Restauraci a kavárnu na Národní třídě čeká ještě spousta práce, ale v kuchyni by nic měnit neměli
Od té doby, co její kuchyni vládne někdejší „ajťačka“, je restaurace na Národní třídě stejně exotická jako země, z nichž přejala atraktivní receptury. Stalo se tak zhruba před půlrokem, kdy podnik angažoval Sofii Smithovou, jež spolu s Paulem Dayem donedávna svými kulinářskými kreacemi na téma asijské fúze obšťastňovala hosty v Sansho.
ŽIvÉ PŘízemí, InTImní PaTro Přední fronta hned za rozměrnými francouzskými okny Le Patio působí rozvolněně, spíše kavárensky. Mobiliář jako by byl seskládaný z prvků pokoupených kdesi na orientálních bazarech, takže ne všechny židle jsou stejně pohodlné, proto pečlivě vybírejte. Množství lamp a lampiček na dlouhých závěsech pod stropem osvětluje svérázné artefakty. Interiér však vypadá přívětivě, prostor není přeplněný a na rozdíl od lidí cválajících za okny k domovu či za zábavou jiného druhu v člověku probouzí poklidnou, trochu zvědavou náladu.
Patro je naopak prostředí noblesní, zařízené s nejvyšším espritem. Sněhobílé naškrobené ubrusy, bohaté založení, kdy se na příborech a sklenkách třpytí myriády „prasátek“ ze všech těch svítidel. Bezmála jako v jídelně na první palubě honosné námořní lodi.
Pokud vaše návštěva nemá slavnostní náboj nebo neusilujete intimním originálním prostředím omámit svůj protějšek, usedněte v přízemí. Je tam živo, za barem zakutým do kovových plátů se míhají obsluhující, od sousedních stolů občas zazní veselý trylek. Hluk ulice sem pronikne jen velice mírně, aby upozornil na život za okny. Navíc tu všechno provoní neobvyklé, provokující i trochu mámivé vůně asijských pokrmů.
Můžete si dopřát osmichodové „ochutnávkové“ menu, jímž vás Sofi a Smithová provede několika kuchyněmi Dálného východu, navíc s čistě anglickým závěrečným partem. Můžete se ovšem také nechat vést radami personálu, všichni jsou poučení a víceméně vědí, co které jídlo obnáší.
PovInnÉ KreveTY Polévka s kokosem a galangalem (neboli oddenkem gaglánu pravého, blízkého příbuzného zázvoru), to byl vstup do mé večeře. Opálová hladina, z níž potměšile pomrkávala ohnivě rudá očka bazilišků, nabízela spletenec chutí, v němž nebylo snadné se vyznat. Kuřecí knedlíčky s citronovou trávou a limetkovým listem, k tomu čerstvý koriandr, křupavá smažená šalotka a kapky chilli oleje. Kokos, který příliš v oblibě nemám, se však díky zázvorovitému gaglánu představil ve velice příjemném a osvěžujícím provedení. Lehce pikantní, přiostřený kapkami oleje, umně doprovodil lahodné knedlíčky. Těm pomohla k výrazu citronová tráva, jež kuřecí maso osvěžujícím způsobem probudila. Šalotka pikantní kokosový začátek obezřetně uhladila, zatímco koriandr každému soustu opět přidal na intenzitě.
Vynechat v Patiu nelze alespoň jednu ze tří populárních – a vzácně podařených – úprav krevet. Já se k nim vracím vždy, tentokrát to byly Balchao Prawns. Jde údajně o úpravu typickou pro indický stát Goa a charakterizuje je ostrokyselá chuť založená na česneku, zázvoru, kurkumě, hořčičném semínku. Košíček na salát je pak vytvarován z těsta na placky papadum.
Tucet či ještě více druhů koření vytváří pro nastudeno servírované krevety zvláštní ekipu. Převládá pálivost, ovšem odfiltrovaná ostatními složkami do širokospektrální chuťové škály. Po dramatické „šavlové“ ouvertuře se zapojují ostatní ingredience, znatelné a snadno rozluštitelné. Výsledkem je sládnoucí projev masa obtočený ostrou chutí s dotykem kyselosti. V jedné chvíli se však palčivý fenomén přesune do posledního sledu a nechá vyniknout ostatní komponenty.
Ladění chuti bylo v tomto případě optimální.
Tak se má projevovat sofistikovaně pálivý pokrm.
Trest za nevšímavost Čerstvé sépiové nudle Chiang Mai s houbami shiitake osmaženými v těstíčku, fazolovými klíčky, spoustou asijských bylinek a kořeněnou kokosovou omáčkou měly nabídnout něco decentnějšího a méně ostrého.
Krmě připomínala zmotaný uzel mořských řas, v oranžové omáčce se blýskaly běloskvoucí ostrůvky obalených hub, vrcholek zdobil chomáček osmahlé cibulky. Tmavé nudle byly pevné a jejich chuť jen natolik patrná, aby se mezi ostatními vstupy neztratila. Omáčka, opět lehce pikantní, předvedla, jak se umí chovat kokos, je-li s citem upravený. Pomalu jsem si na něj už zvykl.
Razantní akordy omáčky utlumila houba smažená v těstíčku a la tempura, zklidnila průběh chuti a jemným pohlazením doplnila vynikající nudle. Šťavnaté klíčky se pochlubily zemitostí, cibulka opět chuťový part zklidňovala lehce sládnoucí stopou s dotekem ohně. Zde jsem zaznamenal asi jediný malý problém, který jsem si ovšem možná natropil sám. Tempura, kterou mám rád pevnou a v ústech křupající, dlouhým macerováním v oranžové omáčce zvlhla. Byla mokvavá a lepivá. Příliš jsem se zabýval skrumáží zelených listů bylinek, a tak mě vytrestala za nevšímavost. Pro závěr jsem se pomyslně vrátil o tisíce mil zpět na západ, do staré dobré Anglie. Poslední větu večeře měl totiž obstarat datlový sticky toffee pudding s karamelovou omáčkou a devonshirským krémem. Hutný, vydatný dezert chutnal skutečně sametově. Jako bych seděl za mlžného deštivého podvečera na farmě kdesi v Devonu, v krbu plápolal oheň, přede mnou na stole stála tahle dobrota a sklenička horké whisky. Přesně tyhle představy vyvolávalo každé sousto.
Le Patio čeká ještě spousta práce. Zbavit se některých neblahých dědictví minulosti, připravit a otevřít zatím neveřejné prostory, s nimiž může plocha podniku narůst až na neuvěřitelných tisíc metrů čtverečních.
Ovšem základ, totiž výběr kuchaře a orientace kuchyně, je hotov. A povedl se. l
hoDnoCení působivý, i když nejednoznačný interiér vyladěná nabídka jídel pracovitá obsluha, v úrovni projevu trochu nevyrovnaná potešující výkon kuchyně málo propracovaná vinná karta mírně alibistické, málo přesvědčivé vystoupení sommeliéra
Le Patio Café & Dining Národní třída 22 110 00 Praha 1 tel.: +420 224 934 375 e-mail: info@lepatio.cz http: www.lepatio.cz Otevírací doba Po–Pá 08.00–23.00, So–Ne 09.00–23.00 Kuchyně vybrané asijské Země původu nabízených vín Česká republika, Austrálie, Francie, Chile, Itálie, Nový Zéland, Španělsko Všechny údaje uvedené v následující pasáži jsou přesným opisem jídelního a nápojového lístku. Případné chyby dokládají péči, jaká je věnována jejich úpravě. Výběr z jídelního lístku • Gado Gado – salát z mnoho druhů vařené a syrové zeleniny, listový salát, křupavé tofu, kasava lupínky, kořeněný arašídový dresink • 175 Kč • Pho Duck – aromatický zeleninový vývar, rýžové nudle, trhaná konfitovaná kachna, houby shimeji, jarní cibulka • 135 Kč • Sweet Calamari – kalamáry v domácí karamelizované sweet chilli omáčce, baby špenát, sezamové křupinky • 165 Kč • Cheeks – hovězí líčka z bio chovu, dušená v rýžovém víně, sója, badyán a zázvor, celerová kaše, rychle povařený bok choi • 295 Kč • Kuře Tandoori – marinovaná pikantní kuřecí prsa z volného výběhu, krémová rajčatová omáčka, aromatická rýže pilaf, ananasové pachadi • 285 Kč • Black Pepper Prawns – krevety restované na singapurský způsob v ústřičné omáčce, sója, česnek a hodně černého pepře, kedluben v černém vinegru • 185 Kč • Rice Puding – milovaný nebo nenáviděný černý rýžový nákyp, vanilka, kokosové semifreddo • 95 Kč Výběr z vinného lístku Champagne Brut Laurent-Perrier • 1770 Kč Rulandské šedé 2008 Kabinet, ing. František Mádl Velké Bílovice • 390 Kč Sauvignon Blanc Les Fumées Blanches, Domaines François Lurton, France, Languedoc-Roussillon • 480 Kč Chardonnay Los Vascos, Domaines Baron de Rotchild Lafite, Chile • 650 Kč Cotes de Provence Château Minuty Réserve, France, Cotes de Provence (rosé) • 790 Kč Modrý Portugal 2007 Pozdní sběr, Vinařství Spielberg • 390 Kč Pauillac Château Pedesclaux, 5eme Grand Cru Classé, France, Bordeaux • 1700 Kč Chianti D. O. C. G., Tenuta di Colle Alberti Italie, Cerreto Guidi, Toscana • 590 Kč Barolo D. O. C. G., Osvaldo Viberti Italie, Santa Maria di la Morra • 1100 Kč
O autorovi| Milan Ballík • spolupracovník redakce