Veterináři zakázali prodej přibližně 3,5 milionu kusů vajec z Polska. Mohla by obsahovat bakterie salmonelózy. V Česku je obdržel Kaufland, Tesco a Ahold a zpracovatelská firma Miloše Minaříka z Opatovic. Jde o vejce od společnosti Fermy Drobiu Wozniak. Všechny řetězce vejce stáhly z prodeje a nabízejí klientům, že je mohou vrátit a dostanou za ně peníze zpět. O možném nebezpečí dostali veterináři informaci prostřednictvím systému rychlého evropského varování RASFF.
„O onemocnění v souvislosti s vejci od výše uvedeného polského dodavatele informovalo například Nizozemsko, Norsko, Chorvatsko a Velká Británie (Skotsko),“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. Podle veterinářů by mohly mít řetězce na skladech a v obchodech až 2,67 milionu kusů vajec. Dalších 900 tisíc kusů jich odebral Minařík.
Závadné šarže měly dobu trvanlivosti do 22.10., 25.10.,31.10., 3.11, 4.11., 5.11., 6.11., 7.11., 8.11., 10.11., 13.11., 14.11. a 15.11 letošního roku. Polská firma sídlí na adrese Zylice 35 A, Rawicz.
Bakterie salmonely vyvolávají průjmové onemocnění salmonelózu. Do organismu bakterie pronikají výhradně ústy a vylučují se stolicí, případně močí. K přenosu nákazy dochází potravinami nebo prostřednictvím nemytých rukou. Salmonely lze zničit dostatečným tepelným zpracováním potraviny. Pro silného a zdravého jedince nebývá onemocnění obvykle nebezpečné. Ohroženi mohou být starší či nemocní lidé a malé děti, hůře se totiž vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin.
Přečtěte si, kdo bere Čechům v pohraničí vodu: Poláci berou Česku vodu. Zával v Turówě situaci zhorší |
Řetězec Tesco již se stahováním vajec začal. „Zároveň byly zastaveny všechny dodávky od zmíněného dodavatele. Již zakoupená vejce od tohoto dodavatele mohou zákazníci vrátit na všech našich prodejnách a budou jim vráceny peníze. Zákazníkům se velmi omlouváme,“ řekl mluvčí řetězce Václav Koukoulíček.
Zákazníkům se za tuto situaci omlouvá rovněž řetězec Ahold. „Produkty daných šarží jsme stáhli z prodeje okamžitě po upozornění polské strany. Pokud si zákazník výrobek v naší prodejně zakoupil, může ho ve kterémkoli našem obchodě vrátit a dostane zpět peníze,“ uvedla mluvčí Aholdu Barbora Vanko. Stejně se vyjádřil i mluvčí Kauflandu Michael Šperl.
Podle dat Českého statistického úřadu se do Česka z Polska za letošních prvních osm měsíců dovezlo přes 13 milionů kilogramů vajec v hodnotě za více než 300 milionů korun.
Naposledy řešila salmonelózu ve vepřovém mletém mase prodávaném v obchodním řetězci Lidl Státní zemědělská a potravinářská správa. Výrobce Zaklady Miesne Henryk Kania z Mokrska dodal do Lidlu 2376 balení, tedy více než tunu vepřového v dané šarži.
Dále čtěte:
V Polsku stávkují kvůli zpřísnění potratů desetitisíce žen
Česko a Slovensko patří ke světové špičce. Ve zkorumpovanosti