Menu Zavřít

Stát versus stát

23. 1. 2004
Autor: Euro.cz

Ministerstvo pro místní rozvoj chtělo léčit zdravou firmu

Již třetí výměna předsedy představenstva a generálního ředitele v čele společnosti Autoklub Bohemia Assistance (ABA) během posledních šesti měsíců působí poněkud záhadně. Prosperující služba motoristům stále vykazuje pozitivní hospodářské výsledky. Odvolaný ředitel Ivo Videnka nastoupil do čela společnosti souběžně s předáváním akcií v držení ČSOB z kajmanských fondů do České konsolidační agentury (ČKA). Nyní ho nahradil bývalý finanční ředitel ABA Stanislav Trykar.

Ministerská korespondence.

Faktem je, že brzy vyvrcholí jednání o tom, kdo bude budoucím vlastníkem ABA, avšak indicie, které by dokumentovaly souvislost těchto jednání s výměnou ředitele, k dispozici nejsou. Prodej 69 procent akcií ABA, které aktuálně spravuje ČKA, ovšem postavil proti sobě dvě lobbistická uskupení přímo ve státní správě.
ČKA preferuje prodej společnosti ABA v tendru za nejvyšší nabídku. Do hry se ale už koncem září vložila investiční rada vlády, která usilovala o prodej ABA prostřednictvím restrukturalizačního programu Exit a Rozvaha, to znamená předem vybranému zájemci. Tyto programy jsou ovšem určeny pro předlužené firmy, což případ ABA není. Zástupce ministerstva pro místní rozvoj Vojtěch Dubový, poradce prvního náměstka ministra Iva Hartmanna, však tento postup radě skutečně navrhl. Z informací týdeníku EURO vyplývá, že investiční rada vlády preferovala prodej akciové společnosti ÚAMK, což je největší konkurent společnosti ABA na trhu. Druhým vážným uchazečem je Autoklub ČR, občanské sdružení, jež se na založení ABA podílelo a patří mezi spoluvlastníky. Radek Ječmínek, který Autoklub ČR reprezentuje, říká: „Není jasné, proč se ministerstvo pro místní rozvoj v privatizaci ABA náhle angažuje. Pochopil bych to u ministerstva dopravy, ministerstva vnitra nebo ministerstva financí.“
Předseda investiční rady, náměstek ministra průmyslu a obchodu Václav Srba písemně požádal představenstvo ABA, aby umožnilo pracovníkům agentury CzechIndustry přístup k údajům potřebným pro zpracování analýzy, na jejímž základě by se měl doporučit nejvhodnější způsob prodeje státního podílu.
Představenstvo ABA však odmítlo vpustit do firmy cizí subjekt, protože to považovalo za rozpor se zájmy akcionářů. „Pokud ČKA požádá, abychom CzechIndustry pustili do firmy, tak ji tam pustíme, protože budeme respektovat většinového vlastníka. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Václav Srba není akcionářem, takže jeho dopisy pro nás, jako soukromou společnost, nejsou relevantní,“ uvedl pro týdeník EURO Radek Ječmínek, který v představenstvu zastupuje deset procent ve vlastnictví Autoklubu ČR. Poslední říjnový den Václav Srba poslal představenstvu firmy další dopis. Uváděl v něm, že návrh na zařazení ABA do programu Exit 2 byl projednán s Českou konsolidační agenturou, a znovu opakoval žádost o umožnění přístupu CzechIndustry, kterou pověřila zpracováním analýzy ABA, k citlivým údajům společnosti. Skutečnost, že již specifikoval program Exit 2, předznamenával přímý prodej vybranému zájemci.

MM25_AI

Někdo musí z kola ven.

Že ve hře zůstávají pravděpodobně už jen dva zájemci, potvrzují další nedávné události. Česká pojišťovna, která s ABA spolupracuje, již deklarovala, že sama se tendru zúčastnit nehodlá (EURO 46/2003). Pojišťovna má nicméně zájem na rychlém prodeji a stabilizaci vlastnických vztahů, neboť služby ABA patří k její nabídce pro motoristy. Druhý největší partner ABA – pojišťovna Kooperativa, se zřejmě vzdal většiny nadějí na privatizaci ABA a intenzivně buduje vlastní asistenční službu Global Assist. Svědčí o tom příchod řady bývalých zaměstnanců ABA do Global Assistu. Neutralitu zachovává AAA Auto Australana Anthony Dennyho. Ten patří k největším zákazníkům ABA, neboť měsíčně poukazuje dva až tři miliony korun za předplacené asistenční služby. Přitom by pro firmu s šestimiliardovým obratem byla akvizice ABA pouhým bonbonkem.
Ze společnosti ABA už vycouval i její dlouholetý podílník Antonín Charouz. Prosincové mimořádné valné hromadě sdělil, že společnost Charouz Group již nebude akcionářem této společnosti. Pro týdeník EURO však dodal, že si ponechal jednu akcii, aby mohl sledovat dění v představenstvu. ACT Investment, která odkoupila od České konsolidační agentury miliardové pohledávky za firmami Antonína Charouze, vzápětí skutečně využila opčního práva a zbývající akciový podíl, necelá čtyři procenta, od Charouz Group převzala. Charouzovo jméno tak má rovněž zmizet ze scény, aby nerušilo Českou konsolidační agenturu při prodeji 69 procent akcií této firmy, které aktuálně spravuje.

Vede ČKA

Kdyby se prosadil záměr investiční rady vlády proti státní ČKA, mohla by se restrukturalizace stát jen přípravou pro nepřátelské převzetí společnosti ABA firmou ÚAMK. Podle posledních informací týdeníku EURO se však ministerstvo pro místní rozvoj pokusu o prodej předem vybranému zájemci vzdalo. Ve vládních kruzích převážil argument ČKA, že ABA je bonitní firmou, která do Exitu nepatří. Ta oznámila předběžný zisk za rok 2003 na 7,5 milionu korun a zvýšení prodeje dálničních známek o 23 procent.

  • Našli jste v článku chybu?