Menu Zavřít

Stát končí s právníky v kauze Mostecké uhelné. Kvůli konfliktu zájmů

12. 12. 2016
Autor: ČTK

Ministerstvo financí dosud zaplatilo advokátům z PRK Partners v případu privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) 39 milionů korun. A kvůli konfliktu zájmů s nimi přestává spolupracovat.

V případu privatizace Mostecké uhelné společnosti, kterou stále řeší švýcarské soudy, zaplatil český stát od roku 2012 za služby advokátní kanceláře PRK Partners částku 38,9 milionu korun. Naprostá většina z toho byla zaplacena v letech 2012 a 2013, protože v současnosti je kauza na mrtvém bodu a čeká se, jak soud zareaguje na odvolání nepravomocně odsouzených, státu i nástupnické společnosti Czech Coal Services.

Do budoucna přitom ministerstvo financí se službami kanceláře PRK Partners spíše nepočítá. Důvodem jsou spory o neproplacené faktury, a především konflikt zájmů. „Budoucí spolupráci AK PRK a Ministerstva financí komplikuje nejen problematická fakturace, ale i skutečnost, že stejná advokátní kancelář začala zastupovat v obdobné věci jako je kauza Mostecká uhelná žalobce přímo proti Ministerstvu financí,“ řekl týdeníku Euro mluvčí ministerstva financí Filip Běhal. Jedná se o žalobu iniciovanou byznysmenem Petrem Speychalem prostřednictvím jeho britské společnosti WNC Factoring ve věci privatizace firmy Škodaexport.

Advokáti z PRK Partners, kteří stát v případu MUS zastupovali, nedávno žádali doplatek za své služby: jde o dvě faktury za necelých 200 tisíc korun, a to včetně úroků z prodlení, přičemž v případě neproplacení hrozili žalobou. Stát faktury neproplatil, k žalobě nicméně dosud podle ministerstva financí nedošlo. Marek Procházka z PRK Partners týdeníku Euro neposkytl vyjádření.

Čekání na Švýcary

Nepravomocné rozsudky v rozsáhlé kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) padly už před třemi roky. Švýcarský federální soud nicméně dosud nerozhodl o odvoláních všech aktérů. Za podvody a praní špinavých peněz byla odsouzena pětice manažerů Jiří Diviš, Antonín Koláček, Marek Čmejla, Petr Kraus a Oldřich Klimecký.

Soud ještě během vyšetřování zmrazil celkem 660 milionů švýcarských franků (16,5 miliardy korun), o které se údajně měli během privatizace MUS obvinění obohatit. A o tyto peníze se nyní hraje.


Přečtěte si: Tykač a stát bojují o zadržené peníze Mostecké uhelné

Pavel Tykač

Minimálně část zabavených peněz bude chtít získat samotné Švýcarsko, aby pokrylo náklady vyšetřování, které začalo už v roce 2005. Svůj díl se však snaží dostat i právní nástupce Mostecké uhelné společnosti, jímž je firma Czech Coal Services, a rovněž český stát, jehož škodu soud uznal.

Soud však zároveň při zdůvodňování verdiktu uvedl, že počítat konkrétní škodu je nad rámec tohoto řízení. A proto Česku žádnou náhradu nepřiznal. V rozsudku ale soud český stát vyzval k tomu, aby se o peníze přihlásil. Týdeník Euro zjistil, že stát ve svém odvolání proti rozsudku trestního soudu v Bellinzoně českou škodu vypočítal. „Ano, Česká republika škodu vyčíslila. Pohybuje se v rozmezí 6,8 a 8,6 miliardy korun v závislosti na způsobu výpočtu. Vycházeje z dosavadního průběhu trestního řízení je však možné, že její výši bude třeba ještě přezkoumat,“ řekl tiskový mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka.

MM25_AI

Česko má dvě možnosti, jak se k penězům dostat. Po důkladném vyčíslení a zdůvodnění své škody při divoké privatizaci mosteckých dolů může podat k soudu žádost o náhradu, takzvanou restituci svého ušlého majetku. Anebo vyjednávat o odškodnění diplomatickou mezistátní cestou.

Čtěte dále: V kauze Mostecké uhelné navrhli policisté obžalovat šest osob

Privatizátor Mostecké uhelné Antonín Koláček

Privatizátor Mostecké uhelné Antonín Koláček (Foto ČTK)


  • Našli jste v článku chybu?