichni začali „práskat“, vedlo by to k rozluštění celé řady policejních „pomníčků“. Otázkou je, komu z nich by to prospělo, nakonec by se totiž celá parta sešla ve Valdicích nebo na Mírově. Kdyby se například k policistům dostaly usvědčující informace na Starku a Spěváka od Krejčíře a jeho lidí, nepochybně by mu mohli oplatit stejnou mincí, akorát že na něj (zatím) policie nemůže. To se samozřejmě týká i Tomáše Pitra a jeho letos zavražděného kolegy Františka Mrázka. Jde o mnohoúhelník, kde se všichni znají, naoko i kamarádí, ale zároveň si nedůvěřují. Je-li někdo zabit, sjedou se mu na pohřeb, přičemž polovina ze smutečních hostů je pak podezřelá z vraždy. Tak to bylo nejen s Lambertem Krejčířem, Františkem Mrázkem a Petrem Šebestou, ale i s loňským neúspěšným atentátem na Starku.

bitcoin_skoleni

Krmila ho policie.

Když po Mrázkově skonu týdeník EURO se Starkou hovořil, nabídl šéf příbramského fotbalu ještě jeden úhel pohledu - prý za vším tím násilím jsou sami policisté, kteří chtějí hlavní hráče rozeštvat. „Snaží se pokazit důvěru mezi podnikateli, kteří se navzájem znají, a pak vyčkávají, jak to celé dopadne,“ řekl tehdy. Podobně hovořil i Tomáš Pitr či Miroslav Provod. Možná je pro ně taková konstrukce milosrdnější. Těžko přece uvěřit, že by si kamarád, s nímž jsme se ještě včera proháněli na motorovém člunu po hladině Orlické přehrady, mohl objednat naši vraždu. Ale zákony mafie jsou neúprosné. Co se týče Lamberta Krejčíře, Starka prý o celé kauze hovořil s mladým Radovanem krátce poté, co se nynější Seychelan na sklonku roku 2002 vrátil z vazby. „Myslím si, že velmi dobře ví, že já s tím nemám nic společného. Nicméně touto dezinformací ho v kriminále krmili. A kdo ho tím krmil? Samozřejmě že policie,“ prohlásil v únoru (EURO 7/2006). Stejně tak prý nemá nic společného s únosem italského bankéře Giuseppa Roselliho v souvislosti s kauzou Union banky (kvůli čemuž byl v minulosti zatčen a záhy zase propuštěn).
Uvidíme. Ovšem varianta, že se ve městě pod Svatou horou brzy opět vítězoslavně zjeví, se zdá pravděpodobnější, než že se policistům podaří mu něco prokázat. Zajímavý je postoj Radovana Krejčíře. Ač obvykle nevynechá příležitost, aby mohl podobné události glosovat, tentokrát mlčí. Věc je pro něj samozřejmě o to závažnější, že se týká jeho rodiny. „Vydržte, určitě k tomu nějaké stanovisko dám,“ řekl týdeníku EURO minulou středu. A kdy? Prý zřejmě již během tohoto týdne. Vypadá to, jako by tentokrát nechtěl práci policie narušit.

V tripartitě to od loňska skřípe.

Na zatčení Starky a Spěváka je asi nejzajímavější kontext akce - soud s Pitrem, exekuce v Setuze, sestavování nové Topolánkovy duhové vlády. Jde skutečně jen o potírání zločinu? Možná si někdo nepřeje, aby tento gang, nazývejme jej třeba orlickým, mohl dále zasahovat do veřejného života. Není totiž pochyb, že pomáhal živit řadu korupčních kauz. A pokud něco republika teď potřebuje, pak je to přece onen pověstný klid na práci. Vždy byl velmi zajímavý přístup šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Právě on začal hovořit o nepřátelích státu, přičemž ale jeho přátelé - Bohumír Ďuričko a rodina Václava Kočky - mají s nepřáteli státu mnoho společného. Proč ta horlivost? Zkrátka česká politika, česká policie a česká mafie má k sobě mnohem blíže, než by se mohlo zdát. Jde o jakousi tripartitu, která až donedávna udržovala smír. Teprve loni, právě po nástupu Paroubka, se cosi zvrtlo. Souběžně se silnicí, na níž zatkli Starku, je v lese ukryta stará zvlněná komunikace, které se říká Andělské schody. Skutečného anděla bychom však v této válce hledali marně.

  • Našli jste v článku chybu?