Menu Zavřít

Stavební povolení ani katastr nezdraží, stát nestíhá

20. 11. 2009
Autor: profit

Zdražení stavebního povolení a dalších rozhodnutí úřadů, které připravuje ministerstvo pro místní rozvoj, má oproti původnímu plánu zpoždění.

Autor: Jakub Stadler

Zvýšení správních poplatků měla vláda projednat už letos na podzim, nakonec to ale stihne až v příštím roce.

Znovu odloženo je také zdražení zápisů do katastru nemovitostí. Skupina poslanců v čele s exministrem zemědělství Petrem Gandalovičem totiž stáhla příslušný návrh ze sněmovny. Ke zdražení přitom mělo dojít od letošního 1. září.

Poslanecká iniciativa byla mírnější verzí původního návrhu vlády Mirka Topolánka, kterou sněmovna zamítla loni na podzim a která počítala se zdražením už od 1. ledna 2009.

2000 místo nuly, 5000 místo tří stovek

„Novela zákona o správních poplatcích musí běžet „ruku v ruce“ s velkou novelou stavebního zákona,“ vysvětluje Jan Štoll z tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj.

Konečný návrh změn předloží právníci ministrovi nejdříve v lednu 2010, poté projedná materiál vláda a jako novelu zákona musí zdražení schválit také parlament. Ke změně tak v nejrychlejším případě dojde nejdříve na jaře.

Nadále má platit, že k stavbě rodinného domu do 150 metrů zastavěné plochy s maximálně dvěma nadzemními podlažími a podkrovím není potřeba stavební povolení, ale postačí takzvané ohlášení (tato novinka platí od ledna 2007). Nově by si ale úřad mohl za písemný souhlas s tímto ohlášením účtovat 2000 korun, zatímco dosud se za něj správní poplatek neplatí.

U staveb, které potřebují stavební povolení, má být novinkou odstupňování poplatků podle předpokládané ceny stavby. Například stavební povolení pro rodinný dům s náklady jeden až pět milionů korun by místo nynějších 300 korun přišlo na 5000 korun.

Pro dům s náklady od pěti do deseti milionů by přišlo na 10 tisíc, od deseti do dvaceti milionů pak na 20 tisíc. Firma, která by chtěla postavit objekt s náklady přes 100 milionů korun, by za povolení zaplatila dokonce 40 tisíc.

Náklady rostou, poplatky ne

Důvodem zvýšení je fakt, že správní poplatky pro oblast územního rozhodování a povolování staveb se od roku 1992 téměř nezměnily. „Současný stav je dlouhodobě neúnosný. Náklady na územní a stavební řízení rostou, stejně jako jeho náročnost,“ vysvětluje Štoll.

Od roku 2007 je možné řadu staveb, které dříve vyžadovaly stavební povolení, uskutečnit pouze na základě územního rozhodnutí, územního souhlasu nebo na základě ohlášení stavebnímu úřadu. Také pro odstranění stavby nebo pro povolení změny v užívání stavby není potřeba vydání správního rozhodnutí.

„V praxi to nyní znamená, že stavební úřady provádějí řadu úkonů, které nahradily vydávání zpoplatněných povolení, aniž za ně mohou vybírat správní poplatek. Náročnost posuzování je přitom srovnatelná se zpoplatňovanými úkony,“ dodává Štoll.

bitcoin_skoleni

Návrh na zvýšení poplatků připravilo ministerstvo po dohodě s ministerstvem financí, krajskými úřady a Svazem měst a obcí České republiky.

Více na Aktuálně.cz.

  • Našli jste v článku chybu?