Privatizace hnědouhelných firem
Praha (foj) – Česká spořitelna a Komerční banka radí státu při privatizaci hnědouhelných dolů. „Nejde o klasické poradce, podílejí se pouze na dílčích úkonech,“ potvrdila mluvčí Fondu národního majetku Petra Krainová. Finanční instituce přitom od státu získaly zakázku bez výběrového řízení. „Jedná se o kontrakt do dvou milionů korun, tendr tak není nutné vypsat,“ vysvětlila Krainová.
Komerční banka pomáhá při prodeji Sokolovské uhelné, Česká spořitelna pak prostřednictvím své dcery CDI u Severočeských dolů. „Radí například při organizaci technického průběhu privatizace a přípravě informačního memoranda.
Meziresortní komise v pátek 7. listopadu rozhodla, že o tom, komu prodá Severočeské doly a Sokolovskou uhelnou, nerozhoduje nabídnutá cena, ale podnikatelský záměr. Ten bude mít v předložených nabídkách 55procentní váhu, cena pak 45 procent.
„Banky pak pomohly vypracovat manuál, jak se podnikatelský záměr bude hodnotit,“ řekl týdeníku EURO zdroj blízký privatizační komisi. Uchazeči o doly musí rozdělit podnikatelský plán do devíti základních bodů. „Privatizační výbor rozhodl, které považuje za nejdůležitější a které za méně, na základě toho je bodově ohodnotil,“ konstatoval zdroj.
Nejvyšším počtem, sedmnácti body je hodnocena představa investora, jak se hodlá v budoucnu vypořádat se zaměstnaností a pomoci při rozvoji regionu. Šestnácti body pak hodnotí komise předpokládanou výši těžby hnědého uhlí do roku 2030. Pouhými pěti naopak představu investora o budoucím organizačním uspořádání hnědouhelné firmy.
Dosavadní průběh privatizace ostře kritizují uchazeči, které komise vyřadila z prvního kola tendru. „Nikdo nám doposud nesdělil důvody, proč se tak stalo,“ tvrdí šéf české pobočky Independent Power Group Jaroslav Gabriel. Firma se v konsorciu s tureckou Demir Group ucházela o Severočeské doly. Gabriel tvrdí, že Independent Power požádal o oficiální sdělení, proč konsorcium z tendru vypadlo, Fond národního majetku. „Ten nás však odkázal na právního poradce CMS Cameron McKenna. Její společník Petr Skácel nás však opět odkázal na fond, “ pokračoval. Independent Power tak stále nezná oficiální důvody, proč z tendru vypadl. Gabriel připustil, že se firma kvůli svému vyřazení obrátí na soud. Navíc chce požádat Evropskou unii, aby se zasadila o vrácení privatizace dolů na samý počátek, nebo o její zrušení.
Obdobné kroky chystají i další neúspěšné firmy, mimo jiné Impower Finance, která se ucházela o koupi Severočeských dolů, a také International Power. Britskou společnost vyřadila komise ze soutěže na Sokolovskou uhelnou.
Kvůli vyškrtnutí ČEZ z tendru na obě prodávané hnědouhelné firmy pak vstoupili do stávkové pohotovosti zaměstnanci energetické společnosti a Severočeských dolů.