Ministerstvo dopravy Ministerstvo dopravy chce efektivněji trestat řidiče pod vlivem drog. Policie jich zastavuje čím dál více a prokazovat jim, že mají v těle omamné látky, není jednoduché. Ministerstvo proto připravilo metodiku, která přesně stanovuje, co je a není „pod vlivem“.
V současné době zákon žádné mantinely nedává. Jestli látka obsažená v těle řidiče mohla bezprostředně ovlivnit jeho styl jízdy, určuje až znalec. Drogy totiž na rozdíl od alkoholu v těle zůstávají několik měsíců poté, co skončil jejich účinek.
Policisté při dopravních kontrolách nejprve používají orientační kontrolu ze slin, následně při pozitivním zjištění nařizují vyšetření moče a krve, na které musí navázat toxikologický znalecký posudek. Ten teprve určí, zda naměřené hodnoty u konkrétní osoby například podle přepočtu k hmotnosti mohly snížit schopnost orientace a řízení vozidla.
Nově by jako důkaz stačilo naměřit například dva nanogramy THC v mililitru krve nebo 25 nanogramů methamfetaminu (pervitin) nebo deset nanogramů morfinu. Absencí toxikologického posudku policie ušetří na každé kontrole šest tisíc korun. Podobný způsob prokazování drog se používá například v Německu, Velké Británii, Francii, Polsku nebo Řecku. Návrh ministerstva je nyní projednáván v meziresortním připomínkovém řízení.