Menu Zavřít

Státem řízená migrace nás nespasí

16. 5. 2016
Autor: Euro.cz

KOMENTÁŘ Malovat si, že česká společnost a ekonomika pojme desítky tisíc uprchlíků, je nesmysl

Analýza brokerské společnosti Cyrrus radí Česku, aby místo boje proti kvótám naopak přijalo několikanásobně víc uprchlíků, než nám diktuje EU, protože jich naše ekonomika údajně bez problémů absorbuje 50 až 80 tisíc. Uprchlíci by podle studie nejen zaplnili volná pracovní místa, ale ještě státu ušetřili peníze na nákladech za stárnutí populace. Vypadá to skoro jako další perpetuum mobile, co nezná žádné poražené.

„Na začátku je nutné přesvědčit veřejnost o výhodách zaměstnávání uprchlíků, těm zajistit ubytování. Podpora imigrantů pak může spočívat ve výjimkách v minimální mzdě, daňových úlevách, státních dotacích na pracovní místa,“ vysvětlil analytik Cyrrusu František Kronus. Analýzy samozřejmě patří k práci podobných firem. Před časem nám například radily nakupovat čínské akcie, ještě předtím zlato, když bylo na vrcholu…

Nyní jsme za prvním vrcholem migrační krize, která jen do Německa vloni přivedla přes milion uprchlíků, takže přišel čas i na migraci. Není proto od věci podívat se právě do Německa, kde ještě vloni mluvili stejně jako Kronus i někteří šéfové tamních velkých firem včetně Daimleru: zaplníme imigranty prázdná pracovní místa a omladíme naši stále starší společnost, jejíž důchodci si zvykli utrácet, jako bychom dokola zažívali hospodářský zázrak z 60. let, plánovali i v Německu.

Výsledek Podle zjištění německých úřadů z konce loňského roku nemá plných 81 procent uprchlíků potřebnou kvalifikaci pro německý trh práce, a to včetně jazykové vybavenosti. Většina migrantů proto stále zůstává bez práce a místo zaplňování volných míst žijí z práce Němců a spíš jen čerpají sociální dávky i veřejné služby. I politicky korektní Němci, kteří je původně vítali, se tak začínají probouzet do nové socioekonomické reality: kromě sebe teď budou dělat i na uprchlíky.

Ironií je, že přetrvávající pocit viny za nacistická zvěrstva, o nichž se v souvislosti s Němci a imigranty mluví, si teď odpracuje už několikátá generace, která zná Adolfa Hitlera maximálně ze školy a z televize.

Cyrrus samozřejmě Česku neradí divokou, ale řízenou imigraci. Problém je, že nic takového v Evropě poslední dobou neznáme.

Snad nově s výjimkou řecko­makedonské hranice, kde ji hlavně v noci řídí místní mafie. Navíc když jsme migraci naposled zkusili řídit s Iráčany, stejně nakonec chtěli do bohatšího Německa. Česko je dokonce tak neatraktivní zemí, že k nám nechtějí ani skuteční váleční uprchlíci: cokoli je lepší než vidina průměrného českého platu. Ledaže bychom imigrantům dali německé platy, jakých se už delší dobu dožadují lékařští odboráři.

Pak bychom ale zřejmě měli válku i v Česku. Na rozdíl od Německa navíc v Česku panuje velmi proti uprchlická nálada, která integraci nikdy nepřeje. Například podle březnového průzkumu agentury CVVM si 61 procent Čechů myslí, že bychom neměli přijímat uprchlíky. A co hůř: pouhá tři procenta lidí věří, že bychom je tady dokonce měli nechat usadit, což je přesně rada společnosti Cyrrus.

MM25_AI

A mimochodem: podle březnových dat agentury STEM si 66 procent Čechů myslí, že u nás pracuje příliš cizinců. Ideální společensko­politická atmosféra přivézt do Česka 80 tisíc imigrantů. Tedy, ne že bychom imigranty nepotřebovali: i dál si ale nejspíš budeme muset vystačit s těmi, co sem dobrovolně přijdou sami.

O autorovi| PETR HOLEC, holecp@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?