Česko by mohlo chtít po Německu zaplatit za to, že elektřina z větrných elektráren na severu země proudí přes Česko do jižního Německa.
Foto: Profimedia.cz
Přenos elektřiny z obnovitelných zdrojů ze severu Německa na jih Německa nepodléhá na území České republiky poplatkům. Pokud by se za tento přenos platilo, mohl by stát ročně získat až sedm miliard korun, řekl ve středu Martin Roman, generální ředitel české energetické společnosti ČEZ.
Většinu elektřiny z obnovitelných zdrojů podle Romana v Německu vyrábí větrné elektrárny na severu země, německý průmysl je ale umístěn na jihu.
Země proto vede elektřinu přes Českou republiku a Polsko. “Kdyby se Česká republika nebo Polsko zachovaly tak, že řeknou vaše elektřina sem nesmí!, tak by zkolabovala celá energetická síť,“ podotknul k případnému německému „blackoutu“ šéf energetického kolosu. Připustil ale možnost diplomatického konfliktu. “Pokud budou Němci féroví, tak to zaplatí, protože ji doopravdy používají,“ dodal.
Poplatky by ulehčily situaci společnosti ČEPS, která plánuje do roku 2024 investovat do přenosové soustavy ročně 4,8 miliardy korun. “Není žádný zákon, žádné vynutitelné pravidlo Evropské unie, které nutí českou přenosovou soustavu, aby současný stav tolerovala.“
Podíl obnovitelných zdrojů v Německu se bude nejspíše zvyšovat, Němci hodlají do 11 let uzavřít své jaderné elektrárny.