Většina manažerů chce, aby vláda pokračovala v privatizacích
Měla by vláda za současné politické situace pokračovat v privatizacích?
- ano 52,5 %
- ne 42,6 %
- nevím, nemám názor 4,9 %
Krize české vládní koalice se vleče už týdny a zdá se, že politici nemají čas ani pomyšlení na nic jiného než sami na sebe. Položili jsme proto účastníkům Manažerského barometru otázku, zda má vláda za současné politické situace pokračovat v privatizacích. Většina, přesněji řečeno 52,5 procenta, je toho názoru, že ano, neboť jejich pozastavení by mimo jiné mohlo ohrozit důvěru investorů v český stát.
„Privatizace je ekonomický proces, který je tak jako jiné ekonomické procesy zcela nezávislý na aktuální politické situaci. Pokud se najde kupec, který zaplatí maximální cenu, určitě nebude hledět vzhledem k členství České republiky v Evropské unii na aktuální politickou situaci na „malé“ české politické scéně. Strategického investora zajímá podnebí, nikoli aktuální počasí,“ říká jeden z respondentů. Druhý manažer s ním jinými slovy souhlasí: „Vláda dosud existuje, politické hrátky sice její legitimitu poškozují, ale koneckonců je vládou dosud vládnoucí. Myslím si, že jakékoliv omezování pravomocí vlády je předčasné, a to do doby vyřešení vládní krize. Realizace rozjetých privatizací je mimo jiné ve výkonu poradců či expertních skupin a vláda k návrhům zaujme stanovisko až s odstupem času, a to buď tato vláda, nebo bude jiné řešení a potom je třeba zvážit další postup. V každém případě je však nutno mít na zřeteli, že tendry byly řádně odstartovány, že účastníci na nabídkách pracují, a ve vztahu na mínění o České republice nepovažuji za vhodné do domácího politikaření zatahovat i evropské účastníky tendrů.“
Jiný ředitel poukazuje na známou skutečnost, že stát je ve většině případů špatným hospodářem. „Moje odpověď musí být ano, protože jinak by to znamenalo, že si myslím, že vláda bude privatizovat za nevýhodných podmínek a privatizací ošidí stát. Pokud je privatizace za pro stát výhodných podmínek a je dělána za fair tržních podmínek, tak přece nezáleží na politické situaci. Dle mé zkušenosti je hospodaření státních podniků výrazně horší než hospodaření pod soukromým vlastníkem. Státní podniky jsou rájem pro lobbisty, poradenské firmy, zakázky spřáteleným firmám a tlaky politiků. Proto je nutné privatizovat co nejrychleji.“
Autor dalšího příspěvku spoléhá na to, že skandálů již bylo víc než dost: „Byl bych samozřejmě raději, kdyby tato vláda nepokračovala vůbec v ničem, zejména ne ve vládnutí, ale odklad privatizace o další až dva roky je příliš dlouhý. Vím z vlastní zkušenosti, jak špatným vlastníkem stát je, jinou otázkou ovšem je průhlednost té privatizace a způsob využití výnosu z ní. Musím doufat, že tato vláda a zejména ČSSD si je vědoma toho, že si už nemůže další skandál dovolit, a proto bude až úzkostlivě dbát na čistotu a průhlednost privatizace. A o využití výnosu by už měla rozhodovat vláda nová.“
Někteří z účastníků ankety jsou však toho názoru, že současná vnitropolitická situace může být privatizaci velkých podniků na škodu: „Tahle vláda by už neměla pokračovat v ničem, protože je natolik slabá a nedůvěryhodná, že v souvislosti s privatizací hrozí jen problémy. Navíc si myslím, že informace o slabosti vlády je natolik rozšířená, že toho investoři dostatečně využijí a všichni zaplatíme další sankci za nevládnutí.“
V následující odpovědi zaznělo, že ani po předčasných volbách by nemuselo být nutně lépe: „Za současné situace by vláda nejen neměla pokračovat v privatizacích, ale neměla by pokračovat vůbec. A neměla by vzniknout žádná jiná vláda, na jejímž složení by se podíleli lidé, kteří dávají národu špatný příklad už více než deset let. Ale to je pochopitelně naivní představa. Je zábavné, leč zároveň smutné, pozorovat to absurdní divadlo, jehož protagonistům jde už jenom o setrvání u koryta. Jenže současné dějství je jen vyvrcholením představení, které sledujeme už po několik volebních období. Je zřejmé, že jen změna volebního systému nás může časem zbavit té takzvané politické elity, oné směsice bezskrupulózních indviduí, jež si zvykla zneužívat funkcí pro své vlastní obohacení, a bezduchých zvedačů rukou, pro které je poslanecká almužna vyvrcholením jejich kariéry a za volitelné místo na kandidátce své strany udělají cokoliv, aby jejich schopnější spolustraníci mohli bezuzdně krást dál a rozvíjet další dějství tragikomedie zvané česká politická scéna. Vždycky jsem obdivoval, kolik moudra je v onom jednoduchém Masarykově výroku: „nebát se a nekrást“. „Výkvět“ našeho národa jedná přesně naopak. Neustále se něčeho bojí a systematicky krade. Z tohoto pohledu je celkem jedno, zda se na výnosech privatizace obohatí ČSSD vydíraná KDU-ČSL nebo ODS vydíraná KDU-ČSL … snad jedině s tím rozdílem, že ve druhé variantě by se už na dělení kořisti nepodílel trapně ubohý kompars US-DEU.“
Odpovídalo 101 manažerů.