Menu Zavřít

Staroměstská tržnice by měla sloužit veřejnosti nejen k nákupům, shodují se odborníci

7. 8. 2018
Autor: praha.eu

Památkově chráněný objekt Staroměstské tržnice by měl sloužit veřejnosti nejen k nákupům, uvedlo dnes několik osobností, které se spojily v projektu pro oživení tohoto prostotu. Vedou ho kavárník Ondřej Kobza a provozovatel Staré tržnice v Bratislavě Gabor Bindics. Tržnici mezi ulicemi Rytířská a 28. října hodlá město Praha zrekonstruovat za více než 300 milionů korun. Zástupci projektu podporujícího její oživení dnes městu předložili svoji nabídku na provozování tržnice.

Oživení tržnice a její propojení s městským životem prosazují také další osobnosti, jako architekt David Vávra, designér Maxim Velčovský či režisér Jan Hřebejk. „Nebyli jsme vyzváni, ale udělali jsme tento krok sami. Pro mě je potupa, že Praha dosud takovou tržnici nemá,“ řekl Kobza k dnešnímu podání nabídky. Tržnice by podle něj měla být centrem městského života. Například ta v Bratislavě nabízí kulturní akce v pracovním týdnu, gastronomické akce, dále farmářské trhy a společné snídaně každou sobotu, uvedl Bindics. Zástupci projektu mají obavy, že v Praze se tržnice po rekonstrukci stane jen souborem obchodů a fastfoodů.

Návrh se inspiruje bratislavskou tržnicí. Předpokládá, že by město provoz tržnice nemuselo dotovat. Za nájem by první čtyři roky provozovatel platil 300 tisíc korun měsíčně, později by se nájem zvedal tak, že by celková částka za 30 let dosáhla 210 milionů korun. Návrh řeší i logistické problémy nebo odpady. Byly by z velké části kompostovatelné a využitelné na vnitřní zahradě.


Expert na trh bydlení Roček: Defraudace společného mikroprostoru je zhoubná

 Milan Roček, Společnost pro Cenové mapy


Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana se nyní vybírá zhotovitel rekonstrukce a otázka nájemce tržnice přijde na řadu poté. Zhotovitel by měl být znám v listopadu. „V rámci rekonstrukce řešíme i základní rozložení tržnice, které budeme dále specifikovat s vítězem soutěže na provozovatele,“ dodal Hofman.

Staroměstská tržnice pochází z roku 1894, bez rekonstrukce hrozí, že se její stav bude dále zhoršovat a náklady na údržbu porostou. Před dvěma lety Praha zvažovala, že objekt pronajme firmě, která provede rekonstrukci a bude ho 25 let provozovat. Od tohoto plánu ustoupila kvůli obavám, že by vybraná firma nemusela mít zkušenosti s opravami památek a s pronájmem nemovitostí. V současnosti slouží přízemí tržnice jako nákupní centrum, do prostoru jsou vestavěné obchody a restaurace. Její historickou hodnotu připomíná jen zdobený průchod z Rytířské ulice.

bitcoin_skoleni

Dále čtěte:

Ještě o nás uslyšíte: architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof se chystají „dobýt svět“

Developer Sekyra: Dostupným bydlením zabráníme odlivu mozků

Prostě se zbláznit. Pro Pleskota je architektura vášní

 Josef Pleskot


  • Našli jste v článku chybu?