Starostou Londýna byl zvolen labourista Sadiq Khan, který porazil kandidáta vládních konzervativců Zaka Goldsmitha. Vyplývá to z oficiálních výsledků. Khan se stává prvním muslimským starostou britské metropole.
Úspěch pětačtyřicetiletého labouristického kandidáta se ve čtvrtečních místních volbách v Londýně očekával. Průzkumy mu dávaly velký náskok před Goldsmithem a jejich prognózy se potvrdily. Podle komentářů je pro Khana vítězství o to cennější, že přišlo v době rostoucí islamofobie v Evropě.
Khan obdržel přes 44 procent (přes 1,1 milionu) hlasů, zatímco jeho soupeř 35 procent (přes 900 tisíc). Protože vítěz nedostal nadpoloviční většinu, sčítaly se podle volebních pravidel ještě takzvané druhé preferenční hlasy, kde Khan zvítězil se 65,5 procenta (přes 160 tisíc) hlasů, zatímco Goldsmith jich dostal 34,5 procenta (skoro 85 tisíc).
Voliči si na hlasujících lístcích vybírají, koho chtějí nejvíc a koho by si přáli, pokud by ten první nevyšel. Z této druhé skupiny se právě znovu přepočítávaly hlasy pro politiky na obou čelných pozicích. Volební účast činila 45,3 procenta.
Víte, kde je bydlení ještě dražší než v Londýně? 5 měst s nejhůře dostupným nájmem |
K hlavním rozdílným postojům obou kandidátů v kampani patřilo to, že Goldmith vyzýval, aby Britové hlasovali v červnovém referendu pro odchod z EU, zatímco Khan pro setrvání v unii. Jednačtyřicetiletý Zac Goldmith se v kampani také snažil spojit Khana s islámskými radikály. Tato obvinění vůči pětačtyřicetiletému Khanovi ještě ve středu opakoval před poslanci i britský konzervativní premiér David Cameron.
Ze skromných poměrů
„Jsem zklamaný, že konzervativci a Goldsmith se rozhodli vést negativní kampaň, která rozděluje. Jsem Londýňan, jsem Brit, jsem muslimského vyznání a jsem samozřejmě hrdý být muslimem. Mám pákistánský původ, jsem otcem, manželem, dlouholetým (fotbalovým) fanouškem Liverpoolu. Jsem tohle vše,“ řekl krátce před volbami Khan.
V projevu po vyhlášení výsledku zdůraznil, že bude starostou „všech Londýňanů“. „Jsem hrdý na to, že Londýn dal přednost naději před strachem,“ řekl. „Politika strachu není v našem městě vítána.“
V narážce na to, že pochází ze skromných poměrů řekl, že si nikdy nepředstavoval, že by „někdo jako já mohl být zvolen starostou Londýna“.
Prioritou je řešení bytové krize
List The Guardian napsal, že v kontinentální Evropě je Khanovo zvolení na prvních stránkách, ale zprávy se soustřeďují na jeho náboženství a jeho původ a ne na jeho politiku. Deník připomněl, že Khan v kampani slíbil, že jeho prioritou bude řešení bytové krize v Londýně a že po čtyři roky nezvýší jízdné v městské hromadné dopravě, které již tak patří k nejvyšším v Evropě. Stejně tak chce omezit znečištění ovzduší a mezi jiným hodlá udělat z rušné obchodní třídy Oxford Street pěší zónu.
Khan se narodil 8. října 1970 v Londýně, jeho rodiče emigrovali z Pákistánu do Británie krátce před jeho narozením. Vyrostl jako jedno z osmi dětí v sociálním bytě na chudém předměstí jižního Londýna. Vystudoval práva na Univerzitě severního Londýna, pracoval jako právník se zaměřením na lidská práva. 0d roku 2005 je poslancem britského parlamentu.
Dosavadní oblíbený londýnský starosta Boris Johnson se rozhodl neusilovat o třetí mandát a věnovat se jiným funkcím v rámci své Konzervativní strany. Podle agentury Reuters usiluje o post předsedy strany a premiéra po odchodu Davida Camerona.
Přečtěte si, jak dopadly volby ve Skotsku a Walesu: Volby ve Skotsku vyhrála SNP, většinu ale nemá |
Kromě místních voleb v Anglii se ve čtvrtek konaly regionální volby ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku. Zisk postu londýnského starosty se zdá největším úspěchem labouristů v těchto volbách.
Labouristé v Anglii ztratili hlasy voličů, porážka ale není tak výrazná, jak se očekávalo. Ve Skotsku však členové strany předsedy Jeremyho Corbyna skončili až na třetím místě za vítěznou Skotskou národní stranou (SNP) premiérky Nicoly Sturgeonové a konzervativci. V hlasování o složení regionální rady ve Walesu labouristé vítězství obhájili, do sboru se ale poprvé dostali i členové euroskeptické a protiimigrantské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).