Menu Zavřít

Stát se chová jako bezplatná pojištovna

2. 9. 2002
Autor: Euro.cz

Ministerstvo znevýhodňuje pojištěné občany před nezodpovědnými Pokud jste měli řádně pojištěn dům či byt, při letošních povodních můžete na tuto skutečnost doplatit. Stát se totiž rozhodl část vaší pojistky inkasovat. Stát slíbil postiženým pomoc.

Ministerstvo znevýhodňuje pojištěné občany před nezodpovědnými

Pokud jste měli řádně pojištěn dům či byt, při letošních povodních můžete na tuto skutečnost doplatit. Stát se totiž rozhodl část vaší pojistky inkasovat.

MM25_AI

Stát slíbil postiženým pomoc. Mohou si prostřednictvím obecních úřadů žádat až o dvě třetiny nákladů na opravu s limitem 200 tisíc korun na bytovou jednotku. Ti, kteří jsou pojištěni, však musí v okamžiku plnění 35 procent z odškodného státu odevzdat. „Stačí vzít tužku a papír, abychom zjistili, že mohou nastat situace, kdy nepojištěný dostane dokonce více. A to nepočítám částky, které pojištěnci za roky trvání smlouvy na pojistném zaplatili. Nejvíce tratit budou ti, kteří měli uzavřeny důkladné pojistky na vysoké částky,“ říká Miroslav Drozd z pojišťovny Uniqa. Vypadá to podle něho, jako by chtěl stát pojišťovně konkurovat, a to za peníze daňových poplatníků. Kdo prý by si teď uzavíral důkladné a relativně nákladné pojištění, když zjistí, že soused, který si s pojištěním neláme hlavu, dostane nakonec stejnou nebo i větší náhradu? V původním návrhu ministerstva pro místní rozvoj se dokonce hovořilo o 70 procentech, které by měl pojištěnec z vyplacené pojistky státu vracet. Takovou částku však ministr nepodpořil. Jak ale mohl ministr Pavel Němec, zastupující svou funkci z pověření pravicové Unie svobody, vůbec na podobný nápad přijít? Odpověď má silně populistický nádech: „Ano, znevýhodňuje to pojištěné, ale teď je krizová situace a umíte si představit, co by dělali nepojištění?“ říká mluvčí ministerstva Petr Dimun.

(Více na straně 28)

  • Našli jste v článku chybu?