Menu Zavřít

Stát proti státu

23. 5. 2002
Autor: Euro.cz

FNM šel proti vládě a odmítl posílení společnosti ČEZ

Pro společnost ČEZ měl být 20. květen triumfálním dnem. Měla se stát větší, silnější, a jak její manažeři říkají, i konkurenceschopnější. Slavnostní atmosféře historického mezníku v dějinách firmy odpovídalo i místo konání: mimořádná valná hromada byla svolána do reprezentativních prostor břevnovského kláštera v Praze.
Mimořádná valná hromada však skončila mimořádnou ostudou. Státní úředníci předvedli, že mají spíše na zřeteli svoji budoucnost po volbách než budoucnost firmy, v níž vykonávají akcionářská práva. Fond národního majetku (FNM) nesouhlasil s nákupem státních podílů v distribučních podnicích a s prodejem 66 procent přenosové sítě ČEPS, ač o tom rozhodla vláda.
„Hlavním důvodem vlastnického provázání s největšími odběrateli elektřiny, kterou vyrábí ČEZ, byla optimalizace výrobního procesu, snížení nákladů na dodávky elektřiny konečným zákazníkům a zvýšení konkurenceschopnosti podniku ČEZ,“ tvrdí jeho generální ředitel Jaroslav Míl. Podnik neponechal nic náhodě a pro připravené námitky si nechal zpracovat takzvanou „fairness study“ od Merrill Lynch. „Hodnotili jsme vše, včetně platebních podmínek, a mohu říci, že je to férová transakce,“ prohlásil před valnou hromadou šéf londýnské pobočky banky Richard Nourse. On ani Míl, v tu chvíli netušili, že FNM na hromadu jede se záporným stanoviskem.

Vláda v ofsajdu.

Spekuluje se o tom, že v pozadí jsou zájmy ODS a dohoda mezi dvěmi největšími německými energetickými společnostmi - E.ON a RWE - o dělbě vlivu na českém trhu. Hovořilo se také o tom, že stejně jako privatizaci i tuto transakci zmařili uhlobaroni, týdeník EURO však získal informace, že horníci proti spojení podniku ČEZ s distribucí nebyli. „Tuto zemi neřídí vláda, ale šedá zóna lobbistů a podnikatelských kruhů. A ta má na státní úředníky skutečný vliv,“ řekl v rozhovoru pro týdeník EURO vysoce postavený manažer společnosti ČEZ, který si nepřál být jmenován. Valná hromada měla projednat a schválit dva body: prodej podílu ve společnosti ČEPS (66 procent) státu a rozhodnout o koupi podílů v osmi regionálních distribučních podnicích elektřiny. Tento záměr schválila vláda v březnu a v květnu, posvěcen měl by být na valné hromadě, kterou svolalo představenstvo podniku ČEZ na žádost majoritního akcionáře, kterým je FNM. I když část opozičních politiků byla proti, očekával se hladký průběh valné hromady.

Vlasáková trpěla.

Kdyby někdo chtěl napsat scénář s dokonalým momentem překvapení, určitě by nic lepšího nevymyslel. Radek Mička z FNM se řádně zapsal jako akcionář, a tím mohla být valná hromada zahájena. Vyslechl návrh představenstva a padesát minut po začátku podal protinávrh k prodeji ČEPS. Druhý protinávrh, jímž zablokoval nákup podílů v distribučkách, podal po dalších pěti hodinách zbytečných otázek a odpovědí k návrhu ČEZ, které si mezi sebou vyměňovali drobní akcionáři a zástupci představenstva. Text protinávrhů Mička zřejmě nepřinesl z FNM. Spíše mu ho někdo nadiktoval po telefonu, protože byl napsán rukou.
„Protinávrhu FNM nerozumím, protože šel proti usnesení vlády. Hledáme cesty, jak usnesení naplnit,“ řekla týdeníku EURO náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Milada Vlasáková, která celou valnou hromadu, jež trvala přes šest a čtvrt hodiny, protrpěla za předsednickým pultem.
Týdeník EURO má informace, že její šéf ministr Grégr se rozzuřil do běla, když se dozvěděl, že FNM, který by na valné hromadě měl pouze administrovat a vykonat rozhodnutí vlády, postupoval proti. Někteří vládní představitelé mají pocit, úředníci FNM jim vzkázali: „Milá vládo, ty končíš. Nezlob se, ale musíš pochopit, že se potřebujeme zabezpečit i pro někoho, kdo přijde po tobě.“
Výsledek valné hromady se nelíbil ani šesti základním organizacím Odborového svazu energetiků (OSE). „Vyjadřujeme krajní znepokojení nad činností FNM, jehož přístupem byla nastolena nejistota v celém elektroenergetickém resortu. Svévolný postup FNM může v konečném důsledku ohrozit pracovní místa jak v elektroenergetice, tak v hornictví. Odborové organizace žádají vládu o přijetí důrazného opatření vůči FNM,“ končí společný dopis organizací OSE elektráren Chvaletice, Temelín, Hodonín, Poříčí a tepláren Náchod a Dvůr Králové adresovaný vládě.

Němcová už Grégra neposlouchá.

Je záhadou, proč předsedkyně výkonného výboru FNM Zdenka Němcová tajila rozhodnutí jejího úřadu téměř do začátku valné hromady. Týdeník EURO získal informace, že ministr financí Jiří Rusnok ještě předchozí čtvrtek ujišťoval svého kolegu ve vládě Miroslava Grégra, že transakce se uskuteční bez potíží. Tentýž den, na posledním zasedání dozorčí rady společnosti ČEZ, kde se projednával program valné hromady, zástupci FNM nenaznačovali žádnou změnu stanoviska ani to, že by se objevily jakékoliv problémy či otevřené otázky. Představenstvo podniku, předsedkyně dozorčí rady Vlasáková i ministerstvo průmyslu a obchodu se o stanovisku FNM dozvěděly dvacet minut před začátkem pondělní valné hromady. Předtím ale - v pondělí časně ráno - zasedal výkonný výbor FNM (bez šéfa sekce strategických privatizací Vladimíra Kremlíka a místopředsedy Jana Juchelky) a schválil postup pro valnou hromadu.

Šest miliard ztráty za dva dny.

ČEZ má zato, že vše by šlo předem řešit, a nemařit tak čas desítek lidí, kteří valnou hromadu připravovali, i ostatních akcionářů. Mohlo se také ušetřit zhruba 1,5 milionu korun, které valná hromada tak velké firmy stojí. ČEZ souhlasí s názorem ministra Rusnoka, že vše lze napravit na řádné valné hromadě v červnu. Pokud si to majoritní vlastník - stát - bude přát. Avšak kdo to vlastně je? Vláda, nebo FNM?
Fond je kritizován za to, že jeho rozhodnutí nebylo ve prospěch akcionářů, protože papíry společnosti ČEZ na pražské burze během dvou dnů ztratily zhruba deset procent. Akcionáři rozhodnutím FNM ztratili šest miliard korun, z toho stát, který drží 67 procent, čtyři miliardy. Akcie firmy pak ve středu mírně posilovaly, protože Rusnok oznámil, že nejasnosti s FNM se vyřeší a řádná valná hromada transakci schválí. „Trh tedy spojení ČEZ s distributory hodnotí jednoznačně pozitivně,“ sdělil týdeníku EURO Daniel Častvaj z tiskového odboru podniku.

Odveta.

Den po valné hromadě o situaci jednalo předsednictvo vlády a premiér dostane na stůl analýzu toto pondělí, 27. května. Týdeník EURO získal informace, že ministři nechápali postup předsedkyně FNM Němcové, když se postavila proti ministru Grégrovi, kterému ještě donedávna prakticky odezírala z úst a vycházela ve všem vstříc. Zřejmě si uvědomila, že pár týdnů před volbami už stojí za to se vzepřít, protože teď už bojuje sama o své příští. Její jednání nelze vysvětlovat ani jako náhlé prozření, ani jako čin sebevražedkyně. Zřejmě šlo o předem připravený úmysl. Není vyloučené, že Němcovou do řádné valné hromady podniku ČEZ prezidium FNM odvolá z funkce.

Znalec a Osinek.

Fond argumentoval tím, že do valné hromady nebyla uzavřena smlouva o vypracování znaleckého posudku o ocenění zmíněného akciového podílu mezi státní firmou Osinek a soudem jmenovaným znalcem Robertem Matičkou, kterému je okolo sedmdesáti let. ČEZ na to říká, že nijak nemůže ovlivnit činnost či lépe řečeno nečinnost Osinku, protože ten si sám vybral znalce a nechal jej potvrdit Krajským soudem v Ostravě. Matička svůj posudek Osinku prý předal v termínu, ke kterému se zavázal. Znalec byl neoficiálně kritizován, že neodvedl dobrou práci. „Je to podivné. Pokud nyní zástupci FNM poukazují na jeho vysoký věk, pak se ptám, proč jej navrhli. Znamená to navíc, že FNM se připojuje k firmám, které diskriminují pracovníky pro věk? Nikdo nezpochybnil znalcovy odborné kvality, navíc na znaleckém posudku s ním pracovala řada dalších expertů,“ říká manažer podniku ČEZ.
„Osinek vybral FNM, prodlení je vina jeho úředníků. Ministr Gérgr navrhoval, aby nabyvatelem akcií ČEPS byla firma Strojírny Košíře, kterou kontroluje jeho resort a s jejíž pomocí se již vyřešil například problém úvěrů Explosie. Ale FNM trval na Osinku,“ řekl týdeníku EURO zdroj z vlády.

Že by RWE?

Zastánci spojení ČEZ s distributory se domnívají, že situace prospívá zejména německé společnosti RWE, která vlastní český plynárenský sektor a je významným prodejcem elektřiny. Poukazují na skutečnost, že předsedkyně FNM Němcová byla potvrzená RWE ve funkci členky představenstva Transgasu. Antimonopolní úřad sice zakázal vlastníkovi Transgasu vstupovat do elektroenergetiky a teplárenství, ale tímto vlastníkem je RWE Gas a jeho dceřiné společnosti. Jiné firmy ze skupiny RWE však mohou. A toho se ČEZ – zcela logicky - obává.

O co konkrétně šlo Body, proti kterým FNM na mimořádné valné hromadě hlasoval:

MM25_AI

  • Vyčleněno mělo být 66 procent akcií ČEPS vlastněných ČEZ: 51 procent akcií (91 064 240 kusů) mělo být úplatně převedeno za cenu 11 620,692 milionu korun na stoprocentní dceřinou společnost FNM, na akciovou společnost Osinek, a patnáct procent akcií (26 783 600 kusů) mělo být prodány za cenu 3417,851 milionu korun ministerstvu práce a sociálních věcí. Tento podíl měl být základem rezervního fondu Sociální pojišťovny, kterou chystá vicepremiér Vladimír Špidla.
  • V případě nákupu akcií distribučních společností (REAS) spočíval návrh představenstva ČEZ ve včlenění akcií osmi REAS do finančního majetku ČEZ, a to všech akcií vlastněných FNM a Českou konsolidační agenturou (ČKA) v těch případech, kdy akciový podnik FNM (respektive ČKA) spolu s ČEZ vytváří majoritní podíl v jednotlivých REAS a 34 procent, respektive 33,4 procenta akciového podílu v těch REAS, kde se podařilo FNM spolu s ČEZ rozhodující většinový akciový podíl získat. Majoritní postavení měl ČEZ získat v SČE, SME, STE, VČE a ZČE. U zbývajících REAS měla být podniku ČEZ odprodána blokační minorita (u JČE a PRE podíl 34 procent, u JME 33,4 procenta).

Asi bude zle Pravděpodobný vývoj situace na trhu v případě, že v české elektroenergetice se neuskuteční zamýšlené změny ani na řádné valné hromadě 11. června 2002:

  • zvýší se dovozy elektřiny;
  • spustí se JE Temelín, tedy další zdroj elektřiny;
  • sníží se výroba v uhelných elektrárnách;
  • sníží se odběr uhlí;
  • začne propouštění v uhelných podnicích;
  • zvýší se nezaměstnanost v příslušných regionech;
  • ČEZ přijde o výrobní kapacitu;
  • část výroby se nahradí plynem;
  • ČEZ začne mít problémy, klesne její hodnota;
  • nakonec přijde investor ze zahraničí v roli zachránce a ČEZ levně koupí.

Pramen: prognózy manažerů ČEZ

  • Našli jste v článku chybu?