Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Aleše Chmelaře, který by měl v brzké době zamířit z úřadu vlády na ministerstvo zahraničí, nastal čas začít znovu vážně uvažovat o zavedení evropské měny v Česku.
Chmelař přirovnal Česko k posádce malé loďky, která odmítá přestoupit na obří tanker, protože prý má díru. „Být těmi na tom tankeru tak si časem rozmyslím, zda je vůbec vezmu,“ řekl Chmelař v debatě s německou poslankyní Renatou Altovou, která v Bundestagu předsedá skupině zodpovědné za vztahy s Českem, Slovenskem a Maďarskem. Debatu na téma budoucnosti česko-německých vztahů pořádal Institut pro politiku a společnost.
„Bylo by načase, aby Česko zavedlo euro,“ přidala se Altová ze Svobodné demokratické strany FPD, která má blízko k hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Altová pochází za slovenské Skalice a na počátku devadesátých let působila na různých postech v české diplomacii.
Čtěte esej Pavla Párala o společné evropské měně:
S eurem na věčné časy a nikdy jinak
Oba diskutující se shodli, že vzájemné česko-německé vztahy jsou na velmi dobré úrovni, byť podle německé poslankyně došlo od vypuknutí migrační krize před třemi lety k jejich narušení. To se však netýká ekonomické spolupráce, kterou označila za výbornou, s čímž souhlasil například bývalý ministr průmyslu Jan Mládek.
Rozdíl vidí v názoru na výstavbu nových jaderných reaktorů a obecně energetické směřování obou zemí. Podle Chmelaře se však energetické politiky obou zemí začínají stále více přibližovat s tím, jak „Energiewende“ postupuje pomaleji, než si tamní vláda původně představovala, a česká strana naopak začíná nacházet inspiraci v některý německých nápadech ze sektoru zelené energetiky.
Přečtěte si:
Kritika obnovitelných zdrojů. Půl bilionu eur je pryč a stále pálíme uhlí, zlobí se zastánci atomu
Čtěte také: