Menu Zavřít

Stát chystá „malé prolomení limitů“. Chce 180 milionů tun uhlí z dolu Bílina

19. 3. 2014
Autor: Jan Rasch, Euro

Hnědouhelné těžební limity padnou. Nikoli plošně, ale v konkrétní vybrané lokalitě. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž pracuje na plánu, který umožní zrušit limity na dolu Bílina. Na ministerstvu se o chystaném dokumentu hovoří jako o „malém prolomení limitů“. Lom patří společnosti Severočeské doly, které jsou součástí skupiny ČEZ. Informaci potvrdily týdeníku Euro dva na sobě nezávislé zdroje.

Prolomení územních limitů v Bílině je relativně jednoduchá záležitost. Pozemky, na kterých by se v takovém případě těžilo, totiž patří Severočeským dolům a neleží na nich žádná obec.

Pokud by ministerstvo zrušení prosadilo, Severočeské doly by se dostaly k zásobám uhlí, které dle odhadů dosahují 180 milionů tun uhlí. ČEZ by tak zajistil zásobování uhlí pro své elektrárny na další desítky let dopředu, část z těchto zásob by mohly využít i teplárny. O případném zrušení limitů v Bílině se s největší pravděpodobností rozhodne až počátkem příštího roku.

Jste pro prolomení limitů těžby uhlí?

Plány na prolomení limitů v dole Bílina nejsou žádnou novinkou. Již v minulosti je prosazoval ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, svůj záměr ale nedotáhl do konce. Řadu let se diskutuje i obecně o ekologických územních limitech, respektive jejich možném prolomení. V této souvislosti je největší problém u lomu ČSA, který patří společnosti Severní energetická. Za jejich hranicí sice leží na 750 milionů tun uhlí, ale i několik obcí.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek před několika dny slíbil při své návštěvě Ústeckého kraje, že vláda nebude v letošním roce dělat v otázce případného prolomení limitů žádné zásadní kroky.


K limitům těžby hnědého uhlí čtěte:

Letos z českého trhu zmizí milion tun hnědého uhlí

Zeman: Prolomte těžební limity, zachráníte práci 8500 lidem

Drábová: S prolomením limitů není třeba spěchat

bitcoin_skoleni

Dana Drábová: Buď se v energetice mýlíme my, nebo Německo

  • Našli jste v článku chybu?