Menu Zavřít

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, po havárii nosné rakety musela nouzově přistát

11. 10. 2018
Autor: čtk

Dnešní start lodě Sojuz MS-10 se dvěma novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se kvůli selhání nosné rakety Sojuz nezdařil. Loď nouzově přistála v Kazachstánu a její posádka je v pořádku. Ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a americký astronaut Nick Hague komunikují se záchranáři.

Na místo přistání 25 kilometrů východně od letiště města Džezkazgan podle agentury TASS vyrazily ruské vojenské vrtulníky. Na místě je ale už skupina výsadkářů, které tam dopravil letoun AN-26.

Agentura RIA-Novosti napsala, že po nezdařeném startu byly pozastaveny všechny ruské pilotované lety do vesmíru. Rusko přitom zatím zajišťuje veškerou dopravu posádek na ISS a zpět na Zemi. Příští rok plánují testovací lety americké soukromé společnosti.

Ruský, respektive sovětský vesmírný program zažil velké potíže při startu rakety s lidskou posádkou před 35 lety, v září 1983. Tehdy necelou minutu před vypuštěním lodi Sojuz T-10-1, která měla zamířit k orbitální stanici Saljut 7, vypukl požár nosné rakety. Kosmonauti Vladimir Titov a Gennadij Strekalov přežili díky záchranného systému, který kabinu s nimi vynesl do výšky jednoho kilometru, aby po pěti minutách dosedla čtyři kilometry od hořící rakety.


Nejdůležitější muž světa. Musk může postavit na hlavu to, jak žijeme

 Elon Musk


Sojuz MS-10 měl u ISS přistát po zkráceném šestihodinovém letu dnes v 16:44 SELČ. Na stanici je nyní tříčlenná posádka, kterou tvoří Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst.

Na ISS dnes mířili jen dva noví členové posádky. Volné zůstalo jedno místo vyhrazené pro ruského kosmonauta, který má mít na starosti plánované připojení nového ruského modulu Nauka. Datum vypuštění modulu se ale opět odložilo.

Ovčinin měl být ve vesmíru podruhé. Při své první výpravě strávil na oběžné dráze kolem Země 172 dní, od 19. března do 7. září 2016. Naproti tomu pro Haguea šlo o první cestu do vesmíru. Vrátit se měli za šest měsíců a cestou domů s sebou vzít i prvního kosmonauta Spojených arabských emirátů (SAE). Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin totiž dnes na facebooku oznámil, že ruská kosmická agentura podepsala v Bajkonuru smlouvu s vedením vesmírného střediska SAE o přípravě a realizaci letu prvního kosmonauta emirátů na ISS.

K závěrečné etapě přípravy přiletělo do Ruska 31. července devět kandidátů ze SAE. Z nich už byli vybráni dva kandidáti, kteří zahájili předletový výcvik v ruském Středisku pro přípravu kosmonautů.

bitcoin_skoleni

Let prvního kosmonauta Spojených arabských emirátů byl naplánován na duben příštího roku. Na Mezinárodní vesmírné stanici měl strávit přibližně týden a vrátit se s posádkou lodi Sojuz MS-10. Kvůli dnešnímu nezdařenému startu ale zřejmě z tohoto plánu sejde.

Dále čtěte:

Zlatá horečka mezi nebem a zemí. Investory láká vesmír

Musk pošle lidi k Měsíci. Japonský miliardář Maezawa se tam vydá za pět let

Podnikatel samouk chce katapultovat rakety do vesmíru bez paliva. Už získal 880 milionů

  • Našli jste v článku chybu?