Turecko zahájí práce na výstavbě druhé větve plynovodu TurkStream, pokud bude po surovině z něj v Evropě dostatečná poptávka. Uvedl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Zároveň dodal, že normalizace vztahů mezi Ruskem a Tureckem dál pokračuje.
Zástupci Ruska a Turecka za přítomnosti prezidentů obou zemí v pondělí v Istanbulu podepsali dohodu o vybudování plynovodu TurkStream, který má vést plyn z Ruska do Turecka a odtud dál do Evropy. Rusko si jím posílí pozici na evropském trhu s plynem.
Původní plány na výstavbu plynovodu TurkStream počítaly s dvěma potrubími o celkové kapacitou 63 miliard metrů krychlových ročně. Později však byla plánovaná kapacita snížena na 32 miliard metrů krychlových.
Projekt TurkStream navrhlo Rusko před několika lety jako náhradu za nezdařený plán plynovodu South Stream, který měl obcházet Ukrajinu přes Černé moře na Balkán. Projekt se ocitl u ledu, když turecké stíhačky loni v listopadu sestřelily u syrsko-tureckých hranic ruský bombardér, a vztahy obou zemí tak prudce ochladly. Turecko se později za incident omluvilo a oba prezidenti se v srpnu sešli v Rusku, aby oznámili návrat k předkrizovým poměrům.
Rusko-turecké vztahy se vrací do normálu. Čtěte o tom: Rusko a Turecko se dohodly na vybudování plynovodu TurkStream |
O Turecku čtěte více:
Johnson přijel do Turecka dojednat „obří dohodu“
EU rozdává uprchlíkům v Turecku platební karty.