Tak hluboko do kapsy jako teď neměl český stát skoro sedmdesát let. Výpadek příjmů státního rozpočtu přitom nezasáhne jen letošní hospodaření, ale příští rok bude ještě hůř. Možná právě proto je dobře, že se Eduard Janota nakonec nechal přesvědčit a šel s politickými pány na kluzký led vládní funkce.
Autor: Profit
Nemáme, ale neškrtáme
Jím sestavený rozpočet bude technokraticky chladný a nepolitický s deficitem do 150 miliard. Lidé se dozvědí, na co stát v této těžké době má a na co nemá. Určitě nemá na vyšší státní platy, které schválila odstupující vláda. Pro příští rok to je nějakých pět miliard výdajů navíc. Určitě nemá na třinácté důchody slibované Jiřím Paroubkem. Každá tisícovka vyplacená důchodci představuje státní výdaj téměř dvě a půl miliardy korun. Vyplacení třináctého důchodu v průměrné výši by tak zřetelně překročilo ve výdajích dvacet miliard korun. Určitě nemá na zrušení zdravotnických poplatků. Ve zdravotnictví by najednou chybělo skoro deset miliard ročně, které stát nebude schopen zaplatit, a tak je pojišťovny ušetří jen omezením poskytované zdravotní péče. Na to doplatí především ti, kteří nebudou mít na tlustou obálku, kterou by mohli strčit do bílého pláště, aby se dostali na nutnou operaci kyčle dřív než do roka a do dne.
Však to chudí zaplatí
To vše Janota říká bez obalu už řadu let a bude to říkat i nadále a jako ministra ho bude také více a lépe slyšet. Ale to je tak všechno. Bohuslav Sobotka už dnes křičí, že se budeme muset zadlužit alespoň o 200 miliard, tedy o padesát miliard více, než je přijatelné pro Janotu. Možná by si měl spočítat, že úrok z těch padesáti miliard navíc bude činit zhruba tři miliardy. Když tedy bude Sobotka teď takzvaně pomáhat chudým a potřebným místo šetření, sníží tak třeba budoucí příjem důchodců o více než tisícovku ročně. Tuší důchodci, že je oranžová volba může připravit v budoucnu téměř o sto korun měsíčně?
Ve skutečností hrozí mnohem větší průšvih. Podle prognóz Evropské komise se měl český státní dluh kvůli nereformovanému systému penzi a zdravotnictví zvýšit na 78 procent hrubého domácího produktu v roce 2030. Nyní je jasné, že k tomu může dojít třeba už o deset let dříve. Janota na podzim skončí, a jak to vypadá, nová politická reprezentace si zacpe uši a my všichni nastoupíme osvědčenou maďarskou cestu do bídy.