Menu Zavřít

Stát by měl lépe zacílit podporu bydlení

7. 10. 2002
Autor: Euro.cz

Od dob H-Systému se situace ve výstavbě nových domů a bytů změnila Přes 50 procent nových domů a bytů se stále financuje před započetím výstavby. Trh se však pročistil a stavební a developerské firmy dnes již své závazky plní. Stát by ale měl podle investorů změnit způsob podpory bydlení, kterou dosud neužitečně odčerpává stavební spoření.

Od dob H-Systému se situace ve výstavbě nových domů a bytů změnila

MM25_AI

Přes 50 procent nových domů a bytů se stále financuje před započetím výstavby. Trh se však pročistil a stavební a developerské firmy dnes již své závazky plní. Stát by ale měl podle investorů změnit způsob podpory bydlení, kterou dosud neužitečně odčerpává stavební spoření.

Právě probíhající soud s představiteli zkrachovalé firmy H-System krátkodobě znejistil trh s pozemky a rodinnými domky. „Čekali jsme to,“ říká Dušan Kunovský, generální ředitel společnosti Central Group, jednoho z největších prodejců nových domů a parcel. Prodej se v těchto dnech podle jeho slov snížil, a vzhledem k tomu, že soud bude trvat řadu měsíců, může znejistění klientů trvat i několik týdnů. „Krach H-Systému způsobil v roce 1997 zásadní otřes na trhu. Klienti začali být nedůvěřiví, prodej se zpomalil,“ vzpomíná na pionýrské časy výstavby levných rodinných domků Dušan Kunovský. I dnes se 50 procent nových rodinných domů a bytů prodává ještě před započetím výstavby, dalších 40 procent v průběhu stavby a jenom zhruba deset procent nových nemovitostí si najde kupce až po kolaudaci. Na rozdíl od H-Systému však firmy nabízejí bankovní záruky a okamžitý zápis vlastníků do katastru nemovitostí. Ceny nemovitostí a stavebních prací rostou, což v posledních měsících zřejmě umocnily i povodně. Jedná se ale o dlouhodobý trend, způsobený růstem poptávky. Silnější poptávka má několik příčin. Tou nejdůležitější je vyšší dostupnost hypoték a dalších komerčních úvěrů. Jejich pomocí si pořizuje nové bydlení zhruba 46 procent zákazníků. Svou roli hrají také spekulace o zdražení nemovitostí po vstupu do EU, i když to by se podle realitních makléřů mělo omezit jen na lukrativní lokality a v průměru by nemělo přesáhnout deset procent. České ceny ovlivňuje i skutečnost, že v západní Evropě a USA rostou ceny nemovitostí kvůli poklesu výnosu na akciových trzích. Lidé se tam uchylují k investicím nejbezpečnějším - k nemovitostem. Stavebníci zaznamenávají ze strany zákazníků stálý tlak na zvyšování kvality staveb. „Co bylo dobré loni, letos už neprojde,“ konstatuje šéf CityIQ Reality Petr Ševčík. Lidé podle jeho názoru změnili psychiku a již se nebojí zadlužit a žádat vyšší kvalitu i za cenu vyššího dluhu. Výhrady stavebníků k politice státu v oblasti bydlení shrnuje Dušan Kunovský následovně: 1. příliš velká podpora stavebnímu spoření oproti hypotečním úvěrům, 2. zbytečná podpora údajnému nájemnímu bydlení, v jehož rámci přecházejí bytové jednotky stavěné obcí po dvaceti letech do soukromého vlastnictví. Stát by se měl soustředit výhradně na podporu výstavby technické infrastruktury pro zainvestování pozemků, což by snížilo cenu bytů o několik tisíc korun na metr čtvereční. Nyní náklady na veškeré zainvestování nesou investoři, což výstavbu prodražuje. Jiným návrhem, zatím jen v oblasti teorie ekonomických analytiků, je zrušení DPH u stavebních prací, které by výstavbu zlevnilo pro každého a nikoli selektivně na základě stavebního spoření nebo hypoték.

  • Našli jste v článku chybu?