privatizace Jde o neblahé dědictví finanční skupiny Motoinvest Pavla Tykače a Jana Dienstla, kteří patřili v roce 1997 mezi správce CS Fondů těsně před jejich vytunelováním. Podílníci fondů tehdy přišli během několika březnových dnů o 1,11 miliardy korun, což dnes dělá i s úroky z prodlení 2,1 miliardy.
Tyto peníze muselo ministerstvo financí v roce 2012 zaplatit firmě Akro investiční společnost, která oškubané podílníky zastupuje.
Nyní chce přesně 2 087 171 231,12 koruny plus příslušenství zpět. Nejvyšší soud totiž zrušil rozhodnutí Městského soudu v Praze, podle něhož úředníci v roce 1997 dostatečně neohlídali peníze, jež byly ukradeny podílníkům CS Fondů.
„Nárokovaná částka odpovídá částkám, jež zaplatila Česká republika správci vytunelovaných CS fondů, společnosti Akro investiční společnost, na základě dřívějšího pravomocného rozsudku, který byl v následném řízení Nejvyšším soudem zrušen a věc je znovu projednávána,“ potvrdil mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.
Se spletitým a vleklým případem CS Fondů souvisí i další spor, který v současnosti vede ministerstvo financí s kyperskou firmou SG Solar Green Limited (dříve Lapursa). Té stát zaplatil v roce 2011 částku 76 645 330,80 koruny, kterou rovněž vymáhá zpět.
V roce 2007 byli za vytunelování CS Fondů odsouzeni čtyři lidé. Případ se táhne roky, přičemž obviněn je stále finančník Pavel Tykač, majitel hnědouhelné skupiny Czech Coal. Obnovení procesu s Dienstlem soud zamítl.