Proti nelegálnímu hazardu bude bojovat Hazardní kobra. Dohodu o založení společného specializovaného týmu podepsali zástupci ministerstev financí a vnitra. Tým je obdobou spolupráce obou resortů v boji proti daňové kriminalitě známé jako Daňová kobra.
Tým, který se bude skládat ze zástupců Policie ČR, Celní správy a Finanční správy, zahájil svou činnost okamžikem podpisu. Zaměří se na potírání největších výzev spojených s nelegálním hazardem, jako jsou zejména ilegální herny fungující na bázi V.I.P. klubů, fenomén kvízomatů, slevostrojů a dalších forem organizovaného zločinu.
Povinnosti: vzájemné informování a koordinace kroků
O vytvoření Hazardní kobry informoval náměstek ministra financí Ondřej Závodský. „Tým bude mít dvě povinnosti. Vzájemně se informovat a vzájemně koordinovat své kroky, aby se nedublovaly a nerušily. Budou pravidelná setkání zúčastněných složek a průběžně vyhodnocovány kroky, jež byly v boji proti ilegálnímu hazardu podniknuty,“ řekl Závodský. Počet ilegálních přístrojů odhadl na 2000. Ilegální hazard podle něj připravuje veřejné a obecní rozpočty o miliardu korun, z toho většina připadá na ilegální hazard na internetu.
„Dnešek je začátek cesty k efektivnímu potírání hazardu, rychlému a bez zbytečných formalit,“ uvedl Závodský. Daňové úniky nelegálních forem hazardu, které se mohou pohybovat v řádech stovek milionů, jsou podle něj nepřijatelné, stejně tak jako nulová ochrana hráčů mladších 18 let.
Přečtěte si o zákonu na regulování hazardu Zeman podepsal regulaci hazardu, Babiš může blokovat weby |
Spolupráce bude založena nejen na vzájemné výměně informací o nelegálně provozovaných hazardních hrách, ale především bude spočívat ve společném a koordinovaném postupu vedoucím k efektivnímu správněprávnímu a trestněprávnímu postihu provozovatelů nelegálně provozovaných hazardních her.
Typickým příkladem je například současná praxe, kdy organizované zločinecké skupiny aktivně oslovují provozovatele restaurací, výčepů a barů s nabídkou spolupráce na provozování „černé“ herny. Řada hospodských se pak pod příslibem tučných zisků začne na této kriminální činnosti podílet. Flexibilní výměna informací o provázanosti a organizovanosti těchto skupin má umožnit policii snadnější rozklíčování všech článků tohoto zločinného řetězce a ve výsledku rozbití celé sítě.
Pozorovatelé loterních systémů jsou skeptičtí
Podle Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů (SPELOS) však žádná Hazardní kobra problém nelegálního hazardu nevyřeší. „Je chvályhodné, že po pěti letech, kdy o problému nelegálního provozu loterií všichni vědí, se konečně něco začne dít a přechází se od slov k činům. Nicméně pozitivnímu výsledku nevěřím. Zkušenosti z okolních zemí ukazují jasně, že černý hazard organizují zahraniční mafie, které není lehké porazit,“ uvedl prezident sdružení Petr Vrzáň.
Na konci února vyzval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) k užší spolupráci při potírání kvízomatů policii, státní zastupitelství a ministerstva financí a průmyslu a obchodu. Sobotka také tehdy uvedl, že při potírání hazardu by policie a ministerstvo financí měly spolupracovat podobně jako je tomu v případě daňových úniků, kde se vyplatilo založení Daňové kobry.
Nejnovější akce Daňové kobry: tři obvinění, čtvrt miliardy Daňová kobra obvinila tři muže z daňového úniku za čtvrt miliardy |
Takzvané kvízomaty jsou výherní automaty kombinované s vědomostními otázkami. Jejich provozovatelé proto tvrdí, že kvízomaty nespadají pod loterijní zákon a nepodléhají povolování. Už před dvěma lety ale ministerstvo financí prohlásilo, že jsou kvízomaty nelegálním hazardem.
V ČR funguje od loňského července speciální policejní tým Výhra zaměřený na nelegální provozování automatů. Dosud si připsal ve spolupráci s šedesátkou policejních útvarů 90 trestních řízení, ve kterých byly vedle nelegálních výherních automatů zadrženy dva miliony korun v hotovosti a další dva miliony na účtech.
Daňová kobra je speciální jednotka pro boj proti daňovým únikům, která vznikla v červnu 2014. Je složena z policistů, celníků a specialistů Finanční správy.