Průmyslová koncepce
PRAHA (foj) – Státní úředník jezdící služebním vozem zahraniční výroby zatím není žádnou výjimkou, v budoucnu se však situace může razantně změnit. Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá novou hospodářskou koncepci, která by měla ovlivnit i takové zdánlivé maličkosti.
V připravované koncepci se totiž počítá s razantní podporou spotřeby českého zboží na domácím trhu. „V posledních letech byla tato podpora podceňována, což hodláme změnit. Za pomoci celonárodní kampaně, jak je to běžné i v dalších státech Evropské unie, chceme přesvědčovat lidi, aby dávali přednost českému zboží před zahraničním,“ tvrdí náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina. Stát by navíc rád přinutil úřady a instituce, aby při nákupu vybavení upřednostňovaly české výrobky před dováženými. Kampaň má vycházet z již dříve známé celonárodní akce Czech made.
Podpora českého zboží je jedním z mnoha programů, s jejichž pomocí hodlá ministerstvo průmyslu a obchodu nastartovat růst domácího průmyslu, exportu a snížit nezaměstnanost. „Podstatným bodem je podpora tradičních českých průmyslových oborů,“ tvrdí Pecina. Mezi ně patří třeba výroba dopravních systémů (osobních a nákladních automobilů, softwaru a elektrotechniky). „Jde o významný exportní artikl, který navíc na sebe váže velké množství dodavatelů z řad malých a středních firem,“ uvedl Pecina. Dodal, že stát hodlá v brzké budoucnosti na své území přilákat třetí velkou automobilku, a její příchod označil za reálný.
Dalším ze sektorů, na něž se podpora zaměří, je výroba investičních celků v oblasti metalurgie a těžkého strojírenství současně s produkcí těžkých motorů, generátorů a turbín. „Je to přesně to, v čem jsme byli v minulosti dobří a co ještě ve většině případů vyrábět umíme, tedy investiční celky pro doly, hutě, cukrovary, pivovary a lihovary,“ konstatoval Pecina. Firmy by se tak s pomocí státu měli vrátit do zemí, kde o své pozice počátkem devadesátých let přišly: bývalého Sovětského svazu, severní Afriky, zemí arabského světa a Vietnamu.
„Podpory státu se dočká i informatika. České firmy jsou v této oblasti poměrně významné a mají zde solidní zázemí a úspěchy,“ prohlásil Pecina.
S novou koncepcí podpory domácího průmyslu se rovněž změní kritéria, na jejichž základě stát rozhoduje, které malé a střední firmy přednostně podpoří. „Pokud se například sejde 200 žádostí o podporu projektu a bude k dispozici jen polovina požadovaných prostředků, přednost dostanou společnosti z těch oborů, které bude chtít Česká republika rozvíjet,“ uzavřel Pecina. Obdobně se budou státní peníze rozdělovat na vzdělání a výzkum.